Nasz plebiscyt. Barbara Ciołek - sołtys pełna pomysłów i inicjatyw

mdr
Dożynki w Wolinie. Sołtys Barbara Ciołek w pierwszym szeregu, czwarta od lewej, z chlebem dożynkowym w ręku.
Dożynki w Wolinie. Sołtys Barbara Ciołek w pierwszym szeregu, czwarta od lewej, z chlebem dożynkowym w ręku.
Udostępnij:
Wieś Chynowo znajduje się 14 km od Wolina przy południowym krańcu jeziora Koprowo. To miejscowość bardzo stara, jako że pierwsze ślady bytowania tu ludzi pochodzą już z epoki kamienia.

Od XIV wieku miejscowość stała się własnością bogatej rodziny pomorskiej Bosbergów. Do majątku oprócz Chynowa należało także Rekowo. Obie tworzą dziś jedno sołectwo, którym rządzi Barbara Ciołek.

- Mamy swoją historię, choć po dawnym pałacu nie pozostał żaden ślad - mówi sołtys Barbara Ciołek. - Z przeszłości pozostał jedynie piękny dąb szypułkowy, który rośnie przy drodze do kolonii Kołczewo. Bardzo podobny jest do słynnego Bartka. Już zgłosiłam do ochrony środowiska, by naszemu pomnikowi przyrody nadać nazwę własną, Antek.

ZOBACZ WSZYSTKICH KANDYDATÓW NA www.gs24.pl/soltys i ZAGŁOSUJ!

Pani Barbara jest sołtysem Chynowa i Rekowa od 2003 roku. W tym roku została wybrana na trzecią kadencję. Funkcję te pełni z wielkim zaangażowaniem, znając problemy mieszkańców i ich oczekiwania.

- Najbardziej zadowolona jestem z tego, że nasze sołectwo w końcu ma świetlicę wiejską, która daje nam duże możliwości - mówi z dumą. - Teraz możemy organizować różnego rodzaju imprezy okolicznościowe, w tym te dla dzieci. Właśnie w sobotę urządzamy Mikołajki, które - mam taką nadzieję - spodobają się naszym maluchom.

Świetlica stała się też od razu miejscem spotkań mieszkańców. Od niedawna sołectwo posiada również plac zabaw, który cyklicznie uzupełniany jest o nowy sprzęt. Aktualnie robiona jest długo oczekiwane, wygodne dojście do jeziora Koprowo, gdzie sołectwo ma własną działkę o powierzchni 1,8 ha.

- Planujemy jej całkowite zagospodarowanie z myślą o turystyce i oczywiście rekreacji mieszkańców - mówi pani sołtys. - Chciałabym, by powstała tu też przystań, która ściągnie żeglarzy.
W minionych latach udało się usprawnić kanalizację w sołectwie, a także zwiększyć ilość lamp oświetlających wieś.

- Poprawił się również stan dróg wiejskich oraz powstały dodatkowe przystanki - wylicza pani sołtys. - Zadowolona też jestem z faktu, że teraz autobus szkolny dojeżdża do Rekowa. Dzieci nie muszą już pokonywać dwóch kilometrów, żeby jak dawniej dotrzeć do przystanku w Chynowie. Dwa kilometry, to niby nie dużo, ale proszę sobie wyobrazić te małe dzieci idące drogą, gdy pada deszcz lub śnieg. Pomijam już sprawę bezpieczeństwa.

Sołectwo udziela się w imprezach okolicznościowych organizowanych przez gminę Wolin, w tym w dożynkach. Uczestniczy też w różnego rodzaju festynach i konkursach.

- Na wiosnę ruszą prace związane z otwarciem boiska. Mam nadzieję, że kolejny rok pozwoli mi na dokonanie następnych udoskonaleń w sołectwie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie