Mike Pence zamiast Trumpa. Kim jest? Wizyty prezydentów i wiceprezydentów USA w Polsce

Katarzyna Stańko
Katarzyna Stańko

Wideo

Zamiast prezydenta Donalda Trumpa w Warszawie o zacieśnieniu polsko-amerykańskiej współpracy będzie rozmawiać Mike Pence. Kim jest wiceprezydent Stanów Zjednoczonych?

To będzie już druga wizyta Pence'a w tym roku w Polsce. W lutym wiceprezydent USA uczestniczył w konferencji Bliskowschodniej w Warszawie. Wówczas stwierdził, że "irański reżim otwarcie nawiązuje do kolejnego Holocaustu" .

Pence, który uchodzi za ultrakonserwatystę, spotkał się w lutym z prezydentem Dudą oraz premierem Morawieckim. W poniedziałek podczas rozmów bilateralnych ma rozmawiać z polskimi władzami m.in. o technologii 5G, wzmocnieniu amerykańskiego kontyngentu wojskowego w Polsce oraz dostawach gazu LNG.

Tak Warszawa przygotowywała się na wizytę Donalda Trumpa

Wizyty prezydentów i wiceprezydentów USA w Polsce.

Po upadku żelaznej kurtyny każdy z amerykańskich prezydentów przyjeżdżał do Polski dwu-lub trzykrotnie. Wizyty były ściśle związane z aspiracjami, a potem obecnością Polski w NATO. Podkreślały polsko-amerykański sojusz i gotowość Polski do uczestniczenia we wspólnych misjach i ćwiczeniach. Wszystkie rządy, niezależnie od barw politycznych, zabiegały o silną polityczną i militarną obecność USA w naszym kraju.

Polska za żelazną kurtyną

Generał Dwight D. Eisenhower – próba sił

W 1945 r. do Polski przyjechał generał Dwight D. Eisenhower na zaproszenie Bolesława Bieruta, agenta NKWD, przywódcy PZPR, który w 1945 r. zastępował prezydenta RP. Generał Eisenhower był wówczas wojskowym gubernatorem strefy okupacyjnej USA w Niemczech. Prezydentem Stanów Zjednoczonych został w 1953 r. Bolesław Bierut był prezydentem w latach 1947 – 52. (po sfałszowanych wyborach parlamentarnych). Bierut chciał zbudować komunizm w Polsce, stosując gwałtowną i brutalną sowietyzację naszego kraju przy użyciu NKWD i Armii Czerwonej. To Bierut jednoznacznie zadeklarował rezygnację z terenów wschodnich, m.in. zapewniając Stalina 12 października 1944, że: ”Jesteśmy tu, by w imieniu Polski żądać, by Lwów należał do Rosji”.

Wiceprezydent Richard Nixon - zapowiedź amerykańskich kredytów i licencji dla Polski

W 1959 r. do Polski przyjechał wiceprezydent USA Richard Nixon. Spotkał się wtedy z pierwszym sekretarzem PZPR, Władysławem Gomułką. Uchwalona 22 lipca 1952 Konstytucja Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej nie przewidywała stanowiska prezydenta państwa. Nixon był pierwszym urzędującym prezydentem USA, który przyjechał do naszego kraju. W 1972 r. spędził tu 36 godzin i spotkał się z Edwardem Gierkiem. Wizyta Nixona była częścią jego podróży, która obejmowała Austrię, Iran i ZSRR. Jej najważniejszym momentem było podpisanie w Moskwie z sekretarzem generalnym KPZR Leonidem Breżniewem układu o ograniczeniu zbrojeń strategicznych (SALT 1). Prezydentowi Nixonowi i jego małżonce towarzyszył podczas pobytu w Polsce m.in. doradca do spraw bezpieczeństwa Henry Kissinger.

Prezydent Gerald Ford – przed podpisaniem aktu końcowego KBWE

W 1975 r. Warszawę i Kraków odwiedził Gerald Ford. Amerykański prezydent przyleciał z Moskwy w drodze do Helsinek na konferencję szefów rządów i głów państw 33 krajów europejskich oraz Kanady i USA, zakończoną podpisaniem Aktu Końcowego Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. (Akt KBWE)

Prezydent Jimmy Carter – jedna z pierwszych zagranicznych wizyt

W 1977 r. do Polski przyjechał Jimmy Carter wraz ze swoim doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego, nieżyjącym już Zbigniewem Brzezińskim. Inny Polak, Edmund Muskie-Marciszewski był sekretarzem stanu USA w latach 1980-1981.

Przemiany ustrojowe

Prezydent Ronald Regan – wsparcie dla „Solidarności”.

We wrześniu 1990 roku wizytę w Polsce złożył Ronald Reagan. Jako przywódca USA udzielił znaczącej pomocy ruchom antykomunistycznym w Europie Wschodniej, w tym „Solidarności”.

Dwie wizyty prezydenta George’a H. W. Busha – wsparcie Lecha Wałęsy

W lipcu 1989 r. na początek transformacji ustrojowej w Polsce przyjechał George H.W. Bush Amerykański prezydent przemawiał na posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego, a potem odwiedził Gdańsk, gdzie spotkał się z Lechem Wałęsą.

Prezydent Bush przyjechał po raz kolejny do Polski w 1992 r. Wziął wówczas udział w uroczystościach związanych ze sprowadzeniem do Polski z USA prochów polskiego pianisty i premiera Ignacego Jana Paderewskiego. Dzięki Paderewskiemu inny amerykański prezydent Woodrow Wilson umieścił w swoim ultimatum uzależniającym podpisanie przez Stany Zjednoczone traktatu wersalskiego 13 punkt domagający się zgody stron traktatu na suwerenność Polski – dzięki któremu w traktacie zapisano utworzenie niepodległego państwa polskiego.

Wraz z Romanem Dmowskim Paderewski reprezentował Polskę na konferencji pokojowej w Paryżu zakończonej podpisaniem traktatu wersalskiego, kończącego I wojnę światową. W tym czasie wsparł gen. Tadeusza Rozwadowskiego w jego planach tworzenia Legionu Amerykańskiego, który miał walczyć w Polsce z bolszewikami. W wyniku tych działań powstała polsko-amerykańska Eskadra Lotnicza im. Tadeusza Kościuszki.

Dwie wizyty prezydenta Billa Clintona –wejście Polski do NATO

W 1994 r. do Warszawy przyjechał Bill Clinton, który wziął udział w uroczystościach upamiętniających powstanie w getcie warszawskim. Clinton przemawiał również w polskim Parlamencie. Jego wizyta była przełomowa. Oznaczała, że rozszerzenie NATO jest nieuchronne i tak naprawdę zapoczątkowała polską drogę do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

W 1997 r. Clinton przyjechał ponownie, także w związku z planowanym rozszerzeniem Paktu Północnoatlantyckiego. Wówczas mówił: „Witam was, Czechów oraz Węgrów jako przyszłych członków NATO i sojuszników USA”. Polska przystąpiła do NATO w 1999 r.

Trzy wizyty prezydenta George’a W. Busha – jedność Europy. Polska angażuje się w Iraki i Afganistanie

Prezydent George W. Bush w 2001 r. w nowo otwartej bibliotece UW powiedział: „Nie mówmy o Wschodzie i Zachodzie. To był stary podział. Nie był to fakt geograficzny, lecz fakt przemocy. Naszym celem jest zatrzeć fałszywe linie, które dzieliły Europę przez zbyt długi czas”.

Dwa lata później, kiedy Polska angażowała się w amerykańską interwencję w Iraku, Bush przyjechał ponownie. Zwiedził obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Po raz trzeci przyjechał w 2007 r. Spotkał się wtedy z prezydentem Lechem Kaczyńskim w Juracie, a głównym tematem rozmów była budowa tarczy antyrakietowej. Bush podziękował Polsce m.in. za zaangażowanie w misjach wojskowych w Afganistanie i Iraku.

Trzy wizyty prezydenta Baracka Obamy – Polska to jeden z najbliższych sojuszników

Pierwsza z trzech wizyt Baracka Obamy w Polsce odbyła się w 2011 r. w ramach jego tygodniowej podróży po Europie. Doszło do rozmów z prezydentem Bronisławem Komorowskim i premierem Donaldem Tuskiem. Był również specjalnym gościem odbywającego się wówczas w Warszawie XVII szczytu przywódców państw Europy Środkowo-Wschodniej. Prezydent Obama mówił, że Polska jest jednym z najbliższych i najsilniejszych sojuszników USA oraz że przemiany, które miały miejsce w Polsce w ostatnich 20 latach, czynią z niej lidera w Europie.

Druga wizyta Obamy miała miejsce 3–4 czerwca 2014 r. Prezydent USA wziął udział w oficjalnych uroczystościach związanych z 25-leciem polskiej suwerenności oraz spotkał się z przywódcami i szefami rządów 17 państw Europy, w tym z prezydentem elektem Ukrainy Petrem Poroszenką. Trzecia i ostatnia wizyta prezydenta Obamy odbyła się w Warszawie z okazji szczytu NATO latem 2016 r. Gospodarzem tego spotkania był Andrzej Duda. Przed rozpoczęciem szczytu NATO odbyło się także spotkanie prezydentów Polski i USA, na którym Obama powiedział, że Polska jest jednym z filarów wschodniej flanki NATO i oddanym sojusznikiem.

Przywódcy państw NATO podjęli na szczycie decyzję o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu poprzez rozmieszczenie czterech batalionów liczących około 1000 żołnierzy w Polsce i krajach bałtyckich. Potwierdzono też wzmocnienie obecności w południowo-wschodniej części NATO, ogłoszono wstępną gotowość operacyjną tarczy antyrakietowej, a także uznano cyberprzestrzeń za nową sferę działań operacyjnych. NATO potwierdziło też wsparcie dla Ukrainy, jej suwerenności i terytorialnej integralności. Na konferencji na zakończenie szczytu amerykański prezydent powiedział, że nigdy nie zmieni się zaangażowanie USA na rzecz bezpieczeństwa i obrony Europy.

Wizyta prezydenta Donalda Trumpa – rozmowy o „Forcie Trump”

Donald Trump przyleciał do Polski w 2017 r. Przemawiał wówczas na pl. Krasińskich. „Przyjechałem do waszego kraju, aby przekazać bardzo ważną wiadomość: Ameryka kocha Polskę i Ameryka kocha Polaków, dziękujemy wam. Jest to ogromny zaszczyt, że mogę stanąć w tym mieście, pod tym właśnie pomnikiem na cześć Powstania Warszawskiego, zwracając się do Polaków, których tak wiele pokoleń marzyło o Polsce, która będzie bezpieczna, silna i wolna” – powiedział.

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

Materiał oryginalny: Mike Pence zamiast Trumpa. Kim jest? Wizyty prezydentów i wiceprezydentów USA w Polsce - Polska Times

Komentarze 23

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mki
30 sierpnia, 14:03, mki:

pisowski "rząd" dostał pstryka w nos, a następnie potężnego kopa w du.ę jak ambasada usa ogłosiła , że uzupełni przyjazd vice prezydenta o spotkanie z Wałęsą

30 sierpnia, 21:50, Gość:

tak samo jak była powódz. Schetyna dał PiSowi pstryczka jadąc na waly z ciasteczkami którymi obdzielił swoja switę

A co to ma do rzeczy ? , potraficie , zwolennicy dobrej zmiany, pisać na temat?, czy tylko klapki na oczach i pincetplus wam głowach?

g
gota
jaki kraj, taki prezydent
G
Gość
30 sierpnia, 14:03, mki:

pisowski "rząd" dostał pstryka w nos, a następnie potężnego kopa w du.ę jak ambasada usa ogłosiła , że uzupełni przyjazd vice prezydenta o spotkanie z Wałęsą

tak samo jak była powódz. Schetyna dał PiSowi pstryczka jadąc na waly z ciasteczkami którymi obdzielił swoja switę

G
Gość
30 sierpnia, 20:23, Kali:

historia uczy nas tyko jednego ,że niczego nas nie nauczyła.....

ale przeciez ma zone! po operacjach plastycznych! polki maja podniete ze taka piekna! a jak piekna to wiadomo ze madra i taki zaradny maz-zlodziej, wszyscy sie go boja przeciez.. a tak na serio to by trampkowi lache obrobili za wize do tego walnietego kraju

K
Kali
historia uczy nas tyko jednego ,że niczego nas nie nauczyła.....
../.
sojusznik zza oceanu........:) żenua :) ..już raz mieliśmy takiego sojusznika ,a nawet dwóch ....w 1939r., teraz byłoby podobnie ,wtedy zginęło ok.6mln.Polaków ,teraz byłoby dwa razy tyle ,bo jesteśmy buforem między wschodem a zachodem.
p
pk
trump rozstawia dude po kątach
G
Gość
30 sierpnia, 10:50, Fred:

Cały misterny plan PISu w PISdu.

tak samo było u nas z klęska Powodzi. Schetyna POjechał na waly ze slodyczami którymi obdzielił swoja switę i planPISu POszedł w PISdu

G
Gość
30 sierpnia, 13:15, Sokular:

Z jego CV i poglądów wynika,że ..............wygłosi u nas .........homilię.......,podobne "teksty" już tu były wygłaszane....o leczeniu gejów i o stwórcy świata............nie moja bajka................

jak masz problem to za radą Mieszkowskiego wzorem LGBTpwców aby go rozwiązać udaj się do publicznego szaletu, ze swoim partnerem

G
Gość
Dlaczego zaprosili na uroczystości Angelę Merkel, a nie zaprosili Putina?
m
mki
pisowski "rząd" dostał pstryka w nos, a następnie potężnego kopa w du.ę jak ambasada usa ogłosiła , że uzupełni przyjazd vice prezydenta o spotkanie z Wałęsą
g
gosc
30 sierpnia, 13:32, s:

Kali chcieć więcej wojsko amerykańskie w Polska. Kali być trzeci świat.

Kali wojować z wszystkimi, kali głupi być.

S
Sokular
Z jego CV i poglądów wynika,że ..............wygłosi u nas .........homilię.......,podobne "teksty" już tu były wygłaszane....o leczeniu gejów i o stwórcy świata............nie moja bajka................
G
Gość
30 sierpnia, 12:12, Gość:

OOOOOOO pod tym artykulem tez grasuja ruskie trolle. Niestety riebiata ale wasz guru nie dorósl Trumpowi do pięt.

ruskie trolle ktore sa ewidentnie przeciwko rosji co mozna wywnioskowac po komentarzach? trzeba sie cofnac do szkoly chyba i pouczyc czytania ze zrozumieniem

G
Gość
30 sierpnia, 12:12, Gość:

OOOOOOO pod tym artykulem tez grasuja ruskie trolle. Niestety riebiata ale wasz guru nie dorósl Trumpowi do pięt.

on jest malutki, nie ma w czym dorastac. Maly czlowieczek z duzymi kompleksami. Sprzedalby Cie za butelke whisky a ty latasz z wywalonym jezorem i go bronisz ha ha

Dodaj ogłoszenie