17. Noc Muzeów w Szczecinie już dziś! Sprawdźcie atrakcje, jakie na Was czekają [LISTA]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Andrzej Szkocki / zdjęcia archiwalne
Bicie monet, parada zabytków na kołach, minerały świecące w ciemnościach. To tylko niektóre atrakcje, które czekają na zwiedzających. Noc Muzeów w Szczecinie 2023 odbędzie się w nocy z 13 na 14 maja 2023 r. W jej ramach będzie można bezpłatnie zwiedzać szczecińskie muzea i wiele innych instytucji kulturalnych, które przygotowały atrakcyjny program dla wszystkich uczestników.

Formuła Nocy Muzeów od lat pozostaje niezmienna, uczestnicy w ciągu kilku nocnych godzin zwiedzają różne instytucje i placówki kulturalne, które często przygotowują specjalne wydarzenia na ten wyjątkowy dzień w roku.

- Nas, muzealników, niezmiernie cieszą długie kolejki do naszych gmachów. Z radością patrzymy na pełne gwaru korytarze i sale wystawowe. Z ciekawością czekamy na wrażenia i opinie na temat naszych ekspozycji. Tej nocy tylko w gmachach Muzeum Narodowego w Szczecinie dostępnych będzie niemal 30 wystaw - mówi Lech Karwowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie.

GDZIE UDAĆ SIĘ NA NOC MUZEÓW?

MUZEUM NARODOWE W SZCZECINIE
ul. Wały Chrobrego 3
18.00–0.00

Wystawy stałe:
- Misterium Światła. Sztuka średniowieczna na Pomorzu
- Ukryte znaczenia. Sztuka na Pomorzu w XVI i XVII wieku
- Antyczne korzenie Europy. Szczecińska kolekcja Dohrnów
- W afrykańskiej wiosce
- Sztuka Afryki – między maską a fetyszem
- Dzieci magii. Afrykańskie lalki i marionetki z kolekcji Oleńki Darkowskiej-Nidzgorski i Denisa Nidzgorskiego-Gordiera

Wystawy czasowe:
- Wyspy szczęśliwe? Sztuka II Rzeczypospolitej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie
- Radość życia. Sztuka ludowa Meksyku z kolekcji Stanisława Kasprzyka
- ALEBRIJES! Fantastyczne stworzenia z kolekcji Ambasady Meksyku w Polsce
- Erich Buchholz. Historia sztuki to jedno wielkie fałszerstwo

ZAPLANOWANE ATRAKCJE MUZEUM NARODOWEGO W SZCZECINIE

 • STREFA EDUKACYJNA W PRZESTRZENI WYSTAW DZIAŁU KULTUR POZAEUROPEJSKICH

18.00–21.00

Pierwsze piętro – wystawy „W afrykańskiej wiosce” oraz „Radość życia. Sztuka ludowa Meksyku z kolekcji Stanisława Kasprzyka”)
Otwarte warsztaty rodzinne. Tworzenie projektów masek afrykańskich i meksykańskich alebrijes.
Prowadzenie: Dorota Baumgarten-Szczyrska

 • GRA MUZEALNA „KONSERWATORSKIE ŁAMIGŁÓWKI"

19.00–22.00

Karty do gry wydawane będę od godziny 19.00 do 20.00 w kasie Muzeum Narodowego w Szczecinie na Wałach Chrobrego. Stacje gry znajdują się w przestrzeni wystaw stałych i czasowych prezentowanych w gmachu. Prawidłowo wypełnione karty gry będzie można wymienić na upominki ze znakiem Dni Otwartych Funduszy Europejskich i Muzeum Narodowego w Szczecinie już od godziny 20.00 do 22.00 w kasie muzeum. Zapraszamy do wspólnej zabawy.

Udział w grze jest bezpłatny. Liczba kart do gry i upominków, które można otrzymać za prawidłowo wypełnioną kartę gry, jest ograniczona Osoby małoletnie mogą uczestniczyć tylko pod opieką osoby dorosłej.
Czas trwania rozgrywki: 60–120 minut

 • KONCERT "WYOBRAŹNIA DŹWIĘKU"

18.00–19.00

Koncert uczestników Zachodniopomorskiego Forum Artystycznego. Spotkanie z zabytkami i dziełami sztuki przy dźwiękach muzyki zachęci uczestników, by obcować z kulturą wszystkimi zmysłami. Czy muzyka pozwoli usłyszeć głos zabytków? A może w ich otoczeniu będzie można zobaczyć muzykę? Zapraszamy na koncert uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie.

 • PREZENTACJA FILMU „Z KAMERĄ W KONSERWATORSKIM NIEBIE”

20.00–21.00

„Z kamerą w Konserwatorskim Niebie Muzeum Narodowego w Szczecinie” – zapętlona projekcja filmu dokumentującego możliwości badawcze i konserwatorskie wszystkich pracowni Działu Konserwacji Zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie. Autorzy: Przemysław Manna i Paweł Bosy; realizacja zdjęć: 2020–2021). Film jest inicjatywą własną konserwatorów zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie. Powstał w pandemii jako materiał popularyzujący rezultaty projektu „Konserwatorskie Niebo – zakup wyposażenia do Pracowni Działu Konserwacji Muzeum Narodowego w Szczecinie nr POIS.08.01.00-00-0085/17”. W filmie pokazane są miejsca na co dzień niedostępne dla gości odwiedzających Muzeum.

Projekcja odbędzie się w sali konferencyjnej.
Czas trwania: 15 minut (projekcja zapętlona)

 • GOŚCIE Z INNEJ EPOKI

Około 21.30 pojawią się goście specjalni muzeum – przedstawiciele szczecińskiej grupy rekonstrukcyjnej METRUM w XVIII-wiecznych strojach. Będą zwiedzać wystawy niczym turyści – ale jak podają przedstawiciele placówki - podróżujący wehikułem czasu. Nie będą protestować, gdy ktoś zechce zrobić sobie z nimi zdjęcie albo zapyta o detale stroju lub o to, skąd przyjechali.

MUZEUM NARODOWE W SZCZECINIE — MUZEUM TRADYCJI REGIONALNYCH
ul. Staromłyńska 27
18.00–0.00

Wystawy stałe:
- Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich
- Złoty wiek Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII wieku
- Gabinet pomorski. W zwierciadle monet, banknotów i pieczęci
- Stare srebra. Piękno zaklęte w przedmiocie
- Dziedziniec – lapidarium: Bernhard Bleeker „Mojżesz” oraz Johann Gotfried Schadow „Fryderyk II Wielki”

Otwarcie 17. Europejskiej Nocy Muzeów w gmachu Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych uświetni obecność gości specjalnych – przedstawicieli szczecińskiej grupy rekonstrukcyjnej METRUM w XVIII-wiecznych strojach. Będą zwiedzać wystawy niczym turyści – ale podróżujący wehikułem czasu. Nie będą protestować, gdy ktoś zechce zrobić sobie z nimi zdjęcie albo zapyta o detale stroju lub o to, skąd przyjechali. W gmachu przy ul. Staromłyńskiej 27 będzie ich można spotkać do godziny 19.30.

ZAPLANOWANE ATRAKCJE

 • PRELEKCJA POMORSKIE "STONEHENGE" SPRZED 7000 LAT

18.00

Prelekcja poświęcona unikatowym odkryciom archeologicznym z młodszej epoki kamienia w Nowym Objezierzu na Pomorzu Zachodnim. W ostatnich latach przebadano w tym rejonie relikty monumentalnej konstrukcji złożonej z koncentrycznych rowów, wałów i palisady, a także osadę społeczności wczesnorolniczych, które to imponujące założenie zbudowały i użytkowały.

Prelekcja odbędzie się w przestrzeni nowej wystawy stałej w Muzeum Narodowym w Szczecinie – „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich”, zrealizowanej w ramach Projektu INT65 „Wspólne dziedzictwo, wspólna przyszłość – centralne muzea pomorskie wspólnie prezentują dzieje i kulturę Pomorza” z programu Interreg Va. Można tu obejrzeć także zrekonstruowane naczynie gliniane związane z osadnictwem budowniczych rondela w Nowym Objezierzu.

 • ZWIEDZANIE WYSTAWY „ŚWIT POMORZA. KOLEKCJA STAROŻYTNOŚCI POMORSKICH” W TOWARZYSTWIE JEJ TWÓRCÓW

Godziny rozpoczęcia spotkań: 19.00, 20.00, 21.00, 22.00

Cykl czterech spotkań, które odbędą się w przestrzeni nowej wystawy stałej w Muzeum Narodowym w Szczecinie – „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich”. Prezentowane są tu liczne, często unikatowe źródła archeologiczne do dziejów ziem położonych na południowych wybrzeżach Bałtyku od schyłku epoki lodowej do początków Księstwa Pomorskiego. W muzealną podróż po czasach obejmujących niemal 14 tysiącleci historii regionu na tle najdawniejszych wydarzeń z kulturowej przeszłości Europy zabiorą uczestników spotkań współautorzy wystawy.

 • KONCERT CHÓRU MUZYKI ROZRYWKOWEJ ROCK&FIRE Z DOMU KULTURY KRZEMIEŃ W SZCZECINIE

18.00–19.00

Chór muzyki rozrywkowej Rock&Fire z Domu Kultury Krzemień w Szczecinie – 50-osobowy chór wykonujący muzykę rozrywkową w nowoczesnej, wielogłosowej aranżacji wokalnej z towarzyszeniem instrumentów na żywo. Działa od września 2021 roku, ma w repertuarze piosenki z filmów, hity muzyki popularnej, gospel, tradycyjne kolędy w nowatorskich aranżacjach i wiele innych. Dyrygentką i kierowniczką artystyczną grupy jest Edyta Turowska, za warstwę instrumentalną odpowiada pianista akompaniator Aleksander Jastrząb, towarzyszący grupie podczas występów.

 • BICIE REPLIKI MONETY I LAKOWA PIECZĘĆ

19.00–22.00

Dział Numizmatyki MNS ustawi na dziedzińcu Muzeum Tradycji Regionalnych stanowisko do bicia pamiątkowej monety pomorskiej − specjalnie na Noc Muzeów przygotowane zostaną nowe stemple podwójnego szeląga księcia Bogusława XIV z 1629 roku. Chętni otrzymają dyplom dokumentujący aktywny udział w Nocy Muzeów, a osoby pełnoletnie będą mogły osobiście odcisnąć na dyplomie w gorącym laku pamiątkową pieczęć lakową z głową gryfa.

 • KSIĘGARNIA W MUZEUM TRADYCJI REGIONALNYCH MNS

W tę jedną jedyną noc stają przed Wami otworem muzealne sale i ekspozycje, ale nasze przepastne księgarskie magazyny też nie chcą być gorsze! W Noc Muzeów wydobywamy dla Was najlepsze muzealne publikacje – te najnowsze i te sprzed lat. Są niczym skromne a wartościowe precjoza, umieszczone w niepozornej gablocie, lecz fascynująco opowiadające dalszą i bliższą przeszłość. W tę noc dodatkowego blasku doda im promocyjna cena! Interesuje Cię historia Pomorza Zachodniego? Dziedzictwo kultury? Sztuka współczesna? W Noc Muzeów nie możesz przeoczyć muzealnej księgarni! Przybywaj i odkrywaj naszą ofertę!

17. Noc Muzeów w Szczecinie już dziś! Sprawdźcie atrakcje, jakie na Was czekają [LISTA]
Andrzej Szkocki / zdjęcia archiwalne

MUZEUM NARODOWE W SZCZECINIE — MUZEUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ
ul. Staromłyńska 1
18:00–0.00

Wystawy czasowe:
- Mondo Cane. Jak obsługiwać świat

MUZEUM NARODOWE W SZCZECINIE — MUZEUM HISTORII SZCZECINA
ul. Księcia Mściwoja II 8
18.00–0.00

Wystawy stałe:
- Najstarsze karty z dziejów Szczecina
- Historia i kultura Szczecina w czasach szwedzkich i pruskich

Wystawy czasowe:
- Wymyślając miasta na nowo. Helena Kurcyusz – architektka i urbanistka

 • GOŚCIE Z INNEJ EPOKI

Około 20.00 pojawią się nasi goście specjalni – przedstawiciele szczecińskiej grupy rekonstrukcyjnej METRUM w XVIII-wiecznych strojach. Będą zwiedzać wystawy niczym turyści – ale podróżujący wehikułem czasu. Nie będą protestować, gdy ktoś zechce zrobić sobie z nimi zdjęcie albo zapyta o detale stroju lub o to, skąd przyjechali. W ratuszu będą do godz. 21.00.

 • „MOJA MAPA – MOJE MIASTO – WIELKA KOLOROWANKA SZCZECINA”

18.00–21.00
Miejsce: pierwsze piętro, wystawa: „Wymyślając miasta na nowo. Helena Kurcyusz – architektka i urbanistka”

Dzieci i rodzice wezmą udział w wykonaniu nietypowej, wielkoformatowej mapy. W graficzny, zabawny sposób przedstawią ciekawe miejsca, lokalną kulturę i kuchnię, ulubione budynki, parki i ulice w Szczecinie.
Prowadzenie: Agata Kamińska

MUZEUM NARODOWE W SZCZECINIE — CENTRUM DIALOGU PRZEŁOMY
pl. Solidarności 1
18.00–0.00

Wystawa stała
- Miasto sprzeciwu – miasto protestu
(Ostatnie wejście na wystawę stałą o 23.00!)

Wystawy czasowe:
- „PRL – bieguny pamięci” – wystawa towarzysząca siódmej rocznicy otwarcia Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy ze zbiorów własnych (sala edukacyjna)
- „Po wielkiej wojnie” – wystawa plenerowa przygotowana przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność
- „Zamrożone. Życie dzieci na linii frontu” / “Ta wojna trwa – fotografie Andriya Dubchaka” – wystawa plenerowa

Wystawa stała „Miasto sprzeciwu – miasto protestu”
Na wystawie stałej pojawiły się nowości. Proponujemy odszukanie w przestrzeni ekspozycji najnowszych zbiorów MNS–CDP.

ZAPLANOWANE ATRAKCJE

 • TEATRZYK CIENI „WSIĄŚĆ DO POCIĄGU BYLE JAKIEGO”

16:30–17.30

Dzieci będą mogły poznać drogę swojego rówieśnika Olka, który musiał wraz z mamą opuścić swój dom podczas drugiej wojny światowej. Przeżył kilka lat na zesłaniu, a po wojnie trafił do Szczecina i zamieszkał tu na stałe. Zabawa pozwoli dzieciom poznać nie tylko historię szczecińskich pionierów, lecz także zrozumieć uczucia dzieci bezpośrednio doświadczających wojny. Warsztaty odbywać sie będą w sali edukacyjnej MNS-CDP.

Warsztaty dla dzieci w wieku 5–10 lat. Liczba miejsc ograniczona, zapisy w kasie MNS–CDP, drogą mejlową pod adresem p.sendra@muzeum.szczecin.pl lub telefonicznie: 572 661 183.

 • „CZTERY PRZYSTANKI ZABAW” – WARSZTATY DLA NAJMŁODSZYCH

18.00–21.00

W sali edukacyjnej zostaną przygotowane cztery stacje z różnymi zabawami i zadaniami, w których będą mogli wziąć udział rodzice z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

 • Stacje:

- rozsypanka – sensoplastyka: możliwy wybór dwóch form zabawy ryżem i tapioką. Jedna to lepienie z ugotowanego (przestudzonego) kolorowego ryżu i tapioki, natomiast druga to przesypywanie suchego kolorowego ryżu i tapioki przez różne sitka, miseczki, pojemniki.
- obrazkomania: wyklejanie wybranych rysunków kulkami z bibuły, plasteliną lub kolorowanie. Możliwe będzie też tworzenie figurek z plasteliny, modeliny.
- stacja solidarności: wspólne budowanie domku z klocków
- układanka: układanie puzzli przedstawiających różne obiekty z wystawy „PRL – bieguny pamięci” i odszukiwanie ich w przestrzeni ekspozycji.

 • „ZAGADKI PRL” – ZABAWA Z KARTĄ PRACY DLA MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH

Rozwiązywanie zadań z kart pracy do wystawy „PRL – bieguny pamięci”. Dla zwycięzców przewidziana słodka nagroda.
Wystawa jest prezentoana w sali edukacyjnej MNS-CDP.

 • „SPRAWIEDLIWI Z ZACHODNIOPOMORSKIEGO” – PREZENTACJA TOWARZYSTWA SPOŁECZNO-KULTURALNEGO ŻYDÓW
  Sala konferencyjna / przestrzeń dialogu
 • WYDARZENIA NA PLACU SOLIDARNOŚCI:

- oprowadzanie po wystawie plenerowej „Po wielkiej wojnie”
- „Najważniejsze w życiu jest…” – rysowanie kredą na pl. Solidarności

ANTYKWARIAT MAREK WYŁUPEK
ul. Koński Kierat 12
16.00–23.00

Antykwariat udostępnia ekspozycję własną, czyli meble barokowe, empirowe i biedermeierowe oraz malarstwo autorów przedwojennego Szczecina i Pomorza. Dodatkowo będzie można obejrzeć malarstwo ze zbiorów Klubu Kolekcjonerów.

DOM KULTURY 13 MUZ
pl. Żołnierza Polskiego 2
18.00–23.00

W Domu Kultury 13 Muz w ramach 17. Europejskiej Nocy Muzeów będzie można zwiedzić trzy galerie, w tym jedną dla najmłodszych odbiorców sztuki:
- Galeria Foyer: wystawa malarstwa – praca dyplomowa Oliwii Zborowskiej
- Galeria Enter: „Retro Vibes” – kadry z plenerów fotograficznych organizowanych przez Olgę Dąbkiewicz
- Galeria Tworzę się: „Ukryta wystawa” – eksperymentalne place zabaw w galerii sztuki

 • W Galerii Tworzę się odbędą się także oprowadzania po wystawie (wiek: 6+): 18.00, 18.30, 19.00, 19.30, 20.00.

 • Galeria Foyer: wystawa malarstwa – praca dyplomowa Oliwii Zborowskiej

Na wystawie prezentowana jest wystawa malarstwa – praca dyplomowa Oliwii Zborowskiej, uczennicy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie.

 • Galeria Enter: „Retro Vibes” – kadry z plenerów fotograficznych organizowanych przez Olgę Dąbkiewicz

Na wystawie prezentowane są prace wykonane przez: Anetę Kiergielewicz, Andrzeja Graby Grabowieckiego, Martę Miszuk, Ewę Lidii, Marzenę Maćkowiak-Pluty, Jarosława Kruka. Plenery fotograficzne „Retro Vibes” mają na celu propagowanie stylu retro. Dużą rolę odgrywają tutaj stroje modelki, obejmujące okres od czasów wiktoriańskich aż do czasów tzw. złotej ery Hollywood, tj. okres od 1930 do 1950 roku XX wieku. Poprzez stylizacje modelek za pomocą ubrań, dodatków, fryzury i makijażu możemy przenieść się do dawnych czasów. Jako tło kadrów posłużyły Dom Kultury 13 Muz oraz Pałac Ziemstwa Pomorskiego w Szczecinie.

 • Galeria Tworzę się: „Ukryta wystawa” – eksperymentalne place zabaw w galerii sztuki

„Ukryta wystawa” stanowi zaproszenie do zabawy i kontemplacji w przestrzeni związanej ze sztuką. Poprzez poszukiwanie i uważność dzieci i młodzież będą odkrywać świat sztuki, w tym zagadnienia takie jak: minimalizm, biel w sztuce, kamuflaż, miejsca rozpalające umysł, wywołujące emocje i inspirujące. Wspólnie z zaproszonymi artystkami i artystami stworzyliśmy wystawę, która pomaga rozbudzić ciekawość, zachęca do poszukiwań i odkryć w myśl hasła: „Ciekawość – pierwszy stopień do rozwoju”. Tym razem Galeria Tworzę się stało się typową galerią „white cube”, co może zaskoczyć jej stałych bywalców, przyzwyczajonych do wymyślnych scenografii. Przy pomocy oszczędnych środków i minimalistycznej formy zapraszamy do odkrywania sztuki współczesnej, tego, co „niewidoczne dla oczu”, do uważności, dostrzegania detali i odkrywania własnej ścieżki wrażeń.

„Ukryta wystawa” jest także pretekstem do mówienia o rzeczach ważnych: ukrytych historiach, obalaniu stereotypów, wstydzie, wykluczeniu i nietolerancji, o poszukiwaniu prawdy, odkrywaniu siebie oraz „zdejmowaniu masek”. Tego, co zamiecione pod dywan, ukryte w szafach, zepchnięte i wyparte ma teraz głos.

17. Noc Muzeów w Szczecinie już dziś! Sprawdźcie atrakcje, jakie na Was czekają [LISTA]
Andrzej Szkocki / zdjęcia archiwalne

FILHARMONIA IM. MIECZYSŁAWA KARŁOWICZA W SZCZECINIE
ul. Małopolska 48
22.00–0.00

W ramach tegorocznej Nocy Muzeów Filharmonia w Szczecinie ponownie otworzy swoje przestrzenie dla zwiedzających. 13 maja budynek będzie można zobaczyć od godziny 22.00 do północy.

W 17. Europejską Noc Muzeów ponownie otworzy swoje przestrzenie dla zwiedzających. Nie będzie to jednak standardowe zwiedzanie budynku z przewodnikiem. Goście Europejskiej Nocy Muzeów, którzy tego dnia zdecydują się wstąpić do filharmonii, będą mieli możliwość odbycia indywidualnego spaceru przez wskazane przestrzenie. Poza oszałamiającą architekturą w sali symfonicznej będą prezentowane materiały muzyczne, dostępne na licznych wydawnictwach instytucji. Zaś na wszystkich chcących zabrać do domu „kawałek filharmonii” otwarty będzie filharmoniczny sklep w dobrym tonie.

GALERIA KIERAT ZPAP OKRĘGU SZCZECIŃSKIEGO
ul. Koński Kierat 14
18.00–23.00

„Sztuka łączy" z cyklu „6 X SZTUKA” – interdyscyplinarna wystawa ZPAP Okręgu Koszalin-Słupsk.

INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ ODDZIAŁ W SZCZECINIE
PRZYSTANEK HISTORIA

Posejdon Center, pl. Brama Portowa 1
18.00-0.00

Tematem tegorocznej Nocy Muzeów będzie NSZZ Solidarność od powstania do 1989 roku.
Tematem tegorocznej Nocy Muzeów będzie NSZZ Solidarność od powstania do 1989 r.
Wraz z Oddziałowym Biurem Edukacji Narodowej każdy będzie mógł wykonać własnoręcznie sitodruk, opaskę Solidarności i Solidarności Walczącej oraz przypinkę.
Oddziałowe Biuro Lustracyjne przedstawi czym jest Katalog osób "rozpracowywanych" przez organa bezpieczeństwa państwa komunistycznego (prezentacje co pół godziny od godz. 18.00).
Oddziałowe Archiwum zapozna odwiedzających z akcją Archiwum Pełne Pamięci oraz zaprezentuje wybrane artefakty przechowywane w oddziałowym archiwum (przez cały czas trwania Nocy Muzeów).
Tego dnia dostępne będą również publikacje wydawnictwa IPN w promocyjnych cenach.
Dla każdego Odwiedzającego przygotowaliśmy upominek w postaci darmowych publikacji, Biuletynów IPN, przypinek, znaczków, reprodukcji znaczków podziemnej poczty Solidarność i inne atrakcje.

KAMIENICA W LESIE
ul. Pocztowa 19
do 0.00

Z okazji Nocy Muzeów nasza stareńka przestrzeń byłego sklepu z 1904, gdzie spod tynku odkryliśmy przedwojenne płytki, będzie stała otworem ze swoją opowieścią o mieście i pyszną kawą do 0.00. Chętnie opowiemy historię przywracania tego miejsca do życia i całego kamienicznego projektu „Kamienica w lesie”.

ŁĄKA KANY
ul. Zygmunta Duczyńskiego
18.00–0.00

"Ну, погоди! Nu, pogodi!"
Projekt „Ну, погоди!, Nu, pogodi!” odnosi się do wykorzystania grafiki i mediów w kontekście trwającej agresji Rosji na Ukrainę. Prezentuje wielkoformatowe prace młodych artystów z Ukrainy, Polski i Belgii.

„Metafora zaczerpnięta z popularnej kreskówki nawiązuje do taktyki oporu przed nihilistyczną, bezideową przemocą. Obejmuje ona wysiłki dyplomatyczne, sankcje ekonomiczne oraz opór obywatelski. Postawa obywateli Ukrainy przekształciła się w rodzaj ruchu o olbrzymiej sile, jednoczącego wokół siebie międzynarodową społeczność. Wojna to nie tylko kwestia potęgi militarnej i gospodarczej, lecz także walka idei, symboli i narracji kulturowych. Sztuka w tym sensie staje się kluczowym polem konfliktu, ponieważ może kształtować nasze postrzeganie rzeczywistości, wpływać na emocje oraz wzmacniać lub podważać dominujące ideologie.
W przypadku agresji rosyjskiej na Ukrainę widzimy, jak kultura i media są wykorzystywane jako narzędzia propagandy, jak również jako sposoby oporu i krytyki. Rosyjskie media heroizują wojnę, odwołując się do fałszywych narracji historycznych i resentymentów, korzystając z całej gamy manipulacji, ignorują lub usprawiedliwiają zbrodnie rosyjskich wojsk i łamanie praw człowieka. Narracja ta jest wzmacniana przez wykorzystanie patriotycznych symboli, muzyki i pomników, mających na celu stworzenie poczucia zbiorowej tożsamości i moralnej wyższości. Jednocześnie ukraińscy artyści i intelektualiści wykorzystują swoją pracę do podważania tych narracji, ujawniania prawdy i mobilizowania opinii publicznej. Podczas gdy sztuka może być używana jako narzędzie propagandy i dominacji, jest też środkiem oporu i krytyki, głosem uciśnionych oraz przestrzenią dialogu”.
Dziekan Wydziału Grafiki i Komunikacji Wizualnej UAP
dr Witold Modrzejewski, ad.

„Zapraszam serdecznie na zaangażowaną prezentację artystycznej wizji wydarzeń z wojny, oddanej przez młodych twórców z Ukrainy, Belgii oraz z Polski w formie ekspozycji wielkoformatowej. Wystawa ta powstaje z inicjatywy Maksa Skorwidera (UAP), jego doskonałych podopiecznych oraz dra Witolda Modrzejewskiego. Konfrontacja wizualna w otwartej przestrzeni Łąki Kany ma na celu stać się wyliczeniem: zarówno oczekiwań wobec agresji, okazaniem siły i oporu, jak i przerażenia wobec omnipotencji agresora”.
Dawid Czajkowski, kurator galerii

Artyści: Maciej Kozłowski, Maryna Mazur, Dorota Karolewska, Maja Michalska, Michał Tatarkiewicz, Vasyl Savchenko, Marie Plyatsko, Dima Krasnyi, Agnieszka Mori, Marta Chudy, Miroslava Kopcha, Diana Lozinska, Margo Sarkisova, Agnieszka Maćkowiak, Radosław Włodarski, Kamila Lukaszczyk, Krzysztof Balcerowiak, Monika Pich

Kuratorzy: Maksymilian Skorwider, Witold Modrzejewski, Dawid Czajkowski

MADE IN SZCZECIN
ul. Sienna 11
18.00–0.00

Noc z Paprykarzem Szczecińskim
To właśnie na Siennej, w Made in Szczecin, powstał pomysł opiewania, nie tylko kubkami smakowymi, kulinarnego symbolu miasta. Tu zrodziła się idea święta Paprykarza Szczecińskiego. W tym miejscu dowiecie się wszystkiego o tej potrawie, choćby co wspólnego ma Afryką, albo skąd wywodzi się data Dnia Paprykarza…

MUZEUM GEOLOGICZNE
Uniwersytet Szczeciński, Wydział Nauk o Ziemi
Centrum Dydaktyczno-Badawcze Nauk Przyrodniczych
ul. Adama Mickiewicza 16a

18.00–22.00

Na kolejną edycję Europejskiej Nocy Muzeów serdecznie zapraszamy rodziny wraz z dziećmi. Nasi goście będą mieli wyśmienitą okazję, by zapoznać się z barwnym i bogatym światem minerałów, skał oraz prehistorycznych kreatur „zaklętych w kamieniu”, czyli skamieniałości. Zwiedzający będą mieli możliwość obcowania m.in. z pięknymi agatami, jaspisami, geodami kwarcowymi i innymi cudami natury – ze świata krzemionki i nie tylko.
Ponadto będzie można zgłębić historię geologiczną regionu Morza Bałtyckiego czy obejrzeć bogatą kolekcję piasków morskich i pustynnych niemal z całego globu. Nie zabraknie akcentów regionalnych, gdyż prezentowane będą też skały, które tworzyły się w płytkim, ciepłym morzu sprzed 30 milionów lat, na cześć naszego pięknego miasta nazwane kulami szczecińskimi.
Do dyspozycji zwiedzających zostaną udostępnione również stanowiska multimedialne i interaktywne, np. gra edukacyjna „Wybrane surowce Polski”, fotoplastykon ze zdjęciami minerałów w 3D oraz wyjątkowa gablotka z minerałami fluorescencyjnymi. W ofercie jest też możliwość obejrzenia pod binokularami próbek piasków plażowych i pustynnych. Za pośrednictwem mikroskopu biologicznego oraz mikroskopu polaryzacyjnego będzie można podglądać świat mikroorganizmów oraz szczegółowo przyjrzeć się budowie skał krystalicznych.
Z kolei miłośników programów o tematyce przyrodniczo-geologicznej zapraszamy do sali projekcyjnej na pokazy filmowe.
Na małych fanów geologii i paleontologii będą czekały darmowe pamiątki w postaci drobnych minerałów czy skamielin. Liczba okazów do rozdania ograniczona!

MUZEUM TECHNIKI I KOMUNIKACJI – ZAJEZDNIA SZTUKI W SZCZECINIE
ul. Niemierzyńska 18a
17.00 – parada pojazdów zabytkowych
18.00–0.00 – muzeum otwarte dla zwiedzających

Z dziedzińca muzeum wyruszy parada zabytkowych pojazdów. W paradzie – prócz muzealnego Stoewera – pojadą auta i motocykle kolekcjonerów z regionu.
Trasa parady: ul. Niemierzyńska 18A – ul. Zygmunta Krasińskiego – al. Wyzwolenia – rondo Giedroycia – ul. Stanisława Staszica – ul. Emilii Plater – ul. Teofila Firlika – ul. Łady – ul. Jana z Kolna – Nabrzeże Wieleckie – ul. Wyszyńskiego – Brama Portowa – al. Niepodległości – pl. Żołnierza Polskiego – al. Jana Pawła II – pl. Armii Krajowej – ul. Stanisława Moniuszki – ul. Piotra Skargi – rondo Giedroycia – al. Wyzwolenia – ul. Zygmunta Krasińskiego – ul. Niemierzyńska 18A.
Po paradzie niektórzy kolekcjonerzy zaparkują swoje pojazdy na dziedzińcu muzeum.

OBIEKT KREATYWNY „JADWIGA”
ul. Błogosławionej Królowej Jadwigi 2
16.00–0.00
wernisaż: 16.00

"100. rocznica śmierci M. Bohla / 100th anniversary of the death of M.Bohl"

Międzynarodowa wystawa artystyczno-dokumentalna, upamiętniająca setną rocznicę śmierci Maximiliana Bohla. Prezentowane są m.in. obrazy Bohla z opisem kuratorskim po polsku i po angielsku, szkice, pamiątki i pocztówki. Wydarzenie było kuratorowane przez polski zespół badawczo-kuratorski, finansowany przez Akademię Sztuki w Szczecinie, we współpracy z niemieckimi kuratorami z galerii Neuköllner Salon w Berlinie. Wystawa przyjeżdża do Szczecina po wcześniejszej prezentacji w Berlinie w dniach 5–6.05.2023.

OKRĘGOWY URZĄD MIAR W SZCZECINIE
pl, Lotników 4/5
18.00–22.00
Oprowadzanie grup co ok. 20 minut

– „Miary – wczoraj i dziś” – prezentacja przeglądowa przyrządów pomiarowych XX wieku – wzorce masy, wagi, taksometry, miary długości i wiele więcej
– Zwiedzanie laboratoriów pomiarowych OUM w Szczecinie z prezentacjami oraz możliwością wykonania pomiarów

- Sprawdź precyzję swojego zegarka – pomiary czasu
- Zmierz swoją prędkość – jak i gdzie się to mierzy w praktyce
- Czy widać prąd – trochę o pomiarach elektrycznych
- Ile to waży – wagi i wzorce masy
- Wzorce ciśnienia w praktyce
- Kilka słów o naszej działalności – czym się zajmujemy i dlaczego jest to ważne

OPEN GALLERY MONIKA KRUPOWICZ
ul. Koński Kierat 17/1
18.00–22.00

„Deeply in silence” – wystawa malarstwa Tomasza Kołodziejczyka i Marzeny Ślusarczyk

Malarstwo zatopione w chwili. Odtworzone z hipnotyzującą precyzją obiekty i postaci zanurzone w ciszy, otaczającej je jak w grudce bursztynu znalezionego na piaszczystej plaży. Milczenie jest namacalne jak gęsta, przeźroczysta masa, konserwująca kształt i formę na tysiąclecia. Nie jest to jednak pustka pochłaniająca osoby i przedmioty. Tam czai się coś intrygującego, niepokojącego, jakieś zjawisko, które dopiero stanie się i wypełni. W momencie patrzenia chwila zostaje zatrzymana jak kadr na celuloidowej taśmie filmowej. Opowieść z tego filmu odwiniemy sami. Jej początek i ciąg dalszy. Na razie delektujemy się chwilą, kontemplujemy moment, dotykamy bezruchu, jesteśmy wciągani w otchłań... „deeply in silence”.

PAŃSTWOWE LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH IM. CONSTANTINA BRANCUSIEGO
ul. Kurkowa 1
18.00–23.00

Zwiedzanie zakamarków zabytkowego budynku kamienicy Loitzów. Zwiedzający poznają historię gotyckiej kamienicy oraz wzlotów i upadków bankierskiej rodziny Loitzów oraz zwiedzą pracownie artystyczne (malarską, rzeźbiarską, reklamy wizualnej, grafiki warsztatowej), tajemnicze przejścia i korytarze, pokój nauczycielski z innej bajki, obejrzą też pokaz technik renowacji. Możliwe będzie również podejrzenie uczniów przy zajęciach malarskich czy spróbowanie własnych sił w rysunku węglem i kredą.

18.30–23.00
Warsztaty:
- Ceramika – praca na formach gipsowych
- Kaligrafia – Jak tworzyć piękne i unikalne projekty literowe? Jak się do tego zabrać?
- Pokaz techniki sztuki tureckiej – Ebru

19.00
Przygoda ze sztuką w Noc Muzeów: „Jerzy Nowosielski. Misterium oblicza w sztuce” – wykład Rafała Szwedowicza

PIWNICA KANY
pl. św. św. Piotra i Pawła 4/5
18.00–0.00

W Piwnicy Kany zapraszamy do obejrzenia wystawy „Komiksowe fantasmagorie Wojciecha Stefańca”.
Wojciech Stefaniec (ur. 1980). Ukończył edukację artystyczną na Akademii Pomorskiej w Słupsku. Mieszka w Słupsku. Autor okładek do książek, płyt muzycznych i gazet, plakatów i znaków logo, w końcu – komiksów. Laureat nagród, m.in.: Nagroda Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego w kategorii najlepszy rysownik roku (2011); pierwsza nagroda w konkursie dziennikarskim im. Jana Stepka za okładkę z 13 stycznia 2011, wykonaną dla „Głosu Pomorza” (2011); trzecie miejsce w kategorii Dzienniki Regionalne w konkursie Izby Wydawców Prasy na Prasową Okładkę Roku Grand Front 2011 za okładkę z 13 stycznia 2011, wykonaną dla „Głosu Pomorza”; nagroda Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie w kategorii Najlepszy Album Roku 2013 za komiks „NOIR” (2014); Brązowa Chimera za okładkę „Głosu Pomorza” z 7 sierpnia 2008. Autor komiksów: „Alveum” (Timof Comics, 2007) na podstawie opowiadania Radka Poniewierzy; „Dom żałoby” #3,4 (Timof Comics, 2007) do scenariusza Dominika Szcześniaka; „Szanowny” (Timof Comics, 2008) do scenariusza Bartosza Sztybora; „Szelki” (2011 Timof Comics) do scenariusza Jerzego Szyłaka; „Dyptyk warszawski” (Timof Comics 2013); „NOIR” razem z Łukaszem Bogaczem i „Ludzie, którzy nie brudzą sobie rąk” (autor scenariusza i ilustracji); „Rodzice swoich dzieci” (2014 Profanum) z Danielem Gizickim. Autor krótkich form komiksowych, w tym m.in.: „Wspomnienie” (2007) do scenariusza Pawła Timofiejuka (wydany w magazynie B5, wyróżnienie w konkursie o Powstaniu Warszawskim); „Praha” (2009) do scenariusza Pawła Timofiejuka (trzecie miejsce w konkursie „W sąsiednich kadrach”), „Egzamin z Norwidem” (2010) do scenariusza Pawła Timofiejuka (ukazał się w Przewodniku Warszawskim wydanym przez Polskie Stowarzyszenie Komiksowe i Miasto Stołeczne Warszawa); „Udawany luj” (ukazał się w komiksowej adaptacji „Lubiewia” Michała Witkowskiego wydanej przez Ha!art), „The Promise Land” i „Grusza” (ukazały się w inicjatywie „City Stories” dla miasta Łodzi).

SZKOŁY ARTYSTYCZNE TOP-ART – GALERIA FOTART
ul. Wyszyńskiego 14 (oficyna, drugie piętro)
18.30–22.00

„Czerń i biel” to tytuł wystawy prezentującej fotografie, rysunek, grafikę, malarstwo i rzeźbę. Swoje dzieła przedstawia 26 twórców, w tym 7 cudzoziemców. Dominują czerń i biel. Wszystkie prace pochodzą ze zbiorów Galerii FOTART.

TEATR WSPÓŁCZESNY W SZCZECINIE
ul. Wały Chrobrego 3
18.00 oraz 19.30

Zwiedzanie Współczesnego
Co się kryje za kurtyną, gdzie mieszkają rekwizyty, jak wygląda garderoba? Zapraszamy na wieczorne zwiedzanie zakamarków Teatru Współczesnego. O tajnikach teatru opowiedzą Marta Gosecka, pedagożka teatralna, i członkowie Zaplecza Teatralnego, grupy działającej przy Teatrze Współczesnym.

Wydarzenie będzie tłumaczone na polski język migowy.
Zwiedzanie odbędzie się w dwóch turach: o 18.00 i 19.30.

Liczba miejsc mocno ograniczona! Darmowe wejściówki na hasło „Noc Muzeów” do odebrania w kasie teatru przy Wałach Chrobrego 3.

TRAFO TRAFOSTACJA SZTUKI
ul. Świętego Ducha 4
18.00–0.00

TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie jest na co dzień otwarta dla publiczności najdłużej spośród wystawienniczych instytucji w mieście: w piątki i soboty do 21.00, a w pozostałe dni tygodnia do 19:00. Stali bywalcy wiedzą, że wydarzenia w TRAFO czasami przeciągają się do późnej nocy bez specjalnej okazji. Powody do spotkania to sztuka i publiczność. Na Noc Muzeów patrzymy więc z przymrużeniem oka jako na ludyczną atrakcję. Sugerujemy doświadczanie sztuki każdego dnia. W końcu najlepiej oglądać ją samemu, a nie grupowo, tak jak ogląda się film czy czyta książkę. Niemniej jednak podczas Nocy Muzeów jesteśmy jak zwykle otwarci dla publiczności do północy. Przybywajcie więc!

Aktualnie prezentujemy trzy wystawy.

Na parterze możecie zobaczyć „Fabrykę Absolutu” Andrzeja Wasilewskiego. Wystawa, prezentowana w formie imponujących rozmachem instalacji wizualno-dźwiękowych, podejmuje temat złożoności węgla i paliw kopalnych w ujęciu zmian klimatycznych i snucia nowych utopii społecznych i politycznych. Tytuł został zaczerpnięty z powieści Karela Čapka, w której wynalazca-wizjoner konstruuje karburator pozyskujący niespożytą energię z węgla. Uwalnia przy okazji przypisaną do „przedmiotu” ideę absolutu. Jeżeli Bóg jest wszędzie, to czy można go stamtąd wyekstrahować?
Kurator: Stanisław Ruksza
Koordynatorki: Ada Kusiak, Anna Sienkiewicz

W galeriach na pierwszym i drugim piętrze jest prezentowana wystawa odnoszącego sukcesy artysty młodego pokolenia Horacego Muszyńskiego „Golden Drop”. Podczas dwuletniej rezydencji w prestiżowym De Ateliers w Amsterdamie stworzył on, we współpracy z TRAFO, ekspozycję opowiadającą historię flagowego projektu badawczego korporacji Bio-Korf i opracowanego w wyniku jego realizacji kontrowersyjnego produktu „Golden Drop”, od którego pochodzi tytuł wystawy. Preparat, stanowiący alternatywę dla miodu pszczelego, wzbudził wiele emocji. Dlaczego? Wszystkich nieznających jeszcze odpowiedzi na to pytanie zapraszamy do TRAFO.
Kurator: Andrzej Witczak

Jak co roku TRAFO prezentuje pokonkursową wystawę jednego z najważniejszych festiwali sztuki współczesnej w Polsce „Młode Wilki 23”. Projekt z założenia wspiera twórców i twórczynie młodego pokolenia. Wielu uczestników i uczestniczek poprzednich edycji cieszy się obecnie międzynarodowym uznaniem (m.in. Horacy Muszyński). Laureaci i laureatki tegorocznej edycji to: Józef Jakacki, Szymon Janczy, Konstanty Konopiński, Klaudia Opoka, Lena Peplińska, Aleksander Steblik, Kuba Stępień, Martha Sundmann, Yuliya Terpilovska, Daniela Weiss / Agata Siubijak.
Zespół kuratorski: Anna Orlikowska, Łukasz Jastrubczak
Koordynatorka: Dominika Głowala

Zapraszamy także do TRAFO Books & Coffee – naszej księgarnio-kawiarni z ambitnymi książkami o sztuce i filozofii oraz dobrą kawą, przekąskami, zimnym piwem i niezłym winem. Te ostatnie można skonsumować w klimatycznym ogródku przed budynkiem.

URZĄD MIASTA SZCZECIN
pl. Armii Krajowej 1
19.00–23.00

Tej nocy będzie można zwiedzić m.in. gabinet Prezydenta Szczecina Piotra Krzystka, w którym przewodnikiem będzie on sam. Ponadto dla zwiedzających dostępne będą: sala sesyjna Rady Miasta, sala biblioteczna, sala ślubów oraz podziemia Urzędu Miasta.
Dodatkową atrakcją Nocy Muzeów będzie inscenizacja historyczna przedstawiająca codzienne życie Wikingów, realizowana z okazji trwających jednocześnie Dni Skandynawskich. To wydarzenie będzie można obejrzeć przed Urzędem Miasta w godzinach 16.00–21.00
Prezydent Szczecina serdecznie zaprasza mieszkańców Szczecina oraz turystów do aktywnego wzięcia udziału w tegorocznym wydarzeniu.

WILLA LENTZA
al. Wojska Polskiego 84
20.00–0.00

W Noc Muzeów poza zwiedzaniem zabytkowej willi udostępniamy wystawę stałą „Willa Lentza. Historia(od)nowa” oraz czasową „Klapki z oczu”.
Główną atrakcją wydarzenia będzie prezentacja nowatorskiej formy audiowizualnej pt. „Czas. Kolor. Przestrzeń”. Prezentacja będzie wyświetlana regularnie od 21.30.
W sali teatralno-kinowej wyświetlany będzie również film „Szczecińska Willa Lentza – powrót do świetności’’. Seanse co godzinę: 20.00, 21.00, 22.00, 23.00). Podczas wydarzenia możliwy będzie zakup napojów.

„Czas. Kolor. Przestrzeń” to wielobarwne, immersyjne doświadczenie świata sztuki. Dzięki połączeniu najnowszych technik animacji 3D i nowatorskiej scenografii odkryjemy inny wymiar obcowania z malarstwem wielkich mistrzów. Barwa, kompozycja i przestrzeń staną się głównymi bohaterami malarskiej fabuły. Czekają na nas wizualne cytaty m.in. z Kandinsky'ego, Klimta i Fangora. Czas, kolor, przestrzeń to wszystko, co łączy wydarzenia artystyczne tworzone w Willi Lentza. Szczegóły wkrótce.
Opracowanie i przygotowanie projektu (wg koncepcji Willi Lentza): Pushka Studio

Film „Szczecińska Willa Lentza – powrót do świetności’’ to reportaż w reżyserii Małgorzaty Frymus i opracowaniu Łukasza Nyksa, dokumentujący przebieg przeprowadzonej w latach 2018–2019 renowacji Willi Lentza. Bohaterem jest bezsprzecznie jeden z najpiękniejszych zabytków Szczecina, o którym opowiadają ze szczegółami znawcy historii oraz arkanów budownictwa: dr Maciej Słomiński, Michał Dębowski, Marta Kaźmierczak-Gieda, Robert Rodecki, Maciej Burdzy, Michał Demski.

ZAMEK KSIĄŻĄT POMORSKICH
ul. Korsarzy 34
18.00-23.00

NOC BOGUSŁAWA X
18.00–23.00 Bezpłatne zwiedzanie wystaw; historie pomorskie dla każdego – o Bogusławie X, sarkofagach i majątkach Gryfitów; fotościanki do pamiątkowych fotografii, staropomorskie gry i zabawy
18.00–21.00 Bezpłatne zwiedzanie Wieży Dzwonów (ostatnie wejście: 20.30)
18.00–23.00 Sklepik muzealny
23.00–0.00 Projekcja filmu „Wielka podróż Bogusława X”

Wizyta w Zamku Książąt Pomorskich przeniesie widzów w świat dawnego Pomorza. Wspominać będziemy zmarłego 500 lat temu księcia Bogusława X Wielkiego oraz przypadający na czasy jego rządów okres rozkwitu i rozwoju państwa Gryfitów.

Możliwe będzie bezpłatne zwiedzanie wszystkich wystaw stałych w skrzydle południowym (wejście L).

Odwiedzający będą mogli wyciągnąć specjalny los – każdy z nich zawierać będzie historię dotyczącą Bogusława X, książęcych sarkofagów i dawnych zwyczajów żałobnych, a także dawnej sztuki i rzemiosła. Na tematycznych fotościankach, nawiązujących do epoki i prezentowanych wystaw, będzie można zapozować do pamiątkowych fotografii. Dla odważnych przewidziano możliwość udziału w dworskich grach i zabawach z nagrodami.

Czynny będzie sklepik muzealny z zamkowymi wydawnictwami (wejście I) oraz skrywająca relikty dawnej architektury Wieża Dzwonów – jeden z najlepszych punktów widokowych mieście (wejście E).

Na zakończenie wydarzenia zapraszamy na projekcję filmu animowanego „Wielka podróż Bogusława X” (Dziedziniec Menniczy). Film w humorystyczny sposób opowiada historię niezwykle barwnej i wyjątkowej na jak owe czasy podróży pomorskiego księcia do Ziemi Świętej. Widzowie wraz z bohaterami odwiedzą m.in. Rzym, Wenecję, Florencję, Norymbergę, Rodos, Cypr i Jerozolimę. Spotkają postacie historyczne: papieża Aleksandra VI, króla Maksymiliana I Habsburga, malarza Albrechta Dürera, Mikołaja Kopernika i wiele innych.

iPolitycznie - Szynkowski o zaangażowaniu filmu Holland w kampanię

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie