Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Narodowe w Szczecinie z nowym sprzętem. "Konserwatorskie niebo", czyli jak odkryć historię dzieł sztuki

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Muzeum Narodowe w Szczecinie z nowym sprzętem
Muzeum Narodowe w Szczecinie z nowym sprzętem Sebastian Wołosz
Z jakich czasów pochodzi dzieło sztuki? Jakiej farby do niego użyto? Czy jest prawdziwy czy sfałszowany? Takich odkryć dokonują pracownicy Muzeum Narodowego w Szczecinie dzięki nowo zakupionemu sprzętowi w ramach projektu "Konserwatorskie niebo".

Celem projektu jest ochrona i rozwój dziedzictwa kulturowego, zarówno materialnego, jak i niematerialnego. Realizacja projektu pozwoli na zwiększenie zachowania, ochrony i dostępności zabytków znajdujących się z zbiorach Muzeum oraz rozszerzenie oferty kulturalno-edukacyjnej Muzeum Narodowego w Szczecinie. Zakupiony sprzęt służyć będzie bezpośrednio konserwacji dziedzictwa materialnego, pośrednio – poprzez odrestaurowane eksponaty służyć będzie do tworzenia narracji i utrwalenia dziedzictwa niematerialnego.

W ramach projektu zakupiono m.in. liofilizator, sprzęt fotograficzny, sprzęt konserwatorski, sprzęt laboratoryjny, sprzęt badawczy, meble konserwatorskie, warsztatowe i laboratoryjne, narzędzia konserwatorskie, aparat RTG, wewnętrzne środki transportu.

- Zależało nam na tym, żeby mieć sprzęt, który będzie można przewieźć do badanego obiektu, a nie przywozić obiekt do sprzętu. - mówi Przemysław Manna, Główny Konserwator Zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie. - Założenie jest takie, żeby świadczyć też usługi na zewnątrz. Już teraz policja zwraca się do nas o fachowe ekspertyzy, jeśli chodzi o rzeczy zabytkowe.

Jedną z nowoczesnych metod jest użycie światła ultrafioletowego.

- Jeżeli dostajemy nowy obiekt, dzięki użyciu światła ultrafioletowego dowiemy się, które obrazy były retuszowane oraz wychwycimy wszystkie fałszerstwa - mówi Przemysław Manna. - Najbardziej widowiskowe są konserwacje związane z retuszem, ale najważniejsze w naszej pracy jest zachowanie naturalności, czyli materii zabytkowej.

ZOBACZ TEŻ:

Eksponaty trafią do Morskiego Centrum Nauki

Muzeum Narodowe przekazało eksponaty Morskiemu Centrum Nauki...

Aparat rentgenowski służy do prześwietlania obrazów. Jeżeli pierwotnie artysta namalował co innego, a potem postanowił to przemalować, zdjęcie rentgenowskie pokaże, co było pierwotnie na obrazie.

Jest też urządzenie, które pozwala identyfikować skład farb oraz pigmentów. Dzięki temu można odtworzyć historię farb, które wyszły z użytku. Na tej podstawie można ustalić czas powstania obrazu, a tym samym odkryć fałszerstwa, które zazwyczaj powstają później.

W Muzeum Narodowym można też konserwować ceramikę i porcelanę, w której bardzo dobrze się sprawdza sprzęt stosowany w stomatologii.

Ciekawie wygląda również konserwacja drewna archeologicznego. Zabytkowe drewniane dzieła sztuki najczęściej są wyciągane z ziemi i są w dużej mierze złożone z wody. Pierwsza rzeczą po wyciągnięciu jest włożenie takiego obiektu do wanny z wodą z dodatkiem środków bakteriobójczych. W ten sposób unika się odparowania wody, co jest niewskazane w tego typu zabytkach.

Dzięki realizacji projektu "Konserwatorskie niebo" szczecińskie muzeum przygotowało nową ofertę. Dla dzieci i młodzieży przygotowano lekcje muzealne prezentujące zawód konserwatora i jego pracę oraz warsztaty muzealne, podczas których uczestnicy poznają techniki konserwacji i badania obiektów zabytkowych. Klasy uczniów szkół branżowych oraz grupy studentów muzeum zaprasza na zajęcia połączone z prezentacją wyposażenia niezbędnego do pracy konserwatora.

Przygotowany został też cykl spotkań warsztatowych "Konserwacja z historią w tle", podczas których uczestnicy poznają ewolucję technik malarskich, historię koła garncarskiego i ceramiki użytkowej, a także zgłębią tajniki zawodu konserwatora.

Każdy chętny do udziału w spotkaniach i warsztatach może zarezerwować termin pod adresem: [email protected].

Muzeum Narodowe w Szczecinie po remoncie. Zobacz, jak wygląd...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński