MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Panele bez szczelin

Irena Boguszewska
Masz kłopoty z panelami? Wszelkie szczeliny wokół nich można uzupełnić kitem.
Masz kłopoty z panelami? Wszelkie szczeliny wokół nich można uzupełnić kitem.
Panele są łatwe w ułożeniu, tanie, doskonale wkomponowują się w każde wnętrze.

Możemy je kłaść wszędzie - na podłogach, ścianach, suficie - w kuchni, łazience, salonie, sypialni. Ale co zrobić, gdy na złączach, w okolicach progów i innych trudno dostępnych miejsc powstają nieestetyczne szczeliny, w których gromadzi się kurz i woda?

Panele są produkowane z materiału, który zmienia nieco swoje właściwości w zależności od czynników zewnętrznych. Przy nieumiejętnym ułożeniu, w naszej podłodze mogą powstać szpary, pęknięcia lub wybrzuszenia. Aby temu zapobiec, należy pamiętać o tym, że podłoga z paneli nie może się bezpośrednio stykać ze ścianami i innymi elementami stałymi budynku.

Nie blokujemy

Zamiast blokować panele, musimy dać im możliwość swobodnego "pracowania", czyli kurczenia się i rozszerzania przy zmieniającej się wilgotności. Służą temu wąskie przerwy pozostawiane na stykach elementów stałych i paneli. Tworzymy je przy ścianach, wokół rur, futryn, miejscach łączenia paneli z posadzką.

Na czas montażu układamy w tych miejscach tzw. klocki dylatacyjne, które później usuwamy, a powstałe szpary maskujemy listwami przypodłogowymi lub progowymi. Jednak listwami nie zamaskujemy miejsc o nieregularnych kształtach. Rury, ościeżnice, progi - w takich miejscach zostają nierówne szczeliny, które wyglądają bardzo nieestetycznie. Na dodatek gromadzi się w nich kurz, brud i inne zanieczyszczenia.

Maskujemy szczeliny

Te niedoskonałości możemy zlikwidować szybko i skutecznie przy użyciu kitu do paneli. Jest to elastyczna substancja uszczelniająca, która wypełni wszelkie szczeliny powstałe między poszczególnymi panelami, pomiędzy nimi a progami, narożnikami, rurami oraz zamaskuje luki w miejscach, gdzie nie docierają listwy. Na przykład kit do paneli Tytan produkowany jest w sześciu kolorach naturalnego drewna, takich jak sosna, buk, orzech, dąb, świerk, mahoń. Istotną cechą tego kitu jest jego elastyczność, dzięki której przystosowuje się do ruchów podłogi, pozwala jej swobodnie "pracować", a zarazem nie pęka, nie wykrusza się.

Nie tylko do paneli

Kit ten przeznaczony jest głównie do paneli podłogowych i ściennych. Specjaliści polecają go również do podłóg pływających, parkietów, do uszczelniania połączeń konstrukcji drewnianych i drewnopochodnych, takich jak schody czy poręcze. Nadaje się do montażu listew przypodłogowych i elementów dekoracyjnych. Można nim także wypełnić niewielkie wyszczerbienia lub ubytki w panelach. Nie powoduje uszkodzeń powierzchni delikatnych, drewnianych, które wymagają szczególnej ochrony. Może być stosowany na każdy rodzaj powierzchni, również na zewnątrz pomieszczeń. Nie zaleca się stosować w połączeniach narażonych na ciągłe oddziaływanie wody.

Na czystą powierzchnię

Jak używać kitu do paneli? Jacek Goszczyński, manager firmy Selena, stwierdza, że powierzchnia spoiny musi być czysta, pozbawiona warstwy pyłu, tłuszczu, oleju i smarów. Końcówkę dyszy aplikatora należy uciąć skośnie na szerokość spoiny i dokręcić do obciętego powyżej gwintu. Uszczelniacz wyciskać przy pomocy wyciskacza.

Powierzchnię przylegającą do spoiny zabezpieczyć przed zabrudzeniem taśmą maskującą. Spoinę należy wygładzić palcem, szmatką lub gładką szpatułką zamoczoną w detergencie dla zmniejszenia przyczepności. Dopuszczalne maksymalne wymiary spoiny wynoszą 25 mm x 20 mm (szerokość x głębokość). Przy głębokości szczeliny powyżej 12 mm należy zastosować wypełniający giętki pręt polietylenowy.

Stosuje się to także po to, by uniknąć przylegania uszczelniacza do trzech powierzchni. Nie należy stosować uszczelniacza na zewnątrz, jeżeli temperatura spadnie poniżej siedmiu stopni Celsjusza lub w czasie deszczu. Nieutwardzony kit można usunąć wodą lub wodą z mydłem. Utwardzony należy usuwać ze skóry wodą z mydłem, natomiast z narzędzi łagodnym rozpuszczalnikiem organicznym, np. benzyną ekstrakcyjną lub mechanicznie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński