Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narysować niemoc twórczą. Już po raz dziesiąty w Stargardzie rozstrzygnięto konkurs na komiks

Emilia Chanczewska
Emilia Chanczewska
Dominika Borowska - Grand Prix
Dominika Borowska - Grand Prix Tadeusz Surma
Biorący w nim udział dzieci i młodzież zachwycają talentem plastycznym, wyobraźnią, pomysłowością i wkładem pracy.

Od środy, w galerii działającej na holu stargardzkiego starostwa, oglądać można wystawę pokonkursową 10. jubileuszowej edycji Powiatowego Konkursu na Komiks, organizowanego przez Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli.

- Gratuluję wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie i zachęcam do oglądania komiksów, czyli historyjek obrazkowych - mówił otwierając wystawę jej patron, stargardzki starosta Ireneusz Rogowski.

Bez ram tematycznych
Po raz pierwszy temat pracy był dowolny, co jest trudniejsze.
- Okazało się, że wyobraźnia naszych wspaniałych uczniów bardzo głęboka, szeroka i niezwykle wyrazista - mówił przewodniczący jury uznany grafik ze Stargardu Ryszard Baloń.

Jury, w którym zasiadały także Zofia Kmieciak, Kamila Malak i Irena Zalewska, w tym roku nie przyznało kolejnych miejsc, ale po pięć nagród w każdej kategorii (szkoły podstawowe, gimnazja i ponadgimnazjalne) oraz wyróżnienia.

Rodzice ją wspierają
Za własny temat i oryginalną technikę opartą na oszczędnym operowaniu kolorem (biel i błękit na czarnym tle) oraz przesłanie - odwieczny problem kryzysu twórczego artysty, Grand Prix konkursu przypadło Dominice Borowskiej, uczennicy I klasy o profilu społeczno-prawnym w I Liceum Ogólnokształcącym w Stargardzie.
Dominika jest podopieczną Ryszarda Balonia w Pracowni Grafiki Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie i obecnie tworzy projekt graficzny na te zajęcia. Rysuje od kilku lat i z powodzeniem startuje w konkursie na komiks.
- Inspiracją dla stworzenia komiksu był obraz przedstawiający dziewczynę mającą niewyraźną twarz, który zobaczyłam podczas wakacyjnej wycieczki do muzeum - opowiada Dominika Borowska. - Rysowanie daje mi radość, bardzo lubię gdy wypełnia mój wolny czas. Poświęcam temu każdą wolną chwilę. Mam wielkie wsparcie od rodziców.

Gabriela Bobrowska dostała nagrodę za komiks "Bajka na dobranoc". Jest w III klasie I LO. Chce dostać się na akademię sztuk plastycznych w Warszawie lub Poznaniu.
- Narysowałam komiks o miłości, o dwójce ludzi, którzy są swoimi przeciwieństwami, ale udaje im się stworzyć szczęśliwą parę i rodzinę - opowiada Gabrysia. - Opowieść o tym jest bajką na dobranoc dla dziecka. Czym jest dla mnie rysowanie? To całe moje życie!
W konkursie z powodzeniem wzięła udział drugi raz.

Czuje się wyluzowany
Wyróżnienie za komiks o pierwszym dniu w szkole dostała Pola Fojut, czwartoklasistka ze Szkoły Podstawowej nr 5.
- Rysuję od niedawna, sama się uczę, moją pasją jest też taniec współczesny - mówi Pola.
Bartosz Mitura uczy się w zawodówce o kierunku roboty wykończeniowe Zespołu Szkół Budowlano-Technicznych. Rysowanie to jego główna pasja, rysować nauczył się sam i już w podstawówce brał udział w konkursach plastycznych. Teraz został wyróżniony.
- Gdy rysuję czuję się wyluzowany - wyznaje Bartek.
Laureaci konkursu dostali dyplomy i nagrody książkowe - wydawnictwa z kursem rysowania. Ich prace przez miesiąc można podziwiać w holu starostwa przy ul. Skarbowej. a

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński