MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Syndyk Idea Banku żąda odszkodowania od twórcy Getin Noble Bank. Chodzi o blisko miliard złotych

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Polskie bankier Leszek Czarnecki ma nowy problem. Syndyk Idea Bank domaga się od niego i jego niderlandzkiej spółki ogromnego odszkodowania
Polskie bankier Leszek Czarnecki ma nowy problem. Syndyk Idea Bank domaga się od niego i jego niderlandzkiej spółki ogromnego odszkodowania 123rf.com/profile_djedzura
Syndyk masy upadłości Idea Banku złożył pozew, w którym domaga się od bankiera Leszka Czarneckiego i jego spółki LC Corp blisko miliarda złotych odszkodowania na rzecz upadłego banku. Według syndyka o taką kwotę została uszczuplona masa upadłości Idea Banku wskutek bezprawnych i nieważnych czynności prawnych, na mocy których bank stracił kontrolę nad Idea Getin Leasing (obecnie: VB Leasing).

Spis treści

Syndyk masy upadłości Idea Banku Marcin Kubiczek domaga się zasądzenia od LC Corp B.V. z siedzibą w Amsterdamie, jak również Leszka Czarneckiego solidarnie kwoty 967 667 661,36 zł z tytułu odszkodowania. Wniosek w tej sprawie trafił do Sądu Okręgowego już 31 grudnia 2023 r. Dlaczego zatem sprawa wypłynęła dopiero teraz? Co wniosek oznacza dla polskiego bankiera i jego spółek?

Jak dużo mógł stracić Idea Bank będący w upadłości?

W ocenie syndyka o taką sumę została uszczuplona masa upadłości Idea Banku wskutek nieważnych czynności prawnych dokonanych przez Leszka Czarneckiego i LC Corp (100 proc. udziałów tej spółki posiada Czarnecki) w latach 2017-2018. W ich następstwie bank posiada obecnie tylko 49,99 proc. akcji dzisiejszego VB Leasing.

– Chcemy uzyskać do masy upadłości ekwiwalent wartości akcji VB Leasing, którego nie mogliśmy otrzymać ze względu na nieważne czynności prawne prowadzące do przejęcia przez LC Corp 50,01 proc. i kontroli nad spółką VBL. To jednocześnie doprowadziło do trwałego uszkodzenia wartości 49,99 proc. akcji VBL posiadanych przez Idea Bank. One są w tej sytuacji praktycznie niesprzedawalne, a przez to bezwartościowe – mówi syndyk masy upadłości Idea Banku Marcin Kubiczek.

– Informujemy o pozwie dopiero teraz, bo chcieliśmy mieć pewność skuteczności złożenia go oraz tego, że sąd nie znalazł w nim żadnych braków formalnych – uzupełnia Kubiczek.

Powstało ryzyko naruszenia wymaganych prawnie wskaźników kapitałowych banku

Jak wynika z informacji prasowej, Idea Bank nie posiadał wystarczających kapitałów, aby skonsolidować spółki leasingowe z grupy Leszka Czarneckiego oraz zapewnić odpowiednie finansowanie ich rozwoju. To naruszyłoby wymagane prawem wskaźniki kapitałowe banku. Leszek Czarnecki przeniósł więc pakiet kontrolny do swojego majątku osobistego. Czynność ta była jednak nieważna, ponieważ nie wyraziło na nią zgody Walne Zgromadzenie giełdowego Idea Banku. Leszek Czarnecki, zasiadający w radzie nadzorczej banku, przejął akcje na kredyt i po trzykrotnie zaniżonej cenie.

Z czego wzięła się kwota, której domaga się syndyk?

Zgodnie z szacunkami PwC sporządzonych na potrzeby decyzji o przymusowej restrukturyzacji Idea Banku w 2020 r. ówczesny Idea Getin Leasing (100 proc. akcji) był wart 865,8 mln zł. Czyli potencjalnie za tyle syndyk masy upadłości Idea Banku mógłby sprzedać 100 proc. akcji spółki, gdyby nimi dysponował – wynika z komunikatu.

W konsekwencji upadku banków Leszka Czarneckiego VB Leasing utraciło finansowanie. Warunkiem przetrwania tego podmiotu było pozyskanie alternatywnych źródeł kapitału. Zarząd spółki próbował znaleźć środki w Polsce i za granicą. Bezskutecznie.

Co się dzieje z VB Leasing? Dotychczasowe umowy są realizowane

Od połowy 2023 r. VB Leasing nie pozyskuje nowych klientów. Obsługuje jedynie dotychczas zawarte umowy leasingowe, ale nie ma środków na zapłacenie podatku VAT. Wobec spółki toczy się postępowanie sanacyjne, co oznacza, że jej akcje są praktycznie bezwartościowe – sugeruje syndyk.

Odszkodowanie za utratę wartości spółki to nie wszystko

Jak można się dowiedzieć z informacji syndyka, poza odszkodowaniem za utratę wartości spółki wnioskodawca domaga się też odszkodowania za jej bezprawnie zabrane zyski. Leszek Czarnecki i należąca do niego LC Corp, sprawujący kontrolę nad spółką leasingową, mieli bowiem wypłacić sobie w latach 2019-2022 r. łącznie 102 mln zł dywidend, które przypadłyby bankowi, gdyby nie dokonanie nieważnych czynności prawnych. Leszek Czarnecki osobiście zainkasował 45 mln zł, a jego spółka LC Corp - 57 mln zł brutto w dywidendach – wskazuje syndyk.

– Mówimy zatem o ponad 100 mln zł żywej gotówki wyciągniętej ze spółki leasingowej, której dramatycznie brakowało finansowania. Kwota ta nie trafiła do Idea Banku, który też potrzebował kapitału, tylko do kieszeni Leszka Czarneckiego i jego holenderskiego wehikułu inwestycyjnego – podkreśla syndyk.

Sąd zabezpieczył sporne akcje. Nie da się ich upłynnić

Sąd Okręgowy w Warszawie już wcześniej udzielił zabezpieczenia na spornych akcjach, wskutek czego spółka Leszka Czarneckiego nie może ich sprzedać. To efekt działań podjętych przez syndyka Idea Banku tuż po objęciu masy upadłości, kiedy to wystąpił przeciwko LC Corp z powództwem ze skargi pauliańskiej. – Składałem Leszkowi Czarneckiemu oraz LC Corp propozycje wspólnej sprzedaży całego pakietu akcji VB Leasing oraz wpłatę spornej kwoty, która odpowiadałaby rynkowej cenie akcji wyprowadzonych spod władztwa syndyka, na rachunek depozytowy do czasu zakończenia sporu sądowego ws. mojego roszczenia ze skargi pauliańskiej. Te propozycje zostały odrzucone zarówno przez LC Corp, jak i samego Leszka Czarneckiego – mówi syndyk Idea Banku Marcin Kubiczek.

Warto też przypomnieć, że już w lutym 2023 r. syndyk masy upadłości Idea Banku złożył do Prokuratury Regionalnej w Warszawie zawiadomienie o możliwości wyrządzenia bankowi przez Leszka Czarneckiego wielomilionowej szkody w związku z transakcjami dotyczącymi VB Leasing.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Syndyk Idea Banku żąda odszkodowania od twórcy Getin Noble Bank. Chodzi o blisko miliard złotych - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński