Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Platforma Obywatelska i prezydent Piotr Krzystek podpisali porozumienie o współpracy

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Piotr Krzystek z poparciem PO w wyborach na Prezydenta Szczecina
Piotr Krzystek z poparciem PO w wyborach na Prezydenta Szczecina Andrzej Szkocki
- Mieszkańcy chcą, abyśmy współpracowali, a nie rywalizowali - mówił dziś poseł Arkadiusz Marchewka wyjaśniając dlaczego Platforma Obywatelska postawiła na prezydenta Piotra Krzystka i nie wystawi własnego kandydata w kwietniowych wyborach samorządowych.

W poniedziałek, prezydent i politycy PO w holu Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie podpisali porozumienie o współpracy na najbliższe pięć lat. Umowa dotyczy rozwoju gospodarczego, poprawy jakości życia mieszkańców, wspierania działań na rzecz równości i integracji społecznej oraz budowy społeczeństwa obywatelskiego, realizacji transparentnej polityki miejskiej. Zapowiedzieli, że wkrótce przedstawią mieszkańcom konkrety, które kryją się pod ogólnymi hasami porozumienia.

PO to druga po Polsce 2050 partia, która postawiała na obecnego prezydenta. W przeciwieństwie do ugrupowania Szymona Hołowni Platforma wystawi do rady miasta kandydatów ze swojego komitetu (kandydaci Polski 2050 będą startować z list Koalicji Samorządowej Piotra Krzystka).

- Wspólnie możemy osiągnąć więcej. Ta decyzja dotyczy poczucia odpowiedzialności za sprawy miasta, dlatego doszliśmy do tego wniosku - mówił poseł Arkadiusz Marchewka, szef szczecińskiej PO, wiceminister infrastruktury.

Popiera ją Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego, szef PO w regionie.

- My oczywiście tę rekomendację przyjęliśmy z nieskrywaną satysfakcją. 15 października siły demokratyczne w Polsce wygrały w bardzo trudnej, być może w ostatnim momencie, stoczonej walce, w procesie przywracania państwa demokratycznego, opartego na fundamencie samorządowym z silną pozycją w Europie. Decyzja szczecińskiej Platformy wpisuje się w całą filozofię naszego przygotowania do wyborów samorządowych w całej Polsce. Mamy aspiracje przejąć władzę w większości sejmików. Nie ukrywam, że mamy aspirację trzymać władzę w sejmiku województwa zachodniopomorskiego, ale chcemy też mądrze współpracować w najważniejszych miastach w regionie i w Polsce. Współpraca z panem prezydentem przy tak silnej dzisiaj reprezentacji naszego województwa w rządzie i parlamencie, przy dobrej współpracy z samorządem województwa, da nam wszystkim korzyści. Mam tu na myśli mieszkańców Szczecina, ma nam mam tu na myśli mieszkańcy Pomorza Zachodniego. Dzisiaj podpisujemy porozumienie, które będziemy wypełniali konkretną treścią. Bardzo nam zależy na zrównoważonym rozwoju Szczecina, tak, żeby było to dobre miejsce dla życia dla naszych dzieci - mówił Olgierd Geblewicz.

Prezydent Piotr Krzystek przypomniał, że w mijającej kadencji PO wspiera go i współpraca układa się bardzo dobrze.

- Za nami 5 lat dobrej współpracy. Wszyscy widzimy, jak Szczecin się zmienia. To jest nasza wspólna praca. To są nasze działania podejmowane w radzie miasta, czasem w trudnych dyskusjach, ale owocnych. Chcemy to kontynuować. Chcemy, żeby Szczecin rozwijał się nadal, żeby podkreślał swoją morską siłę gospodarczą, żeby był dobrym miejscem do życia i taki program jesteśmy w stanie wspólnie przygotować. Wiemy, że bardzo ważne jest wsparcie rządowe i wiem, że na takie wsparcie mogę ze strony koleżanek i kolegów liczyć, więc przed nami dobra perspektywa kolejnej kadencji, która mam nadzieję, będzie dużym sukcesem dla naszego miasta w tej koalicji. W trakcie naszej kampanii będziemy mówili o różnych projektach, które są ważne dla Szczecina i które będziemy chcieli wspólnie realizować - zapowiedział prezydent Piotr Krzystek.

Potwierdził doniesienia, że w marcu powoła nowego zastępcę prezydenta z PO. Będzie to radny Łukasz Kadłubowskiego. Nieoficjalnie zastąpi Daniela Wacinkiewicza, który przebywa na zwolnieniu lekarskim.

- Będziemy omawiali jeszcze zakres jego kompetencji, jego odpowiedzialności w tym składzie zastępców - mówił prezydent.

Poseł i minister sportu Sławomir Nitras zapowiedział, że Szczecin może liczyć na wsparcie rządu.

- Chciałbym w imieniu polskiego nowego polskiego rządu złożyć deklarację panu prezydentowi, radnym. Czas walki rządu z samorządem minął. Teraz jest czas pracy, budowania szacunku i współpracy. Chciałbym zadeklarować, że Szczecin i woj. zachodniopomorskie może liczyć na wszelkie wsparcie, kiedy będzie zabiegał o to, żeby rozwijał się gospodarczo, kulturalnie, drogowo, sportowo, kulturalnie. Jestem przekonany, że przed nami kadencja dobrej współpracy. Są takie dziedziny życia, w których Szczecin rzeczywiście może się pochwalić i widać te zmiany. Ja chciałbym, żeby kultura, kwestie nauki na tym najwyższym poziomie akademickim stały się priorytetem władz miasta, władz regionu ze współpracy z uczelniami wyższymi. Szczecin ma taki potencjał. I ważne jest, żebyśmy ten potencjał mądrze zagospodarowali, wspólnie nim mądrze zarządzili - mówił.

Poseł Bartosz Arłukowicz wezwał mieszkańców do udziału w kwietniowych wyborach.

- Zwracam się do państwa z prośbą, wszyscy idziemy na wybory, naprawiamy Polskę - powiedział.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konopia spowalnia raka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński