Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pod pomnikiem Mickiewicza odczytano wiersz

ta
W Szczecinie wiersz przeczytała prof. Inga Iwasiów, literaturoznawczyni, krytyk literacka, poetka i prozaiczka.
W Szczecinie wiersz przeczytała prof. Inga Iwasiów, literaturoznawczyni, krytyk literacka, poetka i prozaiczka. Andrzej Szkocki
Z okazji obchodów 15-lecia Instytutu Adama Mickiewicza w 6 miastach Polski w sobotę w południe czytano wiersze poety pod jego pomnikami. Szczecin przyłączył się do tej akcji.

Publiczne czytanie "Do przyjaciół Moskali" wiersza zamykającego III część Dziadów, Ustęp, można było posłuchać w sobotę w południe pod pomnikiem Adama Mickiewicza w Szczecinie. Podobne akcje przeprowadzono w 5 innych polskich miastach. Wszystko w ramach obchodów 15-lecia Instytutu Adama Mickiewicza.

Instytut Adama Mickiewicza świętuje swój jubileusz organizując wydarzenia związane z ważnymi, choć nieoczywistymi datami z życia swojego patrona, jak na przykład data jego ślubu czy właśnie 6 czerwca. Tego dnia w Moskwie urodził się przyjaciel Mickiewicza, osoba, która wywarła ogromny wpływ na jego rozwój i wprowadziła w środowisko elity postępowej inteligencji rosyjskiej - Aleksander Puszkin. Rosyjski poeta, dramaturg i prozaik, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli romantyzmu rosyjskiego, autor wierszy politycznych o wymowie wolnościowej został zesłany za nie na Kaukaz - do dziś Puszkin funkcjonuje w zbiorowej świadomości, jako ofiara cara despoty. Dla Mickiewicza, młodego poety i patrioty, walka z caratem o niepodległość Polski była tematem najważniejszych utworów. Podczas podróży do Rosji poznaje środowisko młodych intelektualistów, dekabrystów. Relacje z nimi uświadamiają młodemu Mickiewiczowi, że mimo przynależności do narodu agresora łączy ich wspólny wróg, jakim jest car i carat, a także wartości takie jak wolność.

Wiersz na zaproszenie Instytutu Adama Mickiewicza czytali dziennikarze, publicyści, naukowcy, lokalni działacze - niezależni liderzy opinii publicznej. W Szczecinie wiersz przeczytała prof. Inga Iwasiów, literaturoznawczyni, krytyk literacka, poetka i prozaiczka. W innych miastach byli to Adam Michnik (Warszawa), Piotr Mucharski (Kraków), prof. Stanisław Nicieja (Opole), Izabela Cywińska (Poznań), Stanisław Łukaszczyk (Bukowina Tatrzańska). Po litewskiej stronie, w Wilnie: Romuald Mieczkowski oraz Birute Jonuskaite.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński