Orlen Basket Liga: dobry początek roku dla PGE Spójni Stargard [ZDJĘCIA]

PGE Spójnia Stargard pewnie pokonała Czarnych Słupsk.
PGE Spójnia Stargard pewnie pokonała Czarnych Słupsk. Tadeusz Surma
Najlepszy występ w sezonie kapitana PGE Spójni Karola Gruszeckiego przesądził o wygranej stargardzkiej drużyny nad Czarnymi Słupsk 77:65. Gospodarze pokazali dobrą obronę, przez co goście mieli sporo problemów w ataku.

Spójnia w sobotnim spotkaniu szybko sobie wypracowała kilkupunktową przewagę. Wywierała presję w obronie, a goście pudłowali. Przekładało się to na budowanie pewności siebie w ataku i szybkie tempo gry.

W drugiej kwarcie różnica cały czas rosła i w 16. minucie sięgała już 20 punktów (42:22). Słupszczanie byli bezradni, ale wynik do przerwy poprawili sobie dzięki rotacją w składzie Spójni. Trener Sebastian Machowski dał odpocząć graczom podstawowego składu, a zmiennicy nie utrzymali jakości w ataku. Szybko przewaga stopniała do 11 oczek.

Po zmianie stron Spójnia kontrolowała grę, utrzymywała bezpieczny dystans, ale Czarni szukali swoich szans. I taka pojawiła się w połowie ostatniej odsłony. Po trójce Michała Michalaka i po chwili osobistych reprezentacyjnego skrzydłowego stargardzianie prowadzili już tylko 64:58.

Sytuację uspokoił jednak kapitan Spójni Karol Gruszecki. Odpowiedział trójką, po chwili udanie wbił się pod kosz i te różnica znów była dwucyfrowa. Czarni już nie byli w stanie skutecznie odpowiedzieć.

- Nie zasłużyliśmy na zwycięstwo. Spójnia bardzo dobrze broniła, postawiła na fizyczną grę, a my nie sprostaliśmy temu. Bić się zaczęliśmy w końcówce spotkania, ale było za późno. Wcześniej pudłowaliśmy, pod presją gospodarzy rzucaliśmy nie z takich pozycji, jakbyśmy chcieli – tłumaczył Michalak.

Gruszecki zakończył mecz z 21 punktami. Trafił pięć trójek, a pozostali jego partnerzy tylko trzykrotnie. Gra kapitana pozwoliła Machowskiemu na trzymanie na rezerwie lidera ataku Devona Danielsa. Amerykanin wszedł na parkiet w samej końcówce, ale zdążył trafić trójkę i trochę poprawić swój bezbarwny występ.

PGE Spójnia Stargard – Grupa Sierleccy Czarni Słupsk 77:65
Kwarty: 25:17, 20:17, 12:12, 20:19.
Spójnia: Gruszecki 21 (5x3), Langović 11 (1), Brown 11 (1), Daniels 8 (1), Gordon 6 – Łapeta 12, Simons 4, Kowalczyk 2, Grudziński 2, Brenk 0.
Czarni: Caffey 16 (2), Michalak 14 (1), Griciunas 8, Teague 6, Wójcik 4 (1) – Kohs 6 (1), Sabeckis 5 (1), Leończyk 4, Jankowski 2.