MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nietypowy objaw raka płuc – zobaczysz go na dłoniach. Wykonaj test „diamentowej luki” i sprawdź czy twoje paznokcie mają prawidłowy kształt

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Zmiany w obrębie palców i paznokci mogą świadczyć o poważnych schorzeniach. Nie należy ich lekceważyć!
Zmiany w obrębie palców i paznokci mogą świadczyć o poważnych schorzeniach. Nie należy ich lekceważyć! jcomp/Freepik
Czy kształt paznokci może świadczyć o rozwijającej się chorobie? Tak! Lekarze zalecają wykonywanie szybkiego domowego testu, który ujawnia objaw Schamrotha. W sieci nazywany jest „testem diamentowej luki”. Zobacz, jak go wykonać i kiedy może wskazywać na raka płuc, choroby serca lub układu oddechowego.

Spis treści

Ten nietypowy objaw raka płuc zobaczysz na paznokciach

Palce pałeczkowate i maczugowate paznokcie to zmiany w ciele, które mogą świadczyć m.in. o zachorowaniu na raka płuc. Objaw ten występuję nawet u 80 proc. pacjentów! Jak go rozpoznać? Charakteryzuje się zmianą kształtu opuszek palców, a tym samym – również paznokci.

Wraz z rozwojem zmian chorobowych w organizmie dochodzi do powiększenia i zaokrąglenia palców dłoni. Obejmują one nie tylko zmiany kształtu paznokci (paznokcie maczugowate), ale i zmiany w strukturze kości i tkanek miękkich palców.

Paznokcie maczugowate to termin opisujący pogrubioną, poszerzoną i zaokrągloną na końcach płytkę paznokcia, która zaczyna przypominać kształtem maczugę. Występują one wraz ze zmianami w obrębie palców dłoni, które nazywane są wówczas palcami Hipokratesa lub pałeczkami dobosza, a także palcami pałeczkowatymi.

Nie wiesz, czy twoje paznokcie mają maczugowaty kształt? Najłatwiej sprawdzisz to, wykonując „test diamentowej luki”. Polega ona na złączeniu dwóch palców wskazujących płytkami i sprawdzeniu, czy na wysokości obłączka pojawia się charakterystyczna przerwa w kształcie małego diamentu. Brak rombowatego prześwitu nazywany jest objawem Schamrotha.

Dlaczego u chorych na raka płuc występują maczugowate paznokcie? Nie ma jednoznacznego wytłumaczenia tego zjawiska. Może mieć związek z zaburzeniami krążenia i próbą dotlenienia organizmu przez wysyłanie większej ilości krwi do kończyn. Inna hipoteza zakłada, że zmiany w obrębie palców dłoni wynikają z faktu uwalniania się pod wypływem nowotworu różnych substancji chemicznych, np. cytokin, które wpływają na rozwój i kształtowanie tkanek.

Na jakie choroby mogą wskazywać palce pałeczkowate?

Występowanie zmian związanych z kształtem paznokci może wskazywać także na inne problemy zdrowotne. Palce pałeczkowate i maczugowate paznokcie występują także w chorobach układu oddechowego, np. mukowiscydozie, niektórych schorzeniach serca, wątroby lub tarczycy.

Jeśli zauważymy u siebie ten niepokojący objaw, powinniśmy pilnie skonsultować się ze specjalistą, który zleci odpowiednie badania w celu postawienia diagnozy. Należy pamiętać, że jest to poważny sygnał, który nie powinien być bagatelizowany.

Typowe wczesne objawy raka płuc

Rak płuc daje charakterystyczne wczesne objawy, wśród których najczęściej wymienia się:

  • przewlekły kaszel,
  • duszności,
  • ból w klatce piersiowej,
  • nawracające zapalenia górnych i dolnych dróg oddechowych.

Mniej specyficzne symptomy rozwijającego się nowotworu płuc to:

  • zmiany w obrębie oczu – zwężenie szpary powiekowej i średnicy oka oraz zapadnięcie gałki ocznej do oczodołu,
  • powiększenie węzłów chłonnych,
  • nadczynność tarczycy,
  • toczeń rumieniowaty.

Wśród innych nietypowych objawów wymieniane są także zmiany w obrębie palców i paznokci u dłoni, które mogą wskazywać na wczesną postać niedrobnokomórkowego raka płuca.

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński