Ogólnopolski turniej Scrabble o mistrzostwo Szczecina. Zwyciężył Tomasz Zwoliński (zobacz zdjęcia)

Maurycy Machnio
Była to już dwunasta edycja turnieju mistrzowskiego, który odbywa się w Szczecinie corocznie na początku marca. Podobnie jak w roku ubiegłym, zawody były rozgrywane w restauracji Jachtowa. Fot. Marcin Bielecki
Dzisiaj wczesnym popołudniem zakończony został ogólnopolski turniej Scrabble o mistrzostwo Szczecina "Zanim zakwitną magnolie 2010". Po emocjonującej rywalizacji pierwsze miejsce zajął Tomasz Zwoliński z miejscowości Skierdy pod Warszawą.
Turniej scrabble

Zmagania rozpoczęły się w sobotnie przedpołudnie i trwały dwa dni, w czasie których zawodnicy
rozegrali dwanaście partii. Najlepszy bilans osiągnął Tomasz Zwoliński, który wygrał 10 starć. Drugie miejsce zajął Michał Kolaj, a trzeci był Rafał Dąbrowski. Obaj zawodnicy pochodzą z Ostródy. Warto dodać, że dla osiemnastoletniego Michała Kolaja było to pierwsze podium w karierze.

O tytule mistrza decydowała ostatnia runda, w której zmierzyli się dwaj pierwsi zawodnicy. Tomasz Zwoliński i Michał Kolaj grali już raz ze sobą w tym turnieju i wtedy zwycięstwo odniósł młody zawodnik z Ostródy. W decydującej partii triumfował jednak Tomasz Zwoliński, wielokrotny mistrz Polski w Scrabble. Było to dla niego 62 zwycięstwo w ogólnopolskich turniejach.

- Muszę powiedzieć, że w tym decydującym pojedynku pomogło mi trochę szczęście - przyznał Tomasz Zwoliński po zakończeniu ceremonii wręczania nagród. - Już na samym początku partii wylosowałem korzystne zestawy literek i ułożyłem wysoko punktowane wyrazy. Zdobyłem sporą przewagę i utrzymałem ją do samego końca.

Zdobywca pierwszego miejsca otrzymał nagrodę w wysokości 150 Euro, kolejni dwaj zawodnicy dostali odpowiednio 100 i 50 Euro. Ponadto wśród wszystkich uczestników rozlosowano atrakcyjne nagrody rzeczowe. Tradycyjnie szczególnie wyróżniony został także najlepszy debiutant. W tym roku okazał się nim Grzegorz Mazur z Gorzowa Wlkp.

- Turniej uważam za udany - mówił Ireneusz Moralewicz, jeden z organizatorów i członek szczecińskiego koła scrabblowego Blank. - Przyjechało do nas ok. 80 osób, m.in. z Warszawy, Bydgoszczy, Poznania
czy Katowic. Rozdaliśmy wiele nagród, ponadto na uczestników czekała niespodzianka - w sobotni wieczór obejrzeli wyjątkowy pokaz w wykonaniu artysty naśladującego światowe gwiazdy muzyki.

Szczeciński turniej jest jednym z wielu wchodzących w skład krajowego grand prix. Średnio co dwa, trzy tygodnie w różnych miastach Polski rozgrywane są turnieje zaliczane do tego cyklu. Ponadto polscy
scrabbliści w ciągu roku spotykają się na wielu innych imprezach, m.in. mistrzostwach Polski, maratonie scrabblowym trwającym 24 godziny bez przerwy, czy wczasach scrabblowych.