Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otwieranie kierunków lekarskich na nieprzystosowanych do tego uczelniach. Apel lekarzy o cofnięcie decyzji poprzednich władz

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Zdaniem lekarzy jedną z pierwszych decyzji Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego powinna być weryfikacja czy takie kierunki mają rację bytu i czy mają potencjał, by kształcić lekarzy
Zdaniem lekarzy jedną z pierwszych decyzji Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego powinna być weryfikacja czy takie kierunki mają rację bytu i czy mają potencjał, by kształcić lekarzy archiwum
Michał Bulsa, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie zabiega o rozpoczęcie dyskusji na temat kształcenia kadr medycznych. Wspólnie z lekarzami szczecińskiej OIL uważa, że ten problem powinien być jednym z priorytetów nowego ministra zdrowia oraz ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Wystosował już w tej sprawie pismo do szczecińskich parlamentarzystów z zaproszeniem do dyskusji o ochronie zdrowia.

- Liczymy na szybką i merytoryczną dyskusję w tej sprawie - przyznaje prezes Michał Bulsa. - Musimy zacząć myśleć o kształceniu nie tylko lekarzy ale także pielęgniarek - z zastrzeżeniem, że to kształcenie powinno się odbywać na profesjonalnych uczelniach medycznych.

Lekarze liczą na szybkie podjęcie tematu przez nowe władze. Podkreślają przy tym, że środowisko lekarskie na szczeblu centralnym i lokalnym jest gotowe do współpracy w tej kwestii.

Przypomnijmy, że szczecińska Okręgowa Rada Lekarska domaga się weryfikacji powoływanych "na szybko" kierunków lekarskich na uczelniach do tego nie przygotowanych - to jedna z ubiegłorocznych decyzji ministrów Przemysława Czarnka i Adama Niedzielskiego. Lekarze twierdzą dziś, że decyzja ta podjęta została wbrew opinii środowiska lekarskiego.

- To spowodowało, że wiele uczelni nie posiadających potencjału naukowego do kształcenia lekarzy, rozpoczęło rekrutację, a następnie otworzyło kierunki lekarskie - twierdzi prezes szczecińskiej OIL.

Zdaniem lekarzy jedną z pierwszych decyzji Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego powinna być weryfikacja czy takie kierunki mają rację bytu i czy mają potencjał, by kształcić lekarzy.

Prezes Bulsa twierdzi, że należy też zwiększyć na uczelniach limity miejsc.

- Nie możemy zapomnieć o zachęcaniu młodych lekarzy do specjalizowania się w mniej popularnych, ale bardzo deficytowych specjalizacjach medycznych - dodaje Michał Bulsa.

Okręgowa Rada Lekarska oczekuje przeprowadzenia audytu, a Ministra Wieczorka zaprasza na spotkanie w tej sprawie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński