Małe reaktory jądrowe zapewnią tanią i czystą energię dla Polski

Materiał informacyjny ORLEN
ORLEN, potężny polski koncern multienergetyczny, już teraz jest gwarantem stabilnych dostaw paliw i gazu. Aby zagwarantować długofalowe bezpieczeństwo kraju i regionu, zainwestuje w technologię SMR, czyli małe reaktory jądrowe.

Kiedy popłynie z nich pierwszy prąd do sieci? - Nasze założenia zakładają, że będzie to rok 2029. To plan ambitny, ale możliwy do zrealizowania – mówi Dawid Jackiewicz, wiceprezes Zarządu Orlen Synthos Green Energy. - Będzie to pierwszy tego typu rektor w Polsce i Europie.

Mały atom – wielka szansa

Ostrołęka, Włocławek, Stawy Monowskie, Dąbrowa Górnicza, Kraków, Tarnobrzeg/Stalowa Wola – w tych lokalizacjach spółka Orlenu i Synthosu zamierza wybudować niewielkie elektrownie w technologii BWRX-300. To oczywiście inwestycje w bezpieczeństwo energetyczne Polski, ale także wielka szansa rozwoju lokalnej przedsiębiorczości, i szerzej – całego rynku, dzięki powstaniu nowych, dobrze płatnych miejsc pracy.

Jaki jest koszt takiego małego reaktora modułowego?

- To prawda, że energetyka jądrowa wymaga mniejszych nakładów. My jednak mówimy nie o jednym reaktorze, a o całej ich „flocie”. W każdej z sześciu przedstawionych już lokalizacji planujemy zbudować więcej niż jeden blok, a każdy z nich to koszt rzędu 1,5 mld euro – dodaje wiceprezes Dawid Jackiewicz. - To są ogromne pieniądze. Na przekroczenie tej bariery finansowej mogą sobie pozwolić tylko duże podmioty. Na tym etapie korzystamy z własnych zasobów. Jeżeli jednak wejdziemy w proces inwestycyjny, skorzystamy ze środków zagwarantowanych przez naszych potencjalnych partnerów z amerykańskich i polskich instytucji finansowych.

Z finansowaniem nie powinno być żadnych problemów. - Spółka Orlen Synthos Green Energy otrzyma finansowanie od amerykańskiego Departamentu Stanu na przyspieszenie projektu budowy małych reaktorów jądrowych w Polsce - poinformował John Kerry, specjalny wysłannik prezydenta Stanów Zjednoczonych ds. klimatu na niedawno zakończonym Szczycie Inicjatywy Trójmorza w Bukareszcie. Środki będą pochodzić z amerykańskiego projektu „Phoenix”, którego celem jest wsparcie rozwoju małych reaktorów jądrowych w Europie Centralnej, w szczególności projektów budowy SMR-ów w lokalizacjach związanych z energetyką konwencjonalną.

Dlaczego Mały Atom?

Co może SMR? - Jeden blok o 300 MW mocy bez najmniejszego problemu może zaopatrzyć w czystą energię elektryczną miasto liczące 150 tys. mieszkańców. W dodatku to technologia nowoczesna i bardzo bezpieczna. To jednocześnie energia tania, pewna i stabilna, ale także zeroemisyjna – zaznacza Dawid Jackiewicz, wiceprezes Zarządu Orlen Synthos Green Energy.

ORLEN w najbliższych latach zainwestuje 320 mld zł w projekty zwiększające bezpieczeństwo energetyczne kraju i regionu. Na zielone inwestycje, które zmniejszą uzależnienie od paliw kopalnych, przeznaczy aż 40% planowanych nakładów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Małe reaktory jądrowe zapewnią tanią i czystą energię dla Polski - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński