Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Orkan w regionie: siła wiatru powoli maleje. Część regionu wciąż bez prądu

Andrzej Szkocki
Orkan powoli odpuszcza Szczecinie i zachodniej części województwa. Maksymalna prędkość wiatru do 90 km/h
Orkan powoli odpuszcza Szczecinie i zachodniej części województwa. Maksymalna prędkość wiatru do 90 km/h Andrzej Szkocki
Na dzisiejszy wieczór oraz noc w głębi lądu prognozowany jest wiatr północno-zachodni o średniej prędkości 30 km/h do 45 km/h. Porywy wiatru będą nadal utrzymywać się do godzin wieczornych - przewiduje się maksymalne porywy wiatru do 90 km/h. Temperatura minimalna -2C do OC.

Sytuacja w województwie na godz. 18.30

Na obszar nadmorski województw prognozowany jest wiatr północno-zachodni o średniej prędkości 55 km/h do 70 km/h. Maksymalne porywy wiatru będą nadal utrzymywać się do późnych godzin wieczornych - do 110 km/h, możliwe pojedyncze porywy wiatru do 125 km/h. Temperatura minimalna nad morzem +1C do +2C. Prognozowane są przelotne opady śniegu, nad morzem deszczu ze śniegiem. Opady śniegu miejscami ograniczające widzialność poniżej 500 m.

Sytuacja hydrologiczna
Przekroczenia stanów ostrzegawczych na wodowskazach;
Kołobrzeg    - Stan ostrzegawczy - 560 cm stan aktualny - 607 cm, przekroczenie o 47 cm,
Dziwnów  - Stan alarmowy - 580 cm stan aktualny - 585 cm, przekroczenie o 5 cm,
Świnoujście - Stan alarmowy - 580 cm stan aktualny - 583 cm, przekroczenie o 3 cm.
Alarm p/sztormowy obowiązuje w portach Darłowo, Kołobrzeg, Dźwirzyno. Wstrzymany jest wszelki ruch statków. Pogotowie przeciwsztormowe obowiązuje w Świnoujściu oraz Dziwnowie. RZGW pełni całodobowe dyżury. Nie ma obecnie zagrożenia powodziowego. Sytuacja może ulec zmianie, jeśli północno-zachodni kierunek wiatru będzie utrzymywał się przez kilka dni.

Sytuacja w energetyce
W rejonie energetycznym Energa (wschodnia część województwa) po silnych wiatrach w rejonie koszalińskim bez prądu jest około 75 tys. odbiorców (na 230 tys). Najwięcej awarii wiatr spowodował w powiatach: drawskim, szczecineckim, koszalińskim, białogardzkim i kołobrzeskim.

W rejonie energetycznym Enea (zachodnia część województwa)  dostaw energii elektrycznej nie ma około 38 tys. odbiorców (na 540 tys.). Przerwy w zasilaniu występują miejscowo w Szczecinie oraz powiatach: gryfińskim, kamieńskim, goleniowskim, łobeskim, stargardzkim, pyrzyckim, gryfickim, wałeckim, choszczeńskim i myśliborskim.

Łącznie na terenie województwa bez energii elektrycznej jest obecnie  ok. 113 tys. odbiorców. Po nocnej nawałnicy część awarii została usunięta, lecz silny wiatr w ciągu dnia powodował kolejne wyłączenia. Wszystkie grupy naprawcze z zakładów energetycznych będą usuwały awarie do godzin wieczornych oraz jutro od samego rana. Do usuwania awarii zaangażowanych jest 486 pracowników firmy Enea i Energa.

Ilość interwencji strażaków od wczorajszego popołudnia wzrosła do 1039 razy, głównie przy usuwaniu powalonych drzew i konarów. CZK zaleca mieszkańcom województwa pozostawanie w domach do momentu zmniejszenia siły wiejącego wiatru.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński