MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najwyższa i najniższa emerytura w Polsce. Nikt nie dostaje więcej od niego, a emerytury groszowe to spory problem

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Wideo
od 7 lat
Coraz więcej emerytur wypłacanych w Polsce daje szansę na godziwe życie, także wysokość średniego świadczenia rośnie z roku na rok. Ile wynosi najwyższa, a ile najniższa emerytura w Polsce? Jak dużym problemem są emerytury groszowe? Mowa o kwotach nieprzekraczających kilku groszy emerytury. Są jednak pomysły na walkę z nimi.

Spis treści

Ile wynosi najwyższa emerytura w Polsce?

Średnia emerytura wynosi obecnie 3479 zł brutto, jednak to kwoty dalekie od najwyższej emerytury. Spora grupa emerytów w Polsce pobiera kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych świadczenia. Najwyższa emerytura, według stanu na maj 2023 roku, wynosi 43 400 zł. Jak osiągnąć tak wysokie świadczenie? Rekordową emeryturę pobiera mieszkaniec Zabrza, który przepracował łącznie ponad 62 lata i nigdy nie był na zwolnieniu chorobowym, nie miał też okresów nieskładkowych.

Drugie miejsce zajmuje emeryt z Warszawy, który pobiera ponad 36 tys. zł emerytury miesięcznie, a trzecie miejsce należy do mieszkańca Poznania z emeryturą w kwocie 31 tys. zł. Nie brakuje także emerytów, których świadczenia zbliżają się do kwoty 30 tys. zł miesięcznie lub przekraczają 20 tys. zł, jednak nadal najwyższy odsetek seniorów (blisko 14 proc.) pobiera emerytury w kwotach 2200-2600 zł.

Ile wynosi najwyższa emerytura w Polsce?

Coraz większym systemowo i społecznie problemem stają się jednak emerytury niższe od minimalnych ustalonych przez ZUS. Obecnie minimalna emerytura wynosi 1588,44 zł brutto, po waloryzacji emerytur 2024 wzrośnie ona do 1780,96 zł brutto, a więc 1620,67 zł netto. Tymczasem jest w Polsce senior, który pobiera emeryturę w kwocie 2 groszy. To mężczyzna, który przeszedł na emeryturę w wieku 65 lat, a jego praca do tego czasu to jedynie miesiąc prowadzenia działalności gospodarczej.

Ich liczba (emerytur groszowych przyp. red.) systematycznie rośnie - w marcu 2022 r. było to 341,3 tys. a w marcu 2023 r. już 368,5 tys. – mówi Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Emerytury w kwocie kilku czy kilkunastu groszy wzbudzają wiele emocji. W końcu wiele mówimy o minimalnej emeryturze, która jest gwarantowana seniorom w Polsce. Ta jednak przysługuje osobom, które osiągnęły wiek emerytalny, ale także przepracowały odpowiednią ilość lat, czyli mogą wykazać konkretną ilość okresów składkowych. Minimalny staż pracy gwarantujący wypłatę minimalnej emerytury przez ZUS to:

  • 20 lat stażu pracy kobiet
  • 25 lat stażu pracy mężczyzn

W tych latach może mieścić się maksymalnie 1/3 okresu nieskładkowego. Pozostały czas wymaga odprowadzania składek. Na groszowe emerytury są zatem narażone osoby, które miały dłuższą przerwę w pracy zawodowej lub wiele lat przepracowały na umowach nieoskładkowanych.

Emerytury groszowe. Kilka pomysłów na zmiany

Emerytury groszowe pobiera obecnie blisko 400 tys. osób. Już w 2030 roku liczba tych osób wzrośnie do 600 tys. W planach nowego rządu pojawiają się już pomysły na poprawę tej sytuacji. W mediach widać już doniesienia o skróceniu stażu pracy koniecznego do uzyskania minimalnej emerytury do 15, 10 lub nawet 5 lat. Proponuję się także, aby osoby, które nie wypracowały minimalnego stażu, mogły otrzymać swój zgromadzony kapitał w formie jednorazowej lub comiesięcznej wypłaty.

Wszystkie te kwestie to jednak pieśń przyszłości. Obecnie jeżeli dany senior osiągnął już wiek emerytalny, ale brakuje mu stażu pracy lub lat składkowych, jedynym sposobem na podniesienie świadczenia emerytalnego jest w jego przypadku kontynuowanie pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Najwyższa i najniższa emerytura w Polsce. Nikt nie dostaje więcej od niego, a emerytury groszowe to spory problem - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński