MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Możesz zobaczyć życie i kulturę szczecińskich Żydów

(mk)
Zaplanowano dwa sympozja. Pierwsze z nich odbędzie się z okazji 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim, drugie poświęcone zostanie żydowskim biografiom artystów, kolekcjonerów i uczonych.
Zaplanowano dwa sympozja. Pierwsze z nich odbędzie się z okazji 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim, drugie poświęcone zostanie żydowskim biografiom artystów, kolekcjonerów i uczonych. sxc.hu
W dniach 12-16 marca odbędą się w Szczecinie drugie Dni Kultury Żydowskiej Adlojada. Temat tegorocznych spotkań to "Biografia i świadectwo".

- Temat jest na czasie nie tylko z uwagi na obecność kultury żydowskiej w naszym życiu, ale także na kwestię ich tożsamości - mówi Lech Karwowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie. - Będziemy szukać odpowiedzi na pytania kim są Żydzi w Polsce. Włączamy się w ten festiwal, ponieważ w zasobach naszego muzeum również znajdują się eksponaty związane z kulturą żydowską.

W programie przewidziana jest debata wokół książki Pawła Śpiewaka "Pięć ksiąg Tory" z udziałem autora, a także warsztaty dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z interpretacji piśmiennictwa Holocaustu oraz panel dyskusyjny o roli dzienników pisanych w getcie w kanonie szkolnym z udziałem szczecińskich nauczycieli.

- Zaplanowaliśmy program tak, żeby był atrakcyjny nie tylko dla miłośników kultury żydowskiej, ale także dla tych, którzy jej w ogóle nie znają - mówi prof. Jerzy Madejski z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Zaplanowano dwa sympozja. Pierwsze z nich odbędzie się z okazji 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim, drugie poświęcone zostanie żydowskim biografiom artystów, kolekcjonerów i uczonych.

Kolejną okazją do rozmów będzie projekcja filmu dokumentalnego zatytułowanego "Wybrany" - zrealizowanego przez szczecińskich twórców Weronikę Fibich i Adama Ptaszyńskiego.

Podczas festiwalu będą miały miejsce również wydarzenia muzyczne, a wśród nich koncert Chóru Ton Art oraz interpretacje piosenek z repertuaru Wiery Gran w wykonaniu Ewy Filipowicz-Kosińskiej przy akompaniamencie Krzysztofa Baranowskiego. Dodatkowo restauracja Secesja Café przygotuje w tym czasie menu kuchni żydowskiej.

- Tegoroczna Adlojada jest próbą pogłębienia zjawisk zachodzących w Szczecinie po wojnie - mówi Jaromir Brejdak, organizator Adlojady. - Będą też wykłady poświęcone problemom cierpienia, Golgoty, miejscom, gdzie najbliżej ludziom do Boga.

Na wszystkie wydarzenia Dni Kultury Żydowskiej Adlojada jest wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński