Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowy Bieg Stulecia w Stolcu. Pamiętali o zmarłym koledze ze ścieżek biegowych [ZDJĘCIA]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Dziś w Stolcu (gmina Dobra), po malowniczej trasie, został rozegrany NARODOWY BIEG STULECIA – BIEG NIEPODLEGŁOŚCIOWY.

Zawodnicy zmierzyli się na dystansie 5 kilometrów. Start nastąpił o godz. 11.11, co było nawiązaniem do jutrzejszego Święta Niepodległości. Zanim wystartowali zaśpiewali hymn. Bieg był zadedykowany zmarłemu biegaczowi.

Jerzy Ochota z Polic zmarł podczas zawodów w Świnoujściu na 123 biegu w cyklu Park Run. Były to ostatnie zawody, w jakich wziął udział i ukończył. Odszedł nagle mając 66 lat wspaniały człowiek i wielki sportowiec.

- Niestety dziś swoje kilometry Jurek pokonuje już tam na górze. Był ikoną do naśladowania dla młodych biegaczy w latach 2000-2005, kiedy był w szczycie formy, a młodzież stawiała swoje pierwsze kroki na zawodach ulicznych - wspomina Zbigniew Pokrzywiński z Biegam Bo Lubię Team Police. - Sam jestem jednym z nich i dokładnie pamiętam do dziś i będę pamiętał wszystkie wspólne starty, rozmowy i spotkania. Na co dzień był bardzo sympatycznym uśmiechniętym człowiekiem, skromny człowiek, który nigdy się nie chwalił, a miał czym.

Święto Niepodległości w Szczecinie. Zobacz również:

POLECAMY: Zobacz, gdzie w Szczecinie będziemy świętować 11 listopada!

Okręt i inne atrakcje na Wałach ChrobregoOficjalne obchody stulecia odzyskania niepodległości zaczną się 11 listopada o godz. 12 na dole Wałów Chrobrego, przy ul. Jana z Kolna. W samo południe święto Niepodległej odśpiewany zostanie hymn wspólnie z zespołem Szczecinianie. Następnie odbędzie się defilada, koncert orkiestry wojskowej, pokaz sprzętu wojskowego i służb mundurowych oraz warsztaty edukacyjno-artystyczne. Zacumuje też okrętu ORP Xawery Czernicki. Na jego pokład będzie można wejść od godz. 12 do 16. Po zakończeniu części oficjalnej zespół Szczecinianie zaprosi mieszkańców miasta do wspólnego śpiewania pieśni i piosenek patriotycznych. Dla chętnych osób przygotowano śpiewniki, a w nich słowa takich utworów jak np. „Ułani, ułani”, „Marsz Pierwszej Brygady”, „Wojenko, wojenko”. Dla mieszkańców Szczecina przygotowano także biało-czerwone flagi, przypinki z logiem „Niepodległa”, a dla najmłodszych - wiatraczki w barwach narodowych.

Zobacz, gdzie w Szczecinie będziemy świętować 11 listopada! ...

Jak dobrze znasz Mazurek Dąbrowskiego?
Święto Niepodległości w wielu miastach zawsze jest uroczyście obchodzone. Jak wyglądały obchody Święta Niepodległości w pierwszych latach po jej odzyskaniu? Jak bardzo różniły się od obecnego świętowania? Zobaczcie w galerii!Na zdjęciu: chłopcy obserwujący defiladę. Kraków, 1937 rok.

Święto Niepodległości 100 lat temu. Jak obchodzono pierwsze ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński