Piłkarski weekend na Pomorzu Zach.: nadrobione zaległości w IV lidze i regionalnym pucharze

Jacek Wójcik, Maurycy Brzykcy, lis
Piłkarze Błękitnych (jaśniejsze stroje) wypunktowali graczy Vinety w sparingu. A jak będzie w lidze? fot. ariel szydłowski/kp błękitni
W weekend odbyły się trzy zaległe spotkania przełożone z 17. kolejki i jedno z 14. O promocje w PP walczyły też lokalne zespoły.

IV liga
W roli gospodarza na boisku ze sztuczną nawierzchnią w Darłowie zaprezentowała się Wieża Postomino. Ostatni zespół tabeli pomimo mocno przebudowanego w zimowej przerwie składu nie był w stanie sprawić niespodzianki w zaległym starciu z 14. serii z zespołem z czołówki tabeli, Kluczevią Stargard. Mecz toczył się od początku przy przewadze gości. W 36. min prowadzenie zapewnił Kluczevii Dominik Dziąbek, a w 45. gola do szatni zdobył Piotr Surma. Po zmianie stron wygraną Kluczevii przypieczętował debiutant, Ihor Koszewarow.

Takim samym wynikiem 3:0 dla gości zakończył się mecz w Policach, gdzie Bałtyk Koszalin pokonał Chemika. Już w 6. min wynik otworzył Alan Krauze, dobijając z bliska do pustej bramki strzał w poprzeczkę Radosława Mikołajczaka. Swoją przewagę w pierwszych 45 minutach Bałtyk udokumentował tuż przed przerwą drugim golem. Dominik Pawłowski wykorzystał fatalne zachowanie brakarza Chemika. Odebrał mu piłkę tuż za linią pola karnego i z kilkunastu metrów uderzył do pustej bramki. Bałtyk dobił rywali po niespełna 10 minutach drugiej połowy. Po dośrodkowaniu Kacpra Masnego główkował Dmytro Halko. Piłkę podbił jeszcze głową obrońca Chemika Jakub Pacyna i od słupka wpadła do siatki. Po tej wygranej Bałtyk zrównał się w tabeli z drugą Gwardią Koszalin i zmniejszył do 2 pkt stratę do lidera z Rewala.

Aż 7 goli padło w Goleniowie, gdzie Ina podejmowała MKP Szczecinek. Wynik otworzyli z karnego gospodarze, ale jeszcze przed przerwą na prowadzenie wyszli goście. Pierwszy gol Macieja Sobczyka nie został uznany (spalony), ale w 26. min posłał piłkę w górny róg i już nie było wątpliwości. W 37. min pod poprzeczkę trafił Mateusz Górny. Po zmianie stron Górny podwyższył głową na 3:1 po rzucie rożnym i wydawało się, że goście pewnie zmierzają po komplet punktów. Sytuację odmieniło zdarzenie z 75. minuty, gdy sędzia podyktował drugi rzut karny dla Iny. Na gola kontaktowego zamienił go Piotr Winogrodzki. Przebywający na boisku od 56. min, grający prezes Iny został bohaterem meczu. W 85. min doprowadził do wyrównania, a w 88. wykorzystał błąd bramkarza MKP przy rzucie rożnym i po strzale głową skompletował klasycznego hattricka na wagę wygranej swojej drużyny.

W niedzielę w Ustroniu Morskim Mechanik Bobolice gościł Iskierkę Szczecin. Goście prowadzili od 21. min, ale Mechanik szybko odpowiedział trafieniami Kamila Schaba i Karola Jabłońskiego. Po zmianie stron boboliczanie nie wykorzystali trzech doskonałych okazji, a w 75. min Iskierka ustaliła wynik na 2:2.

Wieża - Kluczevia 0:3 (0:2), 0:1 Dziąbek (36.), 0:2 P. Surma (45.), 0:3 Koszewarow (65.)

Chemik - Bałtyk 0:3 (0:2), 0:1 Krauze (6.), 0:2 Pawłowski (44.), 0:3 Halko (54.)

Ina - MKP 4:3 (1:2), 1:0 Banachewicz (22. karny), 1:1 Sobczyk (26.), 1:2, 1:3 Górny (37., 67.), 2:3, 3:3, 4:3 Winogrodzki (76. karny, 84., 88.)

Mechanik - Iskierka 2:2 (2:1), 0:1 Mazurkiewicz (21.), 1:1 Schab (24.), 2:1 Karol Jabłoński (27.), 2:2 Zieliński (75.)

Regionalny Puchar Polski

Piłkarskie zespoły z niższych szczebli rozgrywkowych szykują się do rundy wiosennej, ale zanim ta ligowa nastąpi, niektóre z nich mają jeszcze do rozegrania spotkania w Pucharze Polski ZZPN.

Obecnie jesteśmy na etapie V rundy regionalnego PP, choć pięć par ma jeszcze do rozegrania spotkania z poprzedniej rundy.

Kilka ekip wiosną już swoje mecze rozegrało. Na początku lutego Wybrzeże Rewalskie 5:0 pokonało Spartę Gryfice, a Olimp Gościno rozgromił 6:1 Astrę Ustronie Morskie. W weekend swój mecz piątej rundy rozgrywały ekipy Osadnika Myślibórz i Odry Chojna. Spotkały się na boisku w Barlinku. Małym faworytem do wygranej była Odra, która występuje w IV lidze, Osadnik gra w Klasie Okręgowej. Ekipa z Chojny wywiązała się z roli faworyta i awansowała do kolejnej rundy, wygrywając 3:1 (2:0).

Już w grudniu awans do VI rundy wywalczyły Arkona Szczecin (7:1 ze Stalą Szczecin) oraz Świt II Szczecin (2:1 z Iskierką Mirand Szczecin).

Sparingi trzecioligowców
Ostatni weekend lutego nasi trzecioligowcy wykorzystali na ostatnie sparingi przed startem wiosny. Pierwsza tegoroczna kolejka już w pierwszy weekend marca, więc wszystkim zależało na jak najlepszym wyniku, by mieć spokój w przedmeczowym tygodniu.

Świt Szczecin zagrał w Turcji z kazachskim FK Aksu i bezbramkowo zremisował. To był jedyny test świtowców podczas tygodniowego obozu w Antalyi.

W meczu dwóch trzecioligowców Błękitni Stargard ograli na swoim boisku Vinetę Wolin 3:0.

Pogoń II Szczecin pokonała Stilon Gorzów 2:1.

Flota Świnoujście była jedynym naszym ligowcem, który nie rozegrał sparingu.