„Polska dla wszystkich!”, „Chcemy ustawy”. Marsz wsparcia dla protestujących rodziców osób niepełnosprawnych

Maciej Badowski AIP
Bartek Syta/polska press
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Pod hasłem "Polska dla wszystkich!" sprzed Sejmu ruszył marsz wsparcia dla protestujących rodziców osób z niepełnosprawnościami, którzy od 18 dni przebywają w budynku. Tłum skanduje „Popieramy protest w Sejmie”, „Solidarność naszą bronią” „Niepełnosprawny to też obywatel”.

Zgodnie z zapowiedzią, 5 maja, czyli w Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami, pod hasłem "Polska dla wszystkich!" sprzed Sejmu ruszył marsz wsparcia dla protestujących wewnątrz budynku od 18 dni rodziców osób z niepełnosprawnościami.

O godz. 15 przy biurze przepustek przed Sejmem zebrało się ponad pół tysiąca osób, wśród nich również osoby niepełnosprawne.
Uczestnicy ruszyli spod Sejmu w kierunku placu Trzech Krzyży, stamtąd ponownie mają wrócić pod Sejm. Na czele marszu pod hasłem "Polska dla wszystkich" zmierzają osoby niepełnosprawne, na wózkach. Do manifestujących dołączają kolejne osoby. Wśród okrzyków można usłyszeć: „chcemy ustawy”, „równe prawa dla każdego”, „chodźcie z nami”. Uczestnicy niosą ze sobą transparenty: „Skąd wziąć kasę? Opodatkować kościoły”, „Brak empatii to prawdziwe kalectwo”.

Organizatorzy marszu rozdają ulotki. "Polska jest stroną Konwencji o Prawach Osób z Niepełnosprawnościami. Jak jest? A jak powinno być?".

Demonstracja została zorganizowana przez Ogólnopolski Strajk Kobiet, RON - Rodzice Osób Niepełnosprawnych, Warszawski Strajk Kobiet oraz Stowarzyszenie Obywatele Solidarni w Akcji.

Demonstrujący zapowiedzieli, że wrócą pod Sejm w niedzielę, aby dostarczyć niezbędne rzeczy dla protestujących, którzy przebywają w budynku od 18 dni.

Również w sobotę w siedzibie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbył się briefing prasowy, na którym Elżbieta Rafalska apelowała o zakończenie trwającego w Sejmie protestu osób niepełnosprawnych.

- Dzisiaj jest Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych i Światowy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – mówiła podczas minister Rafalska. - Chcielibyśmy, by protest rodziców osób niepełnosprawnych trwający w Sejmie zakończył się- dodała.

Protesty odbywają się w wielu polskich miastach. Do udziału w manifestacji zachęcały znane osoby, m.in. za pomocą swojego konta na twitterze Janina Ochojska, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej -„Dziś dzień walki z dyskryminacją osób z niepełnosprawnością. Bądźmy solidarni do końca #niepełnosprawnymi i ich rodzicami. Pamiętajmy o konstytucyjnej zasadzie równości i prawie do niezależnego życia #art.32 oraz #art.69 #WspieramRodzicówProtestujacychwSejmie” - napisała.

W tym samym czasie premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z mieszkańcami Garwolina zapewniał, że rząd przedstawił propozycje poprawy bytu rodzin osób niepełnosprawnych. - Dla osób z niepełnosprawnościami przeznaczamy miesięcznie środki o 30 proc. większe niż nasi poprzednicy - zapewnił. Premier dodał, że w ciągu 3 lat rządów Prawa i Sprawiedliwości podniesiono rentę socjalną o 50 proc.

Wideo

Materiał oryginalny: „Polska dla wszystkich!”, „Chcemy ustawy”. Marsz wsparcia dla protestujących rodziców osób niepełnosprawnych - Polska Times

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
Słońce Peru
Oczywiście jak zwykle gazeta niemiecka dla Polaków eksponuje spoty TVN.
Tymczasem za portalem www.niewygodne.info.pl :

" Hipokryci. W 2013 odrzucają projekt podniesienia świadczeń dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Dziś pierwsi do rozliczania

W toku polityczno-medialnej nawalanki związanej z protestem opiekunów osób niepełnosprawnych warto przypomnieć, że niektórzy jej uczestnicy z czystej przyzwoitości powinni dziś milczeć. Mam tu na myśli ekipę Platformy Obywatelskiej - obecnie są pierwsi do krytykowania i rozliczania, a powinni zacząć od siebie. Otóż w 2013 roku rząd Tuska negatywnie zaopiniował poselski projekt podniesienia świadczeń dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Chwilę później ekipa PO uchwaliła ustawę odbierającą części opiekunom zasiłek wysokości 520 złotych...

Przypomnijmy - poselski projekt ustawy z 2013 roku o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (druk nr 1357) zakładał m.in.: podwyższenie wysokości zasiłku pielęgnacyjnego do 350 zł miesięcznie oraz podwyższenie wysokości świadczenia pielęgnacyjnego do 1000 zł miesięcznie. Ponadto dwukrotne zwiększał wymiar składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe odprowadzanej przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta za osobę pobierającą świadczenie pielęgnacyjne, albo specjalny zasiłek opiekuńczy.

Rząd Tuska w wydanej opinii do projektu stwierdził, że zawarte w nim rozwiązania "budzą wątpliwości dotyczące możliwości sfinansowania takiego przedsięwzięcia".
Jedno jest pewne - dziś w Sejmie nikt by nie protestował, gdyby w 2013 roku rząd Tuska spróbował choćby w części spełnić założenia projektu ustawy podnoszącego świadczenia dla opiekunów osób niepełnosprawnych. I właśnie dlatego ekipa PO, zamiast bezmyślnie krytykować i rozliczać, powinna raczej zamilczeć.

Źródło: Stanowisko Rady Ministrów wobec poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz
ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (druk nr 1357) (Sejm.gov.pl)"
A
Administrator
To jest wątek dotyczący artykułu „Polska dla wszystkich!”, „Chcemy ustawy”. Marsz wsparcia dla protestujących rodziców osób niepełnosprawnych
a
abcd
...
Dodaj ogłoszenie