Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie tylko skalpel - jakie są nowoczesne metody usuwania tłuszczu?

Materiał Partnera Zewnętrznego
Liposukcja, czyli zabieg polegający na usunięciu z wybranych partii ciała opornych komórek tłuszczowych, to jedna z najpopularniejszych procedur, będąca nieustannie w czołówce najczęściej wykonywanych zabiegów.

Liposukcja służy do modelowania partii ciała, w których pomimo diety oraz ćwiczeń nie udaje się pozbyć tkanki tłuszczowej. Rocznie w Stanach Zjednoczonych wykonuje się 400 tysięcy tego typu zabiegów. Można jej poddać praktycznie każdą partię ciała: brzuch, uda, pośladki czy ramiona.

Liposukcja - sposób na modelowanie sylwetki
Początki liposukcji sięgają lat 70-tych ubiegłego wieku. Pierwotnie była procedurą odsysania komórek tłuszczowych za pomocą specjalnej kaniuli wspomaganej podciśnieniem. Cechowała ją stosunkowo wysoka inwazyjność. Dzisiejsze metody liposukcji są całkowicie bezpieczne dla pacjentów, a dzięki postępowi w medycynie opierają się na nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych (ultra-, infradźwięki, wibracje etc.). Ponadto możliwe jest ponowne wykorzystanie tkanki tłuszczowej i wymodelowanie nią np. pośladków, piersi czy wygładzenie zmarszczek (lipotransfery).

Jedna z najnowocześniejszych metod liposukcji wykorzystuje infradźwięki (NIL – Nutational Infrasonic Liposuction), czyli drgania kaniuli w płaszczyźnie 3D. Jak wyjaśnia na łamach portalu estheticon.pl dr n. med. Małgorzata Chomicka-Janda, specjalista chirurgii plastycznej: "Zastosowanie metody NIL (infradźwięków) sprawia, że drgania kaniuli odsysającej tkankę tłuszczową powodują również jej usunięcie, a modelowanie sylwetki przebiega bez widocznych nierówności na skórze”. Proces przebiega w sposób delikatny, a jednocześnie pozwala na usunięcie nawet zwłókniałych pokładów tkanki tłuszczowej. Dodatkowo infradźwięki wpływają na zakończenia nerwowe, minimalizując nieprzyjemne odczucia w trakcie zabiegu.

Równie spektakularny rezultat można uzyskać w trakcie liposukcji przy pomocy ultradźwięków – VaserLipo. Cienką kaniulą wprowadza się pod skórę pacjenta wiązkę energii ultradźwiękowej, która "rozpuszcza” komórki tłuszczowe, zmieniając ich konsystencję. Ultradźwięki pozostawiają nienaruszone nerwy, naczynia krwionośne i tkankę łączną. W rezultacie zabieg jest mniej inwazyjny, a pacjent szybciej powraca do formy. Przy VaserLipo ok. 90% odessanych komórek tłuszczowych nadaje się do ponownego transferu i wymodelowania wybranej partii ciała.

W przypadku liposukcji laserowej LAL (Laser Assisted Liposuction) nie jest możliwy przeszczep tkanki tłuszczowej, gdyż ta pod wpływem temperatury ulega rozpuszczeniu. Energia lasera powoduje jednocześnie koagulację naczyń krwionośnych oraz wpływa na poprawę napięcia i jędrności skóry, co ma ogromne znaczenie dla pacjentów, którzy borykają się z nadmiarem tkanki tłuszczowej i skóry.

Kolejny zabieg, opierający się na wykorzystaniu strumienia wody, to liposukcja wodna (WAL – Water Jet Assisted Liposuction). Polega na wprowadzeniu pod skórę kaniuli, przez którą przepływa pod wysokim ciśnieniem specjalny roztwór wodny. Użyty preparat nie tylko rozbija tkankę tłuszczową. Działa także znieczulająco, a przy tym nie uszkadza innych tkanek (nerwów, naczyń krwionośnych czy tkanki łącznej) i pozwala na ponowne wykorzystanie odessanej tkanki tłuszczowej.

Uznaniem specjalistów cieszy się również liposukcja wibracyjna PAL (Power Assisted Liposuction). Od pozostałych metod odróżnia ją to, iż wprowadzana kaniula jest mniejsza od tych używanych w innych zabiegach, a dodatkowo szybko wibruje (nawet do 3000 razy na minutę). Wibracje powodują rozbicie nawet dużej ilości włóknistych komórek tłuszczowych, które zostają od razu odessane.

Dla doktora Piotra Osucha najważniejszym aspektem w wyborze metody powinno być doświadczenie i umiejętności lekarza. Jak przyznał w wywiadzie dla portalu rynekestetyczny.pl: "Największe znaczenie w przypadku liposukcji ma doświadczenie chirurga plastyka. To chirurg bowiem steruje ruchem kaniuli, a każdy aparat wymaga zdobycia nowych doświadczeń. Zatem najlepsze efekty liposukcji i najmniejsze ryzyko powikłań gwarantuje przede wszystkim pewna ręka chirurga”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński