Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Największy dziko żyjący kot w Polsce zamieszkał w lesie niedaleko Szczecina

Oskar Masternak
Oskar Masternak
W lasach Nadleśnictwa Dobrzany żyje wiele cennych i chronionych gatunków zwierząt, wśród nich są m.in. wilki, łosie, żubry i rysie. Te ostatnie zostały wypuszczone na wolność do lasów Nadleśnictwa Dobrzany w 2019 roku w ramach projektu pn. "Powrót rysia w północno-zachodniej Polsce".

Projekt jest prowadzony przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze wraz z partnerami od 2016 i współfinansowany ze środków Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

- Celem tych działań jest odtworzenie licznej i samodzielnej populacji rysi na Pomorzu Zachodnim. Zwierzęta są sukcesywnie wypuszczane od 2019 r., z dziewięciu rysi wypuszczonych na wolność – część znalazła dobre warunki na terenie Nadleśnictwa Dobrzany. Tak dobre, że pojawiły się w bieżącym roku młode osobniki. Prezentowane zdjęcia zostały zrobione przez leśników na terenie leśnictw: Kozia Góra i Lubino. Lasy Nadleśnictwa Dobrzany polubiły również, m.in. żubry, łosie, wilki - informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie.

Ryś to największy kot europejski, w Polsce jest pod ochroną. Do bytowania potrzebuje rozległych obszarów leśnych, na mokradłach, bagnach i obszarach poprzecinanych rzekami i jeziorami, gdzie może odpocząć (jeden osobnik wymaga około 250 km2). Dorosłe rysie to samotniki. Młode rodzą się w maju/czerwcu i pozostają z matką aż do pełnej samodzielności. Pokarm rysia stanowią głównie sarny, jelenie, młodociane łosie, dziki ale także mniejsze ssaki: zające, bobry, myszy oraz ptaki.

Aż 150 gatunków zwierząt w zoo położonym zaledwie godzinę dr...

Fotografowanie dzikich, szybkich i płochliwych zwierząt to niełatwe zadanie, wymagające ogromnej cierpliwości. Wysiłek jednak się opłaca. Zobaczcie zdjęcia Juliana Rad, nagrodzonego w 2015 nagrodą Comedy Wildlife Photography Award za zdjęcie biegnącego chomika. Momenty, w których zostały przyłapane zwierzęta są fascynujące!

Te zdjęcia cię zachwycą! Zobacz niezwykłe i zabawne fotograf...

W ciągu ostatnich 50 lat wyginęło 60 proc. dzikich zwierząt - te porażające dane przytoczył raport Living Planet, opublikowany przez World Wildlife Fund w 2018 r. Liczba wymierających osobników rośnie w zastraszającym tempie, co niestety doprowadziło do unicestwienia wielu gatunków. Niektóre odeszły do nas dosłownie przed chwilą. Jakie? Zobacz w galerii --->

Te zwierzęta zniknęły bezpowrotnie. Niektóre gatunki pożegna...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński