MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podwójna emerytura w grudniu! Ta zmiana dotyczy miliona seniorów. Kiedy ZUS wypłaci świadczenia? 03.01.2024

MS
Wideo
od 7 lat
ZUS zaskoczy seniorów w grudniu. Kalendarz sprawił, że część polskich emerytów otrzyma aż dwa świadczenia. Kiedy możemy spodziewać się pieniędzy z ZUS?

Dwie emerytury w grudniu 2023. Kto otrzyma?

Za wypłacanie emerytur w Polsce odpowiedzialny jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Świadczenie trafia na konta emerytów raz w miesiącu, w jeden z siedmiu możliwych terminów. Są to kolejno: 1., 5., 6., 10., 15., 20. i 25. dzień miesiąca. Jednak część emerytów otrzyma w grudniu świadczenie dwa razy. Szczegóły w naszej galerii!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Waloryzacja emerytur w 2024 roku

W 2024 roku waloryzacja emerytur, jak wyliczył "Fakt", będzie mniejsza niż w tym roku. Obecnie minimalna emerytura wynosi 1588,44 brutto. Przy prognozowanej 11,4 proc. waloryzacji wzrosłaby do kwoty 1769,52 zł brutto. Tyle samo wyniosłaby 13. oraz 14. emerytura – w maksymalnej wysokości.

Przeciętne świadczenie — zgodnie z danymi ZUS — wynosi 3482,63 zł. W takim przypadku waloryzacja podniesie świadczenie o prawie 400 zł, czyli będzie wynosiło 3879,65 zł brutto - wylicza dziennik.

Podwójna emerytura w grudniu. Winny kalendarz

O tym, w którym terminie wypłacana będzie emerytura, świadczeniobiorca dowiaduje się przy okazji wydania decyzji o przyznaniu świadczenia. Może się jednak zdarzyć, że pieniądze trafią na nasze konta w inny dzień. Dzieje się tak, ponieważ, ZUS nie wypłaca świadczenia w święta i dni wolne od pracy. W takim przypadku pieniądze zostają wypłacone we wcześniejszym możliwym terminie.

Za sprawą tej zasady niektórzy emeryci dostaną dwie emerytury w grudniu. Sytuacja ta dotyczy każdego, kto otrzymuje swoje świadczenie 1. dnia miesiąca. Choć 1 grudnia to zwykły dzień roboczy, to 1 stycznia, czyli Nowy Rok jest dniem wolnym od pracy Oznacza to, że aby spełnić wcześniej wspomniane wytyczne, ZUS musi wypłacić emerytom pieniądze jeszcze w grudniu bieżącego roku.

Kto otrzyma podwójną emeryturę w grudniu?

Bez względu na to, w jakim terminie seniorzy pobierają świadczenie emerytalne, to wszyscy świadczeniobiorcy mogą spodziewać się jego wypłaty jeszcze przed końcem roku. W standardowych terminach pieniądze dotrą do osób, które pobierają je 5., 6., 15. i 20. dnia miesiąca. W związku z tym, że 10 grudnia przypada na niedzielę, a 25 grudnia obchodzimy Święta Bożego Narodzenia, wypłata zostanie wysłana w innym terminie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński