PKO Ekstraklasa nadrobiła zaległości. Pogoń Szczecin jest na piątym miejscu

Piłkarze Pogoni Szczecin szykują się od wtorku do meczu w Kielcach.
Piłkarze Pogoni Szczecin szykują się od wtorku do meczu w Kielcach. Andrzej Szkocki
Mecz Piast Gliwice - Puszcza Niepołomice miał głównie znaczenie dla dolnych rejonów tabeli PKO Ekstraklasy, a spotkanie Rakowa Częstochowa w Kielcach interesowało w zasadzie wszystkich ligowców.

Mecz Piast - Puszcza został przerwany w listopadzie po ataku zimy. Teraz zespoły dokończyły spotkanie. Gliwiczanie wygrali 1:0 i było to ich pierwsze zwycięstwo tej wiosny. Dzięki zwycięstwu Piast awansował na 12. miejsce w tabeli i ma 5 punktów przewagi nad strefą spadkową. Da mu to pewien komfort przed kolejnym występem.

W strefie spadkowej aktualnie są: 18. w tabeli ŁKS Łódź (16 punktów, 17. Ruch Chorzów (18) i 16. Puszcza Niepołomice (23). Tuż nad nimi - na bezpiecznym 15. miejscu jest Korona Kielce (23). Kielczanie chcieli w zaległym meczu z Rakowem poprawić swoją sytuację, ale koszmarnie rozpoczęli mecz. Szybko stracili dwie bramki i później nie byli już w stanie odrobić tej straty, choć ostatnie 20 minut grali w przewadze.

Raków zwycięstwem sporo zyskał. Ma teraz 43 punkty i na dwa oczka zbliżył się do Jagiellonii Białystok i Śląska Wrocław. Czwarty jest Lech Poznań (41), piąta Pogoń Szczecin (40), a szósta Legia Warszawa (38). Coraz bliżej czołówki jest też Górnik Zabrze (36).

Raków gra w kratkę. Jak zremisował w Mielcu - zebrał się zarząd klubu, właściciel spotkał się z piłkarzami. Efekt - wysoka wygrana nad zmęczonym pucharowym występem z Portowcami Lechem. Po kilku dniach powietrze uszło i mistrz niespodziewanie zremisował w Krakowie z Puszczą. Bramkę stracił w doliczonym czasie gry. Znów krytyka i reakcja w Kielcach. Teraz przed drużyną mecz wyjazdowy z ŁKS Łódź. Dla gospodarzy znów będzie to mecz o życie, a tacy przeciwnicy są najtrudniejsi.

Także Pogoń czeka podobne zadanie. Wszyscy w Szczecinie liczą na trzy punkty w meczu z Koroną, ale kielczanie wyjdą na boisko jeszcze bardziej zmobilizowani niż na Raków. I pewnie z większą koncentracją, by w pierwszych minutach nie stracić bramki.

Z zespołów z czołówki najłatwiejsze zadanie chyba przed Lechem, bo podejmie w derbach Poznania Wartę. Kolejorz regularnie wygrywa te spotkania. W innych meczach: Legia podejmie Piasta, Radomiak Radom ugości Jagiellonię, Śląsk zagra na swoim boisku z Puszczą, a Górnik Zabrze pomęczy się w derbach Śląska z Ruchem w Chorzowie.

Po najbliższej kolejce w PKO Ekstraklasie nastąpi przerwa na mecze reprezentacji Polski w barażach do Mistrzostw Europy.