Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małżeńskie znikną

Piotr Jasina, 12 grudnia 2005 r.
Od stycznia nie będzie już spółek małżeńskich prowadzących biznes na podstawie jednego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej (EDG). Obecne firmy ocaleją tylko pod warunkiem, że działalność przejmie na siebie jeden z małżonków. Trzeba to zgłosić w urzędzie gminy, w przeciwnym razie po 31 grudnia br. małżonkowie zostaną wykreśleni z ewidencji.

Ze spółką małżeńską mamy do czynienia, kiedy małżonkowie prowadzą firmę w oparciu o jeden wpis do ewidencji działalności gospodarczej (EDG) i nie zawarli ze sobą umowy spółki cywilnej. Takich spółek już nie ma zbyt wiele, a te ostatnie znikną z ewidencji po 31 grudnia br. Zostaną wykreślone zgodnie z ustawą o swobodzie gospodarczej.

Trzeba zgłosić w urzędach

- W tej chwili mamy zaewidencjonowanych prawie 700 spółek małżeńskich - informuje Roman Walaszkowski, dyrektor Wydziału Działalności Gospodarczej i Przed- siębiorczości UM w Szczecinie. - Już w pierwszym kwartale br. informowaliśmy małżonków o tym, iż by prowadzić dalej działalność w 2006 r., muszą się zgłosić do nas i zadeklarować, na kogo ma być zaewidencjonowana firma. Jak na razie zgłosiło się zaledwie 10 proc. zainteresowanych.

Dyrektor obawia się, że małżonkowie będą czekać na ostatnią chwilę. Radzi, by nie zwlekać.

- Najlepiej jak najszybciej zgłosić się w Centrum Obsługi Przedsiębiorców, w pokoju nr 19 (wchodzimy głównym wejściem) - dodaje Walaszkowski. - W tej chwili bowiem klienci formalności z tym związane załatwiają od ręki. Pod koniec roku można spodziewać się kolejek.

Barbara Olonko, naczelnik Wydziału Działalności Gospodarczej w Policach nie musi obawiać się tłumów w urzędzie gminy.

- W naszej gminie pozostało bardzo mało firm prowadzących działalność w takiej formie - wyjaśnia Barbara Olonko. - Było kilkanaście spółek małżeńskich. Większość już dokonała stosownych zmian, jeszcze 5 spółek się nie zgłosiło. Wiedzą, iż do końca roku powinni zadeklarować, które z małżonków pozostanie pod dotychczasowym, a który pod nowym wpisem w ewidencji.

Potem do "skarbówki"

Po uzyskaniu indywidualnych wpisów na działalność gospodarczą w gminie, małżonkowie w ciągu 14 dni powinni zjawić się we właściwych urzędach skarbowych. Muszą też zdecydować, co dalej? Czy zakładają spółkę cywilną, jawną czy też decydują się na prowadzenie odrębnie działalności.

- Jeżeli zdecydują się na założenie spółki cywilnej, muszą zarejestrować umowę w urzędzie skarbowym - informuje Mirosława Florysiak z I Urzędu Skarbowego w Szczecinie. - Są zobowiązani złożyć deklarację od czynności cywilno-prawnych. Muszą też zgłosić się do urzędu statystycznego, by uzyskać NIP dla rejestrowanej spółki. Do tej pory bowiem korzystali z własnych NIP-ów, do działalności firmy wykorzystywali NIP któregoś z małżonków. Firma nie miała oddzielnego numeru NIP.

Nasza rozmówczyni dodaje, że w przypadku spółki cywilnej nadal mogą prowadzić jedną książkę podatkową i rozliczać się na takich samych zasadach, jak wcześniej, np. przyjmując, iż w ciągu roku każdy z nich ma 50-procentowy udział w dochodach spółki.

- Jeżeli małżonkowie umowy nie sporządzą, i każdy będzie indywidualnie prowadził działalność, wówczas też każdy z małżonków będzie zobligowany do prowadzenia oddzielnie książki podatkowej - dodaje Mirosław Florysiak.

Formalności w jednym miejscu?

Niestety, załatwianie formalności związanych ze zmianami w przepisach wymagają od zainteresowanych biegania po urzędach. Być może dla szczecińskich przedsiębiorców wkrótce się to zmieni.

- Mam nadzieję, że niebawem będą mogli w naszym wydziale załatwić również formalności związane z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych oraz Wojewódzkim Urzędem Statystycznym - podkreśla Roman Walaszkowski, dyrektor Wydziału Działalności Gospodarczej i Przedsiębiorczości w Szczecinie. - Skierowaliśmy w tej sprawie do tych instytucji pisma. Mamy przygotowane pomieszczenia, w których przedstawiciele ZUS i WUS mogliby obsługiwać klientów. Wówczas wszystkie sprawy można będzie załatwić w jednym miejscu. Czekamy na odpowiedź.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński