MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Piękne modelki z czasów PRL, czyli "Dana" w obiektywie Włodzimierza Piątka. Wyjątkowa wystawa w szczecińskim muzeum [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Najsłynniejsza firma odzieżowa z Pomorza Zachodniego przetrwała 61 lat, do 2006 roku. Warto wybrać się na wystawę zdjęć z "Dany", którą od 24 czerwca będzie można zobaczyć w Muzeum Techniki i Komunikacji Zajezdnia Sztuki
Najsłynniejsza firma odzieżowa z Pomorza Zachodniego przetrwała 61 lat, do 2006 roku. Warto wybrać się na wystawę zdjęć z "Dany", którą od 24 czerwca będzie można zobaczyć w Muzeum Techniki i Komunikacji Zajezdnia Sztuki Materiały MTiK
Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki zaprasza na wystawę zdjęć znanego szczecińskiego fotografika i fotoreportera Włodzimierza Piątka. W połowie lat 80. XX wieku Włodzimierz Piątek był etatowym fotografem w Zakładach Odzieżowych „Dana”. Kilka miesięcy temu znalazł na strychu klisze z tego okresu.

Na wernisaż zapraszamy w sobotę, 24 czerwca, na godz. 17. Wstęp wolny. Wystawę zdjęć z „Dany” będzie można oglądać od 25 czerwca do końca września w szczecińskim muzeum techniki przy ul. Niemierzyńskiej 18a.

- Pokażemy niepublikowane wcześniej zdjęcia – a na nich Dana na co dzień, nieodświętna i nieoficjalna. Włodzimierz Piątek dokumentował kolekcje ubrań, ale także przygotowania do wielkiej imprezy w amfiteatrze, w 1985 roku, z okazji 40-lecia „Dany” - mówi Jacek Ogrodniczak z MTIK.

Na wystawie znajdą się także zdjęcia z hali produkcyjnej i naboru modelek.

– Nasza praca, jeśli porównamy ją do dzisiejszych realiów, to była amatorszczyzna – wspomina Katarzyna Walter (z domu Otyńska), w połowie lat 80. XX wieku, modelka w „Danie”. Katarzyna Walter obiecała pojawić się na wernisażu. – Nikt nas nie uczył chodzić, makijaż robiłyśmy sobie same. Biżuterię miałyśmy własną. No, ze służbowych butów mogłyśmy korzystać. Modelka nie była ważna – liczył się tylko ciuch.

Na wernisażu pojawi się jeszcze jedna modelka Dobrosława D'Etienvre. Pracowała w „Danie” na przełomie lat 70. i 80. XX wieku.

– Wiem, że to dziś wydaje się dziwne robienie czarno-białych zdjęć ubrań – mówi Włodzimierz Piątek. – Takie mieliśmy możliwości techniczne. Filmy sam wywoływałem, sam robiłem odbitki. Z każdej kolekcji powstawała książeczka. Te książeczki dostawali kontrahenci. No i trzeba pamiętać, że fotografowałem ubranie a nie modelkę. Pilnowałem, żeby nawet się nie uśmiechały w czasie sesji. Nie mogły zwracać na siebie uwagi, ważne były sukienki.

Najsłynniejsza firma odzieżowa z Pomorza Zachodniego przetrwała 61 lat, do 2006 roku. Kolekcje „Chłopki”, „Kwiaty polskie”, „Baśnie i legendy” rozsławiły szczecińską „Danę” w Polsce i na Zachodzie. W ubraniach z „Dany” śpiewały „Filipinki” i Irena Santor, na ekranie błyszczała w nich Irena Dziedzic a Ewa Kasprzyk w „Koglu moglu”.

Dzięki spektakularnym sukcesom, „Dana” otrzymała rzadki w PRL-u przywilej. Mogła być trochę socjalistyczna, trochę kapitalistyczna. Tak tłumaczył to tygodnik „Polityka” w 1978 roku: „Jeżeli więc w trakcie roku nikt – od Pcimia do Łodzi – nie chce już nosić spódnic maxi, wszyscy zaś pragną ostatniego przeboju – szortów, ledwie przykrywających pośladki – to większość zakładów w Polsce będzie tłuc dalej te nikomu niepotrzebne spódnice maxi, ponieważ taki jest plan. Dana zaś w ramach rezerwy mocy przerobowych wykona serię szortów zaprojektowanych przez Zofię Zdun-Matraszek.”

Moda z dawnych lat w szczecińskim Archiwum Państwowym [ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński