MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe zasady w przedszkolach w Szczecinie. Jakie są zmiany?

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Nowe zasady przedszkoli w Szczecinie
Nowe zasady przedszkoli w Szczecinie Polska Press
Nowe wytyczne dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do 3 lat. Główne zmiany dotyczą zwiększenia liczebności grupy do 25.

Nowe zasady w przedszkolach

Główny Inspektorat Sanitarny wydał nowe zalecenia dla przedszkoli, oddziałów wychowania przedszkolnego w szkołach podstawowych, innych form wychowania przedszkolnego dla dzieci do 3 lat.

Obecnie w takich grupach może przebywać maksymalnie 25. dzieci, czyli tyle, ile przed pandemią koronawirusa. W grupach integracyjnych może być maksymalnie 20. dzieci, w tym do 5. dzieci niepełnosprawnych. Nadal wskazane jest, żeby jedna grupa przebywała, w miarę możliwości organizacyjnych, w jednej sali, a do grupy powinni być przyporządkowani ci sami opiekunowie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak będą wyglądać dyżury wakacyjne w przedszkolach i żłobkach w Szczecinie?

Ponadto złagodzone zostały wytyczne dotyczące: minimalnej przestrzeni przeznaczonej na pobyt zbiorowy, zabierania zabawek z domu, organizacji pracy grupy, w tym także np. zbierania się w jednym pomieszczeniu dzieci przychodzących do przedszkola lub oczekujących na odebranie przez rodziców. Umożliwiono także udział rodziców w odbywaniu przez dziecko okresu adaptacyjnego w placówce wychowania przedszkolnego.

Rodzice mogą wchodzić z dziećmi do przestrzeni wspólnej z zachowaniem zasady – 1 rodzic z dzieckiem lub w odstępie od kolejnego rodzica z dzieckiem 2 m, przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności takich, jak osłony ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk.

W przypadku odbywania przez dziecko okresu adaptacyjnego w placówce rodzic lub opiekun za zgodą dyrektora placówki może przebywać na terenie placówki z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Ilość rodziców i opiekunów dzieci na adaptacji, jak zaznacza sanepid, należy ograniczyć do niezbędnego minimum.

Zalecane jest usunięcie z sal przedmiotów i sprzętów, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować, np. pluszowych zabawek.

Jeżeli do zajęć wykorzystywane są przybory sportowe, np. piłki, skakanki czy obręcze, należy je dokładnie myć, czyścić lub dezynfekować.

Dzieci nie powinny zabierać ze sobą do placówek i z placówek niepotrzebnych przedmiotów lub zabawek. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach opiekunowie powinni zapewnić, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym.

Nowe wytyczne obowiązują od poniedziałku.

Najlepsze memy o przedszkolach i żłobkach w czasie pandemii.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Żłobki i przedszkola otwarte po kwarantannie. Memy pokazują,...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński