MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na Gumieńcach w Szczecinie powstanie nowe osiedle. Mimo protestów mieszkańców, radni zadecydowali inaczej. WIZUALIZACJE

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Projekt nowego osiedla na Gumieńcach. Jak podkreśla inwestor nie jest to finalna koncepcja i może ulec zmianie.
Projekt nowego osiedla na Gumieńcach. Jak podkreśla inwestor nie jest to finalna koncepcja i może ulec zmianie. Materiały Grupy Orbis
Uchwała przeszła zaledwie jednym głosem na sesji Rady Miasta Szczecin. Radni przyjęli plan zagospodarowania przestrzennego Gumieńce-Krakowska 3 (w pobliżu os. Reda). To otwiera drogę inwestorowi do budowy nowego hotelu i osiedla.

Jak przebiegło głosowanie?

Za głosowało 12 radnych. 11 było przeciw, a 7 osób wstrzymało się od głosu. Chodzi o zabudowę w trójkącie ulic: Ledóchowskiego, Janiszewskiego i Reczańskiej.
Zaniepokojenie mieszkańców wzbudziła zwłaszcza zabudowa od strony ulicy Ledóchowskiego, a konkretnie dwa budynki mieszkalne pięcio- i sześciokondygnacyjne (od 16 do 19 metrów wysokości). Obawiają się najbardziej sąsiedztwa wysokich budynków oraz kłopotów z komunikacją. Ma tu powstać nie tylko hotel z funkcją konferencyjno-biurową, ale również budynki mieszkalne z lokalami usługowymi na parterze.

- Dostępność światła to będzie żadna. Zastanawia mnie jak szanujecie zieleń? Widzę dwa budynki, mam nadzieję, że jakaś zieleń liściasta pozostanie? - pytała w czerwcu podczas obrad komisji RM zaniepokojona pani Maria, mieszkanka osiedla Reda.

- Nie bardzo rozumiem zrobienie takiej "studni". Jak tu żyć? Koncepcja będzie wymagała potężnych przeróbek - nie krył oburzenia pan Krzysztof, również mieszkaniec Gumieniec.

ZOBACZ TEŻ:

Zgodnie z koncepcją, mieszkania zajmą więcej niż połowę terenu należącego do Orbisu

- 55 procent to zabudowa mieszkaniowa z usługami, od 3 do 10 kondygnacji na narożniku Ledóchowskiego i Janiszewskiego - wyjaśniał w czerwcu tego roku Ryszard Burbicki, architekt i autor koncepcji.

Osiedle ma być otwarte, chociaż inwestor nie wyklucza, że jego mieszkańcy mogą zdecydować o zamknięciu. Oznaczałoby to odcięcie dostępu do terenów rekreacyjnych w centrum osiedla. Na jedno mieszkanie przewidziano 1,7 miejsca parkingowego. Na osiedlu będą parkingi podziemne. Nie przewidziano miejsc do parkowania na powierzchni dla mieszkańców. Wyjątkiem jest część hotelowa, gdzie pojawią się miejsca do czasowego postoju oraz w dwupoziomowym garażowcu pod kompleksem.

ZOBACZ TEŻ:

Zdaniem przedstawiciela Orbisu sąsiedztwo nie będzie uciążliwe

- Chciałbym zwrócić uwagę, że koncepcja uzgodniona z miastem przewiduje znacznie niższą zabudowę niż jest w sąsiedztwie, więc wydaje mi się, że jest to duży ukłon dla mieszkańców. Odsunęliśmy budynki od granicy działki więcej niż to zwykle ma miejsce - tłumaczył Dariusz Gul, dyrektor inwestycji rozwojowych w Grupie Hotelowej Orbis.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

ul. Santocka w Szczecinie

Nowe osiedle przy ulicy Santockiej w Szczecinie. Będą podzie...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński