MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Opłata za pobyt w izbie wytrzeźwień w górę. Maksymalna kwota została zwaloryzowana

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
PAP
PAP
Maksymalna stawka opłaty za pobyt w izbie wytrzeźwień, placówce lub jednostce Policji została określona na kwotę 437,81 zł. To o 44,80 zł więcej niż opłata obowiązująca w 2023 roku.
Maksymalna stawka opłaty za pobyt w izbie wytrzeźwień, placówce lub jednostce Policji została określona na kwotę 437,81 zł. To o 44,80 zł więcej niż opłata obowiązująca w 2023 roku. Mariusz Kapala/ Polska Press
Maksymalna wysokość opłaty za pobyt w izbie wytrzeźwień, w placówce lub w jednostce policji wynosi po waloryzacji 437,81 zł – wynika z opublikowanego obwieszczenia ministerstwa zdrowia. To o prawie 45 zł więcej niż w 2023 roku.

Spis treści

Waloryzacja maksymalnej opłaty za pobyt na izbie wytrzeźwień, placówce lub jednostce Policji

W Monitorze Polskim ukazało się obwieszczenie ministra zdrowia w sprawie maksymalnej wysokości opłaty za pobyt w izbie wytrzeźwień, placówce lub jednostce Policji. Maksymalna stawka została określona na kwotę 437,81 zł. To o 44,80 zł więcej niż opłata obowiązująca w 2023 roku. Opłata za pobyt obejmuje także udzielone świadczenia zdrowotne, podane produkty lecznicze oraz detoksykację.

– Zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, kwotę maksymalnej wysokości opłaty za pobyt w izbie wytrzeźwień ustala minister właściwy do spraw zdrowia w terminie do 15 lutego na podstawie komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, w poprzednim roku kalendarzowym – wyjaśniono.

Kiedy może dojść do rezygnacji z poboru opłaty?

Wysokość opłaty za pobyt w izbie wytrzeźwień jest określana przez organy stanowiące jednostki samorządu terytorialnego w drodze uchwały. Rada w wyjątkowych przypadkach, kierując się szczególnym charakterem placówki, może też postanowić w drodze uchwały o rezygnacji z pobierania opłat. Opłata za pobyt w izbie wytrzeźwień lub placówce stanowi dochód jednostki samorządu terytorialnego.

Według obowiązujących przepisów izby wytrzeźwień mogą organizować i prowadzić organy samorządu terytorialnego w miastach liczących ponad 50 tys. mieszkańców oraz organy powiatu. Jednostka samorządu terytorialnego może też zlecić wykonywanie zadań izby wytrzeźwień innej placówce.

Do zadań izby wytrzeźwień należy m.in.:

  • sprawowanie opieki nad osobami w stanie nietrzeźwości,
  • wykonywanie zabiegów higieniczno-sanitarnych,
  • udzielanie pierwszej pomocy.

Izby podejmują współpracę z właściwymi gminnymi komisjami rozwiązywania problemów alkoholowych oraz innymi instytucjami, których działalność ma na celu przeciwdziałanie problemom alkoholowym i ich skutkom.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Opłata za pobyt w izbie wytrzeźwień w górę. Maksymalna kwota została zwaloryzowana - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński