Obcokrajowcy: PKO Ekstraklasa, 1 liga, 2 liga
Niektóre kluby w ogóle nie dbają o proporcje między Polakami a obcokrajowcami. Problem pojawia się wtedy, kiedy piłkarz z zagranicy wcale nie jest lepszy od wychowanka albo kogoś z regionu.
Ilu obcokrajowców jest zgłoszonych do PKO Ekstraklasy? Ze stanu na 27 lutego wynika, że 210! Średnia na klub wynosi zatem aż 11,66. W promowaniu Polaków nie pomaga nawet obowiązkowy limit 3000 minut, który i tak zostanie zresztą zniesiony po tym sezonie.
W przypadku Fortuna 1 Ligi liczba obcokrajowców jest zdecydowanie niższa, bo wynosi 121 nazwisk, czyli średnio 6,72 na drużynę. W 2 lidze takich piłkarzy jest 45 - średnio 2,5 na zespół. Tę statystykę zawyżają głównie Chojniczanka Chojnice i Kotwica Kołobrzeg, w których kadrach odnajdziemy po sześciu stranierich.
Polskie kluby z największą liczbą obcokrajowców LISTA
Są też chwalebne przykłady. W 2 lidze rywalizuje pięć klubów, w których nie ma ani jednego obcokrajowca. To stawiający na narybek z Akademii Lech II Poznań i Zagłębie II Lubin, a także Polonia Bytom, Skra Częstochowa, Stal Stalowa Wola. Tylko jeden gracz spoza Polski gra w Hutniku Kraków.
W Ekstraklasie najmniej, bo pięciu obcokrajowców posiada Ruch Chorzów - liczba ta jednak diametralnie wzrosła po rundzie jesiennej, do której zespół przystępował ledwie z jednym cudzoziemcem; był nim Czech Jan Sedlak.
Natomiast w 1 lidze najbardziej "polska" pozostaje Polonia Warszawa z dwoma obcokrajowcami w kadrze.