Pogoń Baltica odwróciła losy meczu w Elblągu i znów wygrała

Agata Cebula w samej końcówce meczu zdobyła zwycięską bramkę dla Pogoni trafiając z rzutu karnego. Andrzej Szkocki
Szczecinianki pokonały Start Elbląg 24:23, choć w pewnym momencie przegrywały nawet 12:17. To czwarte zwycięstwo Pogoni w czwartym ligowym meczu w tym sezonie.

Start Elbląg - Pogoń Baltica Szczecin 23:24 (13:11)
Start: Szywierska, Powaga - Balsam 3, Dankowska, Grobelska, Waga 3, Jędrzejczyk, Kwiecińska, Gerej 2, Lisewska 8, Stokłosa 1, Świerżewska 3, Andrzejewska 3, Szopińska.
Pogoń: Płaczek, Wierzbicka - Bancilon 4, Noga, Szczecina 1, Cebula 3, Głowińska 3, Costa 2, Królikowska 3, Koprowska, Zawistowska 5, Kochaniak 1, Jaszczuk 2.

Rozgrywająca Startu Sylwia Lisewska od lat daje się we znaki defensywie Pogoni. Szczecińska obrona miała z nią problemy, gdy ta zawodniczka grała jeszcze w Koszalinie, sporo bramek rzuca też wicemistrzyniom Polski w barwach Startu.

Nie inaczej było w sobotnim meczu. Lisewska trafiła do siatki osiem razy i pewnie byłaby bohaterką spotkania, gdyby nie świetna końcówka meczu w wykonaniu Pogoni.

Szczeciński zespół w tym meczu prowadził raptem przez chwilę. Na początku 0:1, 1:2 po golu Zawistowskiej i 23:24 w ostatnich sekundach... Przez znacznie większą część to Start miał przewagę i był znacznie bliżej wygranej, a Pogoń była zmuszona ścigać rywala.

Nerwy szczecińskich kibiców zostały wystawione na ciężką próbę. Jeszcze w 54. minucie Start prowadził 22:19. Jednak do końca meczu zdobył tylko jedną bramkę, a Pogoń trafiła pięć razy! Znakomicie w bramce gości spisywała się Ada Płaczek, która jak w transie zatrzymywała rzuty elblążanek.

W nerwowej końcówce oba zespoły przez ponad dwie minuty nie mogły pokonać bramkarki rywali i zanosiło się na remis. Złotą bramkę w samej końcówce zdobyła Agata Cebula z rzutu karnego.

W pozostałych zakończonych meczach 5. kolejki Superligi: Energa AZS Koszalin przegrała u siebie z Vistalem Gdynia 29:33, UKS PCM Kościerzyna po zaciętym starciu pokonał na swoim terenie Piotrcovię Piotrków Trybunalski 24:23, a MKS Selgros Lublin rozniósł na wyjeździe KPR Jelenia Góra 35:14.

Teraz Superligę czeka przerwa na mecze reprezentacji. Polki w następny weekend zagrają w turnieju w Zielonej Górze. Mecz ze Słowaczkami będzie debiutem Leszka Krowickiego w roli selekcjonera reprezentacji Polski. Do kadry zostało powołanych aż pięć zawodniczek Pogoni: Ola Zimny, Ada Płaczek, Kamila Szczecina, Daria Zawistowska i Patrycja Królikowska.