Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miłość SLD i Samoobrony

Agnieszka Kuchcińska-Kurcz, 18 listopada 2002 r.
Tuż po podpisaniu porozumienia koalicyjnego SLD-Samoobrona. Od lewej: Ryszard Ulicki, wiceprzewodniczący SLD w Zachodniopomorskiem i szefowie partii w regionie Stanisław Kopeć (SLD) i Jan Łączny (Samoobrona).
Tuż po podpisaniu porozumienia koalicyjnego SLD-Samoobrona. Od lewej: Ryszard Ulicki, wiceprzewodniczący SLD w Zachodniopomorskiem i szefowie partii w regionie Stanisław Kopeć (SLD) i Jan Łączny (Samoobrona). Marek Biczyk
Zachodniopomorskiem będzie rządzić koalicja SLD - Samoobrona. Oba ugrupowania podpisały wczoraj powyborcze porozumienie, które daje koalicji liczebną przewagę w sejmiku wojewódzkim.

Wstępnie porozumienie podpisano dwa dni temu, w Płotach, uznanych za środek województwa. Wczoraj zgodę wyraziła Rada Wojewódzka SLD.
- Każde dziecko rodzi się w bólach, ale jest szansa, że to porozumienie, podpisane w kolebce Samoobrony, będzie trwałe - wyraził nadzieję Stanisław Kopeć, przewodniczący Sojuszu w Zachodniopomorskiem.
Wojewódzki szef Samoobrony Jan Łączny obiecał, że jego ugrupowanie nie będzie wywoływać w sejmiku waśni.
- Jeżeli nawet wśród teściów są kłótnie - nawiązał do konfliktu między SLD, a Samoobroną w Sejmie - to nie znaczy, że małżeństwo będzie się kłócić. To małżeństwo się kocha.

W sejmiku województwa zachodniopomorskiego zasiada 30 radnych. 13 wprowadził Sojusz Lewicy Demokratycznej, 7 Samoobrona, 6 Liga Polskich Rodzin, 3 Platforma Obywatelska i Prawo i Sprawiedliwość, 1 Polskie Stronnictwo Ludowe.

W umowie koalicjanci zapisali, że "będą dążyć do stworzenia warunków zrównoważonego i trwałego rozwoju województwa zachodniopomorskiego". Jednak Jan Łączny, jeden z autorów projektu powołania województwa środkowopomorskiego nie ukrywał, że decyzja, czy zachować Zachodniopomorskie w obecnym kształcie, będzie zależeć od woli mieszkańców.
SLD i Samoobrona podkreśliły w umowie "otwartość na wszelkie działania proeuropejskie". Łączny powiedział, iż ma nadzieję, że zawarte porozumienie wpłynie na zmianę dotychczasowych negocjacji między Polską, a Unią Europejską. O jaką zmianę miałoby chodzić, nie sprecyzował.
Koalicjanci ustalili, że przewodniczącym sejmiku będzie osoba z SLD - kandydatem jest Karol Osowski. Jednego wiceprzewodniczącego dostanie Samoobrona - kandydatką jest Czesława Nowak. Drugi przewodniczący przypadnie w udziale PSL - będzie nim jedyny radny tej partii, Zygmunt Dziewguć. Stanowisko trzeciego przewodniczącego przeznaczono dla LPR. Wybory składu prezydium sejmiku odbędą się jutro, podczas pierwszej sesji.
W porozumieniu nie ma ani słowa o składzie Zarządu Województwa. Koalicjanci stwierdzili, że skoro ustawa daje im na powołanie Zarządu trzy miesiące, nie muszą się spieszyć.
- Pośpiech jest dobry przy łapaniu pcheł - stwierdził Kopeć. - Najpierw trzeba przeorganizować Zarząd, a może i Urząd Marszałkowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński