MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie zgadzasz się z wynikiem egzaminu ósmoklasisty? Sprawdź, jak się odwołać i zweryfikować swoją pracę. Trzeba złożyć dwa wnioski

Magdalena Ignaciuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Egzamin ósmoklasisty to jedno z ważnych wydarzeń w życiu uczniów szkół podstawowych. Absolwenci ósmych klas w maju podchodzili do egzaminu z trzech przedmiotów. Wyniki egzaminu ósmoklasisty mają kluczowe znacznie w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. CKE opublikuje wyniki 3 lipca na indywidualnych kontach uczniów w systemie ZIU. Czy można sprawdzić swoją pracę osobiście? Co, jeśli wynik wydaje się być niesprawiedliwy lub podejrzanie niski? Jak odwołać się od wyniku egzaminu ósmoklasisty? Wyjaśniamy.

Spis treści

Nie zgadzam się z wynikiem egzaminu ósmoklasisty. Co dalej?

Wyniki tegorocznego egzaminu ósmoklasisty uczniowie poznają 3 lipca. Potem będą mieli kilka dni na złożenie odpowiednich dokumentów niezbędnych w rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej. Co, jeśli nie zgadzam się z wynikiem prezentowanym w systemie?

Po zalogowaniu się do ZIU uczniowie mogli wybrać poszczególny przedmiot i sprawdzić szczegółowo ile punktów zdobyli za konkretne zadanie.

wyniki egzaminu w systemie elektronicznym ZIU
Wyniki są przedstawione procentowo. Po wejściu w poszczególny przedmiot uczeń będzie mógł sprawdzić, ile punktów otrzymał za poszczególne zadania. redakcja

Ci, którzy uznali, że zostali ocenieni niesprawiedliwie lub mają wątpliwości mogą wnioskować i wgląd do swojej pracy, a nawet weryfikację oceny.

Trwa głosowanie...

Masz już wyniki egzaminu? Daj nam znać, jak Ci poszło!

Czy można zobaczyć swój arkusz z egzaminu ósmoklasisty?

Uczniowie oraz ich rodzice mają prawo do wglądu do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej. Zgodnie z informacjami CKE, wniosek o wgląd do pracy egzaminacyjnej należy złożyć do dyrektora odpowiedniej okręgowej komisji egzaminacyjnej pocztą, faksem lub elektronicznie.

Przeczytaj także: Znamy średnie wyniki matur 2024. Jak poszły egzaminy?

– Uczeń lub jego rodzice mają prawo wglądu do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej (..) w ciągu 6 miesięcy od dnia wydania przez okręgową komisję egzaminacyjną zaświadczenia/informacji o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty – czytamy w komunikacie CKE

Dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej w porozumieniu z rodzicami ucznia ustala termin wglądu. O ile to możliwe, data jest ustalana w ciągu 5 dni od otrzymania wniosku.

Wgląd do pracy odbywa się w obecności osoby nadzorującej i zazwyczaj ma miejsce w siedzibie komisji egzaminacyjnej lub w szkole, do której uczeń uczęszczał. Czas trwania nie może wglądu nie może być krótszy niż 30 minut, a uczeń i rodzice mogą sporządzać notatki i robić zdjęć pracy egzaminacyjnej.

Jak napisać wniosek o wgląd do arkusza z egzaminu ósmoklasisty?

Szczegółowe informacje dotyczące formy wnioskowania o wgląd do pracy egzaminacyjnej znajdują się w Informacji o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty na stronie CKE. We wniosku o wgląd do pracy egzaminacyjnej należy wskazać:

  • imię i nazwisko zdającego,
  • PESEL zdającego,
  • dane teleadresowe osoby dokonującej wglądu, w tym adres pocztowy oraz – jeżeli to tylko możliwe – adres e-mail oraz/lub numer telefonu komórkowego, lub inny sposób kontaktu umożliwiający jak najszybsze przekazanie informacji o wyznaczonym terminie
  • wglądu,
  • przedmiot egzaminacyjny, którego wgląd dotyczy.
wniosek o ponowne sprawdzenie egzaminu
Formularz stanowi załącznik do Informacji o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2023/2024. zrzut ekranu CKE

Wnioski będą przyjmowane od 3 lipca i rozpatrywane według kolejności wpływu do OKE.

Odwołanie od wyników egzaminu ósmoklasisty. Weryfikacja sumy punktów

Uczeń może odwołać się od wyniku egzaminu ósmoklasisty z dowolnego przedmiotu. Musi zrobić to składając wniosek, ale wcześniej powinien dokonać wglądu swojej pracy. Procedura odwołania od wyniku egzaminu ósmoklasisty nie jest trudna.

– Uczeń lub jego rodzice mogą zwrócić się z wnioskiem o weryfikację sumy punktów. Wniosek wraz z uzasadnieniem składa się do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej w terminie 2 dni roboczych od dnia dokonania wglądu – czytamy w Informacji CKE.

Termin składania wniosku o weryfikację jest ustalony: uczeń i jego rodzice mają dwa dni robocze od dnia dokonania wglądu do pracy.

Wniosek o udostępnienie egzaminy do wglądu
Na takim formularzu, który jest załącznikiem do Informacji o sposobie
organizacji i przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2023/2024, należy złożyć wniosek o weryfikację wyników do OKE. zrzut ekranu CKE

Po złożeniu wniosku następuje ponowne sprawdzenie pracy egzaminacyjnej. Weryfikacji sumy punktów dokonuje się w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku.

Jeżeli w wyniku przeprowadzonej weryfikacji suma punktów została podwyższona, dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej anuluje dotychczasowe zaświadczenie i wydaje nowe zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty. Co ważne, rozstrzygnięcie dyrektora OKE jest ostateczne i nie może być podważane na drodze sądowej.

Znamy średnie wyniki matur 2024. Jak poradzili sobie maturzyści?

Znamy średnie wyniki matur 2024. Jak absolwentom szkół średn...

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nie zgadzasz się z wynikiem egzaminu ósmoklasisty? Sprawdź, jak się odwołać i zweryfikować swoją pracę. Trzeba złożyć dwa wnioski - Strefa Edukacji

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński