MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Polski w Szczecinie zaprasza na spotkania ze spektaklami Krystyny Jandy

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
W tym miesiącu w Teatrze Polskim odbędzie się wydarzenie pn. „Spotkania teatralne. Krystyna Janda”.
W tym miesiącu w Teatrze Polskim odbędzie się wydarzenie pn. „Spotkania teatralne. Krystyna Janda”. mat. prasowe
W tym miesiącu w Teatrze Polskim odbędzie się wydarzenie pn. „Spotkania teatralne. Krystyna Janda”. To będzie wyjątkowa okazja, by zobaczyć sceniczne role wybitnej aktorki, Krystyny Jandy, w znakomitych spektaklach, na co dzień prezentowanych w warszawskim Teatrze Polonia.

Będzie to kultowy monodram „Shirley Valentine” w reżyserii Macieja Wojtyszki, w którym aktorka w peruce, płaszczu, w scenicznej kuchni, obiera ziemniaki, smaży "prawdziwe" jajka sadzone, pije wino i rozmawia z kuchenną ścianą. Jak też „Biała bluzka” według opowiadania Agnieszki Osieckiej, a w reżyserii Magdy Umer: opowieść o miłości niemożliwej, bo miłości do opozycjonisty. Z kolei na koniec kilkudniowego spotkania z K. Jandą: przejmujące „Zapiski z wygnania” w reżyserii M. Umer, na podstawie wspomnień Sabiny Baral, dwudziestoletniej emigrantki roku 1968, która wyjechała razem z rodzicami z Polski.

„Shirley Valentine” - kiedyś miała marzenia (chciała zostać stewardessą!), od lat wiedzie życie kury domowej i żony. Rozgoryczona beznadzieją wegetacji i domową krzątaniną – obowiązkiem codziennego oczekiwania z gotowym obiadem na powrót męża z pracy, wspomina młodość i popija wino.

„Biała bluzka” - Oparta na opowiadaniu Agnieszki Osieckiej opowieść o miłości niemożliwej, bo miłości do opozycjonisty. Historia kobiety nie mogącej sobie poradzić ze sobą i z Polską lat stanu wojennego. Tytułowa biała bluzka była marzeniem i znakiem przystosowania do życia w kraju zakazów i nakazów, cenzury, opozycji, kartek na mięso, zaświadczeń z miejsca pracy, dowodów, stempelków i godziny policyjnej i więźniów politycznych. Kraju braku wolności, w którym ułańska fantazja podlewana alkoholem, miłość, przyjaźń i poczucie humoru pozwalały czuć smak życia. Z czasem spektakl stał się „kultowy”, był grany w całej Polsce. Przeglądała się w nim dorastająca młodzież, która uznała, że bohaterka Osieckiej mówi, myśli i czuje jak oni.

„Zapiski z wygnania” - To bardzo osobiste wspomnienia Sabiny Baral, dwudziestoletniej emigrantki roku 1968, która wyjechała razem z rodzicami z Polski. Spektakl jest oparty na książce, jednak zobaczymy w nim o wiele więcej: projekcje wideo z tamtego czasu fragmenty kronik, cytaty z ważnych przemówień partyjnych oficjeli, a Krystyna Janda wykona kilka znanych piosenek. Przeniesiemy się do czasu Wydarzeń Marcowych ’68, kiedy to kilkanaście tysięcy polskich Żydów zostało przymuszonych przez ówczesne władze PRL do emigracji. Upokorzenie, jakiego wówczas doświadczyli, było przejmujące.

Terminy spektakli:

  • „Shirley Valentine” - 24, 25 kwietnia, godz. 19, Scena Włoska
  • „Biała bluzka” - 26 kwietnia, godz. 19, Scena Włoska
  • „Zapiski z wygnania” - 27 kwietnia, godz. 16 i 19, Scena Włoska.
od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński