Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Paszkowski podsumowuje. Szczecin w projektach profesora

Bogna Skarul
Zbigniew Paszkowski, jest profesorem nauk technicznych i działającym czynnie architektem.
Zbigniew Paszkowski, jest profesorem nauk technicznych i działającym czynnie architektem. Andrzej Szkocki
Już dzisiaj (piątek) odbędzie się wernisaż profesora Zbigniewa Paszkowskiego pod tytułem: "RE-urban CITY: odcienie reurbanizacji - miasto zwarte".

Wystawa prezentuje wybrane realizacje architektoniczne i urbanistyczne wykonane pod kierunkiem profesora w ciągu ostatnich 20 lat (1994-2014).

Wystawa "RE-urban CITY" jest też formą podsumowania pewnego okresu w twórczości architektonicznej Zbigniewa Paszkowskiego. Okazją do jej zorganizowania jest nadanie autorowi tytułu profesora nauk technicznych przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, co miało miejsce w lutym 2014 roku. Recenzenci dorobku profesora Paszkowskiego zwracają uwagę na jego umiejętność łączenia teorii z praktyką i działalności naukowej z działalnością twórczą.

Według opinii profesora Wojciecha Bulińskiego (Kraków), Autor prezentuje przykład osobowości dydaktyka nauczającego projektowania architektonicznego, który można by nazwać modelowym.

Zdaniem profesor Elżbiety Trockiej-Leszczyńskiej (Wrocław) w działalności Zbigniewa Paszkowskiego wszystkie nurty wzajemnie się splatają i uzupełniają wskazując na jego wyjątkowe umiejętności w organizowaniu współpracy zarówno ze studentami i młodymi naukowcami, jak też z projektantami - co zaowocowało stworzeniem aktywnego zespołu naukowego na Uczelni (ZUT, ZAHiKZ), jak i znaczącego dla rozwoju Szczecina oraz polskiej architektury współczesnej zespołu projektowego (APA Urbicon).

Zbigniew Paszkowski, jest profesorem nauk technicznych i działającym czynnie architektem. Jest autorem lub współautorem 149 projektów architektonicznych w tym 76 zrealizowanych i wielu nagrodzonych, autorem 3 monografii oraz ponad stu publikacji naukowych w Polsce i na świecie.

Ukończył studia wyższe na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Od roku 1982 związał się ze Szczecinem, podejmując pracę naukową i dydaktyczną na Politechnice Szczecińskiej (przekształconej w ostatnich latach na Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny). W 1990 roku założył autorską pracownię projektową (APA Urbicon).

W roku 1987 obronił pracę doktorską poświęconą odbudowie Starego Miasta w Szczecinie, opracowaną pod kierunkiem profesora Stanisława Latoura. Przedmiotem pracy habilitacyjnej była monografia zatytułowana "Tradycja i innowacja w twórczości architektonicznej". W 2011 opublikował książkę pt.: "Miasto idealne i jego związki z urbanistyką współczesną".

W latach 2003-2005 piastował stanowisko Architekta Miasta w Szczecinie. Od 2008 roku pełni funkcję prodziekana do spraw nauki i rozwoju na Wydziale Budownictwa i Architektury ZUT w Szczecinie.

Gdzie, kiedy, za ile
16 MAJA, GODZ. 18.00, GALERIA ARCHITEKTÓW FORMA, ZUT, WBiA w Budynku Architektury ul. Żołnierska 50, 71-210 Szczecin, wstęp wolny ​

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński