MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odpowiedź do pytania jawnego na maturę 2024: czy dobra materialne czynią człowieka szczęśliwym? Na podstawie „Skąpca” Molier

Magdalena Ignaciuk
Na maturze ustnej z języka polskiego trzeba odpowiedzieć na jedno pytanie z listy pytań jawnych. Jednym z nich jest pytanie o to, czy pieniądze mogą być dla ludzi źródłem szczęścia. Prezentujemy przykładową odpowiedź.
Na maturze ustnej z języka polskiego trzeba odpowiedzieć na jedno pytanie z listy pytań jawnych. Jednym z nich jest pytanie o to, czy pieniądze mogą być dla ludzi źródłem szczęścia. Prezentujemy przykładową odpowiedź. Wikimedia commons/public domain
Matura ustna z języka polskiego 2024 składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to odpowiedź na pytanie jawne. Dwa pytania dotyczą „Skąpca” Moliera. Jedno z nich brzmi: „Relacje rodzinne w krzywym zwierciadle. Omów zagadnienie na podstawie »Skąpca« Moliera” i zostało przez nas omówione w jednym z artykułów. Dziś przygotowaliśmy odpowiedź na drugie pytanie jawne związane z tą lekturą: „Czy dobra materialne czynią człowieka szczęśliwym?”. Oto nasza propozycja.

Spis treści

Czy dobra materialne czynią człowieka szczęśliwym? Omów zagadnienie na podstawie „Skąpca” Moliera. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Przed maturą ustną z języka polskiego warto nie tylko zapoznać się z listą pytań jawnych na egzamin, ale także przygotować przykładowe wypowiedzi. Oto jedna z nich.

Wstęp: Jednym z głównych celów ludzkiego życia jest osiągnięcie dobrobytu materialnego. Wiele osób wierzy, że posiadanie dużego majątku zapewni im szczęście i spełnienie. Uważam, że pieniądze sprawiają, że czujemy się komfortowo, mamy mniej trosk i zmartwień, ale niekoniecznie dają ludziom szczęście.

Teza: Dobra materialne mogą dawać szczęście, natomiast bywa ono uczuciem pozornym i nietrwałym.

Odwołanie do „Skąpca” Moliera: Jednym z głównych tematów komedii „Skąpiec” Moliera jest krytyka skąpstwa i obsesji na punkcie pieniędzy. Główny bohater, Harpagon, jest tak pochłonięty gromadzeniem bogactwa, że zapomina o innych wartościach życia, takich jak miłość, przyjaźń czy rodzina. Jego skąpstwo prowadzi do wielu absurdalnych i komicznych sytuacji, ale także do nieszczęścia i samotności. Harpagon nie potrafi cieszyć się tym, co ma ani dzielić się tym z innymi. Dobra materialne wbrew pozorom nie czynią go szczęśliwym, lecz wręcz przeciwnie – sprawiają, że żyje w ciągłym strachu przed ich utratą i w podejrzliwości wobec wszystkich. W kontraście do Harpagona stoją jego dzieci, Kleant i Eliza, którzy kierują się uczuciami i dążą do prawdziwego szczęścia. Oni nie przywiązują wagi do pieniędzy i są gotowi zrezygnować z nich dla miłości. Ich postawa pokazuje, że dobra materialne nie są warunkiem ani gwarancją szczęścia, a czasem mogą być nawet przeszkodą w jego osiągnięciu. Molier w swojej sztuce wyśmiewa skąpstwo jako wadę ludzką i pokazuje, że prawdziwe bogactwo tkwi w sercu, a nie w sakiewce.

Kontekst literacki: Bohater „Lalki” Bolesława Prusa, Stanisław Wokulski, jest zakochany w pięknej Izabeli Łęckiej. Wydaje mu się, że poprzez pomnożenie majątku zdobędzie miłość ukochanej. Dziewczyna natomiast traktowała go, jako zabezpieczenie przed bankructwem, kogoś, kto wyratuje ją z opresji. Nigdy nie żywiła jednak żadnych uczuć do Wokulskiego, nie chciała być jego żoną i nie odwzajemniła jego miłości. Tak więc, bohater „Lalki”, chociaż żył dostatnio i z łatwością powiększał swój majątek, wcale nie czuł się spełniony ani szczęśliwy.

Podsumowanie: Przytoczone przeze mnie przykłady potwierdzają, że pieniądze nie dają spełnienia ani szczęścia. Mogą zaspokoić nasze podstawowe potrzeby i pragnienia, w ogólnym rozrachunku jednak skupienie się na nich może przynosić szkody.

Inne przykładowe konteksty:

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Odpowiedź do pytania jawnego na maturę 2024: czy dobra materialne czynią człowieka szczęśliwym? Na podstawie „Skąpca” Molier - Strefa Edukacji

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński