MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Motorniczowie: czekamy na podniesienie wynagrodzeń do 6200 złotych, tak jak w reklamie

Marek Jaszczyński
Motorniczowie mają spore wątpliwości co do kwoty 6200 złotych. Zapytaliśmy przedstawiciela spółki, czy kwota wynagrodzenia dla motorniczego 6200 złotych brutto - reklamowana na tramwajach - to kwota bazowa czy razem z dodatkami?
Motorniczowie mają spore wątpliwości co do kwoty 6200 złotych. Zapytaliśmy przedstawiciela spółki, czy kwota wynagrodzenia dla motorniczego 6200 złotych brutto - reklamowana na tramwajach - to kwota bazowa czy razem z dodatkami? Archiwum
Na szczecińskich torowiskach kursują tramwaje z reklamami zachęcającymi do rozpoczęcia pracy w zawodzie motorniczy. W oczy rzuca się kwota płacy: 6200 złotych brutto. Pracownicy Tramwajów Szczecińskich mają jednak wątpliwości co do podanej kwoty. Spółka tłumaczy, co składa się na sumę wskazanej wypłaty.

- Podwyżki płac rzeczywiście poprawiły nastroje motorniczych, jednak wszyscy czekamy na podniesienie wynagrodzeń do 6200 złotych brutto tak jak to reklamuje firma na tramwajach - mówi pani Maria, szczecińska motornicza. - Jak się okazuje kwota z reklamy to kwota bazowa i dodatki, o czym nikt przy reklamie nie wspomniał. I typowy odbiorca pomyśli, że otrzyma 6200 złotych brutto. Jak się okazuje niekoniecznie.

Według danych na koniec marca w Tramwajach Szczecińskich pracowało 191 motorniczych. Trzech z nich planuje odejść na emeryturę. Zapytaliśmy przedstawiciela spółki, czy kwota wynagrodzenia dla motorniczego 6200 złotych brutto - reklamowana na tramwajach - to kwota bazowa czy razem z dodatkami?

- Kwota wynagrodzenia motorniczego reklamowana na tramwajach (6200 zł brutto) to płaca zasadnicza przy umowie na czas nieokreślony - 5700 zł brutto oraz dodatkowe wynagrodzenie roczne (w ujęciu miesięcznym) - 500 zł brutto - wyjaśnia Wojciech Jachim z TS. - Pozostałe składniki wynagrodzenia (nie ujęte w kwocie z reklamy) to m.in.: premie kwartalne, nagrody, nadgodziny, nagrody jubileuszowe za staż pracy w komunikacji miejskiej.

Motorniczowie mogą też liczyć na dodatki za: przerywany czas pracy; godziny nocne; godziny świąteczne; czynności instruktora nauki jazdy; czynności patrona (opiekuna nowego motorniczego)

Wiemy, ile wynosi średnie wynagrodzenie w grupie motorniczych?

- Średnie miesięczne wynagrodzenie w roku 2023 wyniosło 7 926 zł brutto, w tym wszystkie składniki wynagrodzenia - opowiada Wojciech Jachim.

Dla porównania motorniczy, który rozpoczyna pracę otrzyma 5700 zł brutto przy umowie na czas nieokreślony + wszystkie wymienione dodatki. Wkrótce za pulpitami szczecińskich składów pojawią się nowe osoby. To 15 osób z kursu dla motorniczych, który rozpoczął się 29 stycznia tego roku. Kolejnych chętnych do pracy w TS nie brakuje.

- 15 kwietnia planowane jest rozpoczęcie kolejnego kursu. Na dzień dzisiejszych podpisane jest 15 umów kursowych - informuje Wojciech Jachim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński