Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Migracje. Podróże w dziejach" tematem debaty naukowców

(PIT)
VII Międzynarodowa Sesja Naukowa Dziejów Ludów Morza Bałtyckiego
VII Międzynarodowa Sesja Naukowa Dziejów Ludów Morza Bałtyckiego
W tym roku na konferencję przyjeżdża blisko 100 naukowców z kraju i Europy. To jedna z najważniejszych imprez naukowych organizowanych w Polsce.

Siódma Międzynarodowa Sesja Naukowa Dziejów Ludów Morza Bałtyckiego odbędzie się w sali sesyjnej magistratu.

Spotkania naukowców w Wolinie organizowane są od 2005 r. Przed ośmioma laty w Wolinie po raz pierwszy spotkali się naukowcy, odtwórcy by wspólnie rozmawiać i dyskutować o roli źródeł w badaniach nad dziejami ludów strefy Morza Bałtyckiego.

- Na pierwszą sesję przyjechało 14 naukowców z Polski i Litwy - wspomina prof. dr hab. Maciej Franz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. - Byli to archeolodzy, historycy, politolodzy, kulturoznawcy, etnolodzy, poloniści.

Formuła spotkań jest otwarta. Organizatorom zależało, by urosły do rangi najważniejszych spotkań naukowców basenu Morza Bałtyckiego i stały się forum wymiany badań, doświadczeń. Kolejne spotkania w Wolinie dotyczyły kwestii wojen, kultury, gospodarki, religii, czy stosunków polskoduńskich. Zawsze jednak to Wolin był punktem odniesienia.

- Sesja naukowa jest integralną częścią Festiwalu Słowian i Wikingów - podkreśla Profesor. - Poszerza jego oddziaływanie. Efektem naukowych dysput są publikacje, kolejne tomy studiów "Mare Integrans".

Prof. Franz dodaje, że w tym roku ukaże się kolejny tom (pierwszy w języku angielskim). Dzięki takim wydawnictwom Wolin, jego historia, Pomorze, strefa bałtycka są upowszechniane także poza jej granicami.

Ostatnie spotkanie pod hasłem "Mare Integrans" odnosiło się do kwestii barbarzyńców, ich starcia ze światem cywilizowanym, współczesności.

W tym roku na konferencję przyjeżdża blisko 100 naukowców z kilku krajów Europy. To potwierdza, że spotkanie to na stałe weszło już do kalendarza najważniejszych imprez naukowych organizowanych w Polsce.

- Spotykamy się pod hasłem "Podróże. Migracje w dziejach" - mówi naukowiec. - Nad brzegami Morza Bałtyckiego, u wrót niegdyś największego starożytnego portu na Bałtykiem, będziemy rozmawiać o podróży, migrowaniu ludzi, przemieszczaniu się w dawnych, czy trochę bliższych wiekach.

- Spojrzymy także na współczesność - podróżowanie dzisiaj. Nadal jednak najważniejszy będzie sławny Wolin - jako centrum rozważań dotyczących dziejów basenu Morza Bałtyckiego - podkreśla Profesor.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński