MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowa dotacja jeszcze w tym roku! Możesz dostać pieniądze na przydomowy wiatrak. Kiedy ruszy program Moja elektrownia wiatrowa 2024?

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Dokładny termin rozpoczęcia naboru wniosków do programu Moja elektrownia wiatrowa nie jest na ten monet znany. Wiadomo jedynie, że NFOŚiGW wciąż pracuje nad regulaminem programu, a jego realizacja zaplanowana jest na lata 2024-2029.
Dokładny termin rozpoczęcia naboru wniosków do programu Moja elektrownia wiatrowa nie jest na ten monet znany. Wiadomo jedynie, że NFOŚiGW wciąż pracuje nad regulaminem programu, a jego realizacja zaplanowana jest na lata 2024-2029. 123RF/catalby
Jeszcze w tym roku ruszy program Moja elektrownia wiatrowa, dzięki któremu będzie można dostać pieniądze na przydomowe wiatraki. Sprawdzamy, jakie są warunki programu i kto będzie mógł skorzystać z dofinansowania na zakup magazynu energii.

Spis treści

Moja elektrownia wiatrowa 2024 – co to za program?

Informacje o planowanym wsparciu dla małych turbin wiatrowych pojawiały się od czasu wejścia w życie programu Mój Prąd. Dziś już wiadomo, że przydomowe elektrownie domowe doczekały się własnego programu wspierającego ich rozbudowę oraz instalację. Środki na dofinansowanie wiatraków pochodzą z Funduszu Modernizacyjnego. Pula środków przeznaczona na program Moja elektrownia wiatrowa ma wynieść 400 mln zł. Program realizowany będzie w latach 2024-2029 r., przy czym podpisywanie umów musi zakończyć się do 31.12.2028 r. Środki na ten cel będą rozdysponowane do 31.12.2029 r.

Kto może dostać pieniądze z programu Moja elektrownia wiatrowa?

Pieniądze mają trafić do właścicieli lub współwłaścicieli domów mieszkalnych, którzy inwestują w produkcję energii na własne potrzeby. Mikroelektrownia powinna znajdować się na budynku mieszkalnym bądź na terenie działki przy budynku mieszkalnym. Dotacją objęte będą przydomowe wiatraki o maksymalnej mocy 20 kW i wysokości do 30 metrów. Mikroinstalacja wiatrowa może być typu on-grid lub off-grid, czyli podłączona albo niepodłączona do sieci elektroenergetycznej.

Warto wspomnieć, że dofinansowanie uwzględnia także magazyn energii o minimalnej pojemności 2 kWh (łączna moc mikroinstalacji z magazynem energii przyłączonej do sieci dystrybucyjnej nie może przekraczać 50 kW). Urządzenia te powinny być nowe i wyprodukowane nie wcześniej niż dwa lata przed montażem. Przyszli beneficjenci będą musieli także zadbać o dokonanie zgłoszenia lub uzyskanie pozwolenia na budowę w odpowiednich instytucjach. Ważne – o dofinansowanie takiej inwestycji nie będą mogli się starać właściciele budynków, rekreacyjnych, gospodarczych, letniskowych oraz wykorzystywanych sezonowo.

Warunki dofinansowania. Ile można dostać pieniędzy z programu Moja elektrownia wiatrowa?

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wysokość dofinansowania wyniesie do 50 procent kosztów kwalifikowanych (wydatki związane z zakupem i montażem mikroinstalacji wiatrowej):

  • instalacja wiatrowa – nie więcej niż 30 tys. zł (do 5 tys. zł/1 kW)
  • magazyn energii elektrycznej - nie więcej niż 17 tys. zł (do 6 tys. zł/1 kWh)

Przyszli beneficjenci programu muszą korzystać z mikroelektrowni wiatrowej przez co najmniej 5 lat od dnia wypłaty dofinansowania. Przez ten czas nie mogą zdemontować instalacji ani zmienić przeznaczenia użytkowego budynku, np. dom mieszkalny przekształcić w letniskowy. Niewywiązanie się z umowy, pociąga za sobą konieczność zwrotu dotacji wraz z odsetkami.

Może cię zainteresować: Możesz mieszkać tanio, ale nie za darmo. Trwa nabór do programu Mieszkanie za remont. Sprawdź, na jakich zasadach gminy dają lokale

Osoby, które zdecydują się na złożenie wniosku w programie Moja elektrownia wiatrowa, nie mogą już korzystać z innych form wsparcia na zakup i montaż przydomowych wiatraków. Analogicznie, jeśli ktoś już dostał pieniądze z innego programu na montaż turbin wiatrowych, to tym samym nie może starać się o dotację z Mojej elektrowni wiatrowej. Wyjątkiem od powyższych sytuacji jest ulga termomodernizacyjna.

Źródło:
gov.pl

Polecjaka Google News - RegioDom
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowa dotacja jeszcze w tym roku! Możesz dostać pieniądze na przydomowy wiatrak. Kiedy ruszy program Moja elektrownia wiatrowa 2024? - RegioDom.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński