Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowi radni, zarząd stary

Piotr Jasina, 13 lutego 2006 r.
Inwestycje w zakładzie azotowym mają znacznie obniżyć koszty produkcji.
Inwestycje w zakładzie azotowym mają znacznie obniżyć koszty produkcji. Archiwum
Na wniosek przedstawicieli Skarbu Państwa, największego akcjonariusza ZCh POLICE, wymieniono czterech członków rady nadzorczej firmy. Zarząd pozostał bez zmian. Właściciele spółki wyrazili zgodę na rozpoczęcie inwestycji w zakładzie azotowym.

Podczas piątkowego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy POLIC na wniosek głównego udziałowca spółki, Skarbu Państwa wymieniono czterech członków 9-osobowej Rady Nadzorczej. Odwołani zostali dotychczasowi przedstawiciele Skarbu Państwa: Adam Grzebieluch (przewodniczący RN), Henryk Rupnik -wiceprzewodniczący rady oraz członkowie: Mariusz Obszyński i Leonard Szymański.

Zastąpili ich: Marek Drac-Tatoń, Stanisław Kozłowski, Krzysztof Malinowski, Mariusz Piotrowski. Kadencja rady kończy się w czewcu 2007 r.

Nowi członkowie rady nie uczestniczyli w zgromadzeniu. Rada nie mogła się więc ukonstytuować. To dobra wiadomość dla obecnego zarządu. Gdyby bowiem nowa rada była w komplecie i by się ukonstytuowała. Po ogłoszonej przerwie miałaby prawo dokonać roszad w składzie zarządu. Przed walnym zgormadzeniem właścicieli w kuluarowych dyskusjach takiego przebiegu zdarzeń nie wykluczano.

Prezes nie komentuje

Mirosław Bachórski, prezes POLIC nie chciał komentować decyzji akcjonariuszy. Zaznaczył jedynie, że Skarb Państwa to większościowy akcjonariusz i ma takie prawo.

- Decyzja właścicieli nie przekłada się w żaden sposób na pracę zarządu, wykonujemy swoje zadania normalnie - powiedział prezes. - Realizujemy program inwestycyjny, jedno z zadań uzyskało właśnie zgodę akcjonariuszy na realizację. W najbliższym czasie podsumujemy miniony rok i przedstawimy plany na 2006 r.

Modernizacja zakładu azotowego

Drugim punktem WZA był wniosek zarządu Z.Ch. Police o wyrażenie zgody na rozpoczęcie kolejnej inwestycji spółki. Chodziło o zgodę na zakupy inwestycyjne związane z modernizacją instalacji produkcyjnych amoniaku i mocznika w zakładzie azotowym. Wartość całej inwestycji, wraz zakupem urządzeń i modernizacją sięga prawie 26 mln zł.

- Dzięki inwestycji obniżymy zużycie pary wysokoprężnej, i co się z tym wiąże, zmniejszymy koszty produkcji w zakładzie azotowym, gdzie produkujemy amoniak i mocznik - wyjaśnia Mirosław Bachórski. - To także sygnał dla naszych akcjonariuszy, że konsekwentnie realizujemy zadania inwestycyjne z prospektu emisyjnego.

Działka "wyczyszczona"

Akcjonariusze wyrazili także zgodę na nieodpłatne przejęcie od gminy Police i ustanowienie prawa wieczystego użytkowania na rzecz spółki na jednej z działek o powierzchni 13,5 ha. Znajdują się na niej wybudowane przez firmę budynki. Łączna wartość nieruchomości wraz ze znajdującymi się na niej budynkami oraz budowlami przekracza wartość 500 000 euro.
- To tylko formalny zabieg - tłumaczy Mirosław Bachórski - Chcieliśmy w ten sposób dostosować status tej działki do obowiązujących przepisów prawa. Dotychczas działka była własnością gminy, ale budynki i budowle wybudowane zostały z pieniędzy Zakładów Chemicznych.

Działkę ZCh zamierzają wnieść aportem do polickiego parku przemysłowego. Dlatego trzeba było uregulować stan formalno-prawny nieruchomości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński