MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na zdalnej komisji radni debatowali o budżecie Szczecina

Oskar Masternak
Oskar Masternak
Część szczecińskich radnych ma za sobą pierwsze posiedzenia komisji, które po raz pierwszy w historii szczecińskiej rady miasta zostały przeprowadzone w formie wideokonferencji.

W nowej, wirtualnej rzeczywistości szlak przetarli radni zasiadający w komisji do spraw budżetu i rozwoju, którzy debatowali nad zmianami w tegorocznym budżecie.

W największej części skupili się na danych zawartych w autopoprawce do przygotowanego przez władze miasta projektu uchwały oraz na dalszych planach oszczędnościowych władz miasta.

- Nie ma prostej recepty na działanie miasta w dobie kryzysu. Musimy działać bardzo roztropnie, by nie pogorszyć i tak już będących złymi, warunków funkcjonowania przedsiębiorców - podkreśla Michał Przepiera, zastępca prezydenta miasta.

ZOBACZ TEŻ:

Proponowane przez miasto dotyczą między innymi obniżenia planowanych wpływów do budżetu o ponad dwieście milionów złotych.

- Są to oczywiście szacunki, bo nikt z nas w tej chwili nie wie, ile ten kryzys będzie jeszcze trwał. Założyliśmy, że jeśli będzie trwał trzy miesiące, to może ten ubytek wynieść właśnie tę kwotę - mówi Stanisław Lipiński, skarbnik miasta.

Na przykład dochód z tytułu podatku PIT ma być niższy o około dziesięć procent. Mniej też do miejskiej kasy wpłynie z tytułu podatku CIT, podatku od nieruchomości czy Strefy Płatnego Parkowania.

ZOBACZ TEŻ:

- Biorąc pod uwagę to, co się obecnie dzieje i wypowiedzi rządu i ekspertów, to nie możemy być pewni jak to wszystko się dalej potoczy. Założyliśmy, że kryzys się skończy pierwszego czerwca - informuje skarbnik.

Chcąc zachować płynność finansową władze miasta muszą poszukać oszczędności w tegorocznym budżecie. Skarbnik zapewnił radnych, że na pewno nie zostaną przeniesione środki z budżetu inwestycyjnego oraz nie zostaną podniesione podatki.

Ewentualnych oszczędności będzie można poszukać, tak jak ma to miejsce w wielu prywatnych firmach, poprzez częściowe obcięcie wynagrodzeń pracowników urzędu miasta i miejskich spółek.

Decyzję dotyczącą zmian tegorocznego budżetu podejmą radni podczas czwartkowej sesji rady miasta.

Poczytaj, pooglądaj, dowiedz się więcej

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ TEŻ:


  • Podejrzewasz, że masz koronawiursa?

  • Ilu jest zakażonych?

  • Zobacz koniecznie:

warto wiedzieć:


Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński