MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ogrodzenie jak marzenie

Artur Kostecki
Betonowe ogrodzenie musimy co jakiś czas poddać renowacji.
Betonowe ogrodzenie musimy co jakiś czas poddać renowacji. Atlas
Płoty betonowe zmieniają swoje oblicze. Przez długi czas nie budziły dobrych skojarzeń. Na szczęście, to się zmienia.

Ekspert radzi

Ekspert radzi

Andrzej Bogusz, Grupa Atlas

Struktura powłoki wykonanej farbą silikonową jest mikroporowata. Dzięki temu farba ta jest paroprzepuszczalna, czyli możliwy jest swobodny transport pary wodnej i oddawanie wilgoci przez beton, który nią pokryto. Farbę nanosić na podłoże należy co najmniej w 6 godzin po zagruntowaniu podłoża - pędzlem, wałkiem, ewentualnie agregatem malarskim. Malować zaplanowaną powierzchnię trzeba w sposób ciągły, techniką "mokre na mokre", unikając przerw w pracy. Czas wysychania powłoki, zależnie od podłoża, temperatury i wilgotności względnej powietrza, wynosi około pół godziny.

Dzisiaj służą nie tylko separowaniu zakładów przemysłowych i obiektów specjalnego znaczenia, ale otaczają nasze domy całą gamą wzorów i kompozycji.

Płoty betonowe są stosunkowo niedrogie, bardzo trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Przy wszystkich swoich zaletach, nie są jednak niezniszczalne. Wymagają napraw i odnawiania. Przyjrzyjmy się, co zrobić, by to nadszarpnięte zębem czasu ogrodzenie wyglądało, jak nowe.

Beton trzeba wyszczotkować

Wszelkie prace remontowe na zewnątrz wykonywać trzeba przy sprzyjających warunkach pogodowych, gdy temperatura powietrza wynosi co najmniej plus 5 stopni Celsjusza. Powierzchnia ogrodzenia musi być należycie oczyszczona i przygotowana. Beton trzeba jak najdokładniej wyszczotkować, starannie usuwając ze wszystkich powierzchni ewentualne pozostałości farby, którą był malowany. Jeśli podziemna część muru jest uszkodzona, trzeba wykonać wykop wzdłuż płotu, by móc naprawić uszkodzone fragmenty.

Następny etap prac to usuwanie nalotów pochodzenia organicznego. Służą do tego preparaty grzybobójcze np. Atlas Mykos. Po naniesieniu preparatu pędzlem lub wałkiem malarskim i odczekaniu kilku minut, powierzchnię należy mechanicznie oczyścić z nalotów, potem dokładnie spłukać wodą. Na podłożach silnie skażonych mikrobiologicznie należy nanieść preparat dwukrotnie. Po wyschnięciu, podłoże warto zaimpregnować tym samym preparatem w rozcieńczeniu, ograniczając na dłużej możliwość wystąpienia korozji biologicznej.

Eliminujemy mniejsze

Jeżeli zbrojone słupy płotu ucierpiały tak bardzo, że miejscami nawet wyglądało z nich zbrojenie, praktyczne będzie tu zastosowanie rozwiązania kompleksowego, np. systemu naprawy betonu i żelbetonu. Poprzez naniesienie kolejnych warstw zapraw cementowych zapewni się uszkodzonym elementom muru odpowiednią nośność, odporność i estetykę.

Teraz zadbać trzeba o wyeliminowanie mniejszych uszkodzeń. Nierówności i wgłębienia należy wyrównać, wypełniając je zaprawą tynkarską. Tam zaś, gdzie beton jest spękany, mur trzeba uzbroić. W tym celu użyteczna będzie zaprawa służąca do wykonywania warstw zbrojonych. Zatopiona w niej zostanie siatka z włókna szklanego. Należy unikać prowadzenia tych prac przy bezpośrednim nasłonecznieniu, w deszczu lub przy silnym wietrze. Tynk zewnętrzny nakładać będzie można po mniej więcej trzech dniach.

Powierzchnia ogrodzenia wykończona zostanie białą cementową zaprawą szpachlową. Nakładać należy ją ręcznie, stalową pacą, wygładzając w miarę postępu prac - lekko zacierając pacą filcówką lub przecierając po wyschnięciu papierem ściernym. W trakcie nakładania i bezpośrednio po nim powierzchnię należy chronić przed opadami atmosferycznymi i przed nadmiernie szybkim wysychaniem. Rozpoczęcie prac malarskich możliwe będzie po upływie od 2 do 6 tygodni od zakończenia tynkowania.

Ogniska rdzy

Do pomalowania muru może posłużyć farba silikonowa. Dzięki swym właściwościom, nie tylko dobrze kryje, ale i wiernie oddaje ona fakturę pomalowanej powierzchni. Jest też odporna na zabrudzenia - powłoka nie jest nasiąkliwa, posiada zdolność samooczyszczenia i ogranicza możliwość rozwoju na pomalowanym podłożu pleśni i innych grzybów.

Kraty i inne metalowe elementy ogrodzenia trzeba jak najlepiej oczyścić ze starej farby, trwałych zanieczyszczeń i korozji, używając papieru ściernego lub drucianej szczotki. Warto przy tym pamiętać, że ogniska rdzy umiejscowione są najczęściej w zakamarkach i narożnikach ornamentów ozdobnych. Potem pozostaje już tylko pomalowanie elementów metalowych farbą antykorozyjną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński