MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsi ukraińscy uczniowie w szczecińskich szkołach. Wania i Artion w SP 53

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Bliźniacy, Wania i Artion przyjechali z Ukrainy. Z mamą i dwojgiem rodzeństwa zapakowali tylko najpotrzebniejsze rzeczy i dwa dni jechali do Szczecina. Od wtorku będą uczęszczać do piątej klasy w Szkole Podstawowej nr 53. - To ważne, by nie przerywali nauki. By mieli kontakt z rówieśnikami, by ich dzień był uporządkowany - podkreślają pedagodzy.

Chłopcy mają po 12 lat. Mieszkają w Rivnem pod Lwowem. Ich tata od sześciu lat pracuje w Szczecinie.

- To dlatego zdecydowali się przyjechać do Polski - tłumaczy Małgorzata Wójcik, dyrektorka SP 53.

Uciekali, bo w nocy zastukali do ich drzwi ukraińscy żołnierze i kazali im się pilnie ewakuować. Dowiedzieli się, że miasto i pobliskie lotnisko może być wkrótce bombardowane przez Rosjan od strony Białorusi. Wzięli tylko najpotrzebniejsze rzeczy, bo ile można zapakować do toyoty yaris? Jechali na zachód. Szesnaście godzin stali w kolejce do przejścia granicznego. Kolejne cztery, już na samej granicy z Polską.

- Niestety mąż mieszka z kolegą w wynajętym pokoju - martwi się mama Wani i Artiona.

Na szczęście anonimowa osoba zgłosiła swoje mieszkanie na stronie "Szczecin dla Ukrainy". Zamieszka w nim na razie cała rodzina. Na razie, bo mąż rozważa powrót na Ukrainę. Chce walczyć z Rosjanami. Żona z dziećmi zostanie, spróbują żyć w Polsce.

- Teraz najważniejsze, by dzieci poczuły się bezpiecznie - twierdzi dyrektorka szkoły.

Bracia nie znają języka polskiego.

- Przydzieliliśmy ich do klasy, do której uczęszcza uczeń z Ukrainy - mówi Małgorzata Wójcik. - Mamy nadzieję, że im pomoże, choćby jako tłumacz. Dzięki niemu aklimatyzacja dzieci będzie szybsza i przebiegnie łagodniej.

Jak się dowiedzieliśmy, jeszcze w tym tygodniu do czwartej klasy zostanie przyjęty kolejny mały emigrant z Ukrainy. W sekretariacie złożone są już następne wnioski. To wystarczy do przyjęcia ucznia do szkoły. Prawna podstawa jego pobytu na terenie Polski (np. zezwolenie na pobyt czasowy, zgodna na pobyt ze względów humanitarnych czy uzyskanie statusu uchodźcy) nie ma znaczenia. Cudzoziemcy nie posługujący się językiem polskim mogą uczestniczyć w dodatkowych zajęciach z języka polskiego i korzystać z dodatkowych zajęć wyrównawczych. W związku z doświadczeniami migracyjnymi, uczniowie mają być objęci pomocą psychologiczno-pedagogiczną. Jest plan, by w kilku wybranych szkołach powołać klasy przygotowawcze nastawione przede wszystkim na naukę języka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński