MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Luty to najlepszy miesiąc na wyrabianie paszportu. Obecnie w Szczecinie nie ma kolejek

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Czas oczekiwania na nowy paszport to około trzech, czterech tygodni.
Czas oczekiwania na nowy paszport to około trzech, czterech tygodni. archiwum polskapress
Na razie nie ma kolejek do Biura Paszportowego w Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie. Do tego sprawy paszportowe można załatwić bez wcześniejszej rezerwacji wizyty. Wystarczy przyjść i pobrać bilet do obsługi na miejscu, w urzędzie.

Z obserwacji urzędników Biura Paszportowego Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że właśnie luty jest dobrym miesiącem, aby załatwiać sprawy paszportowe. Można bowiem złożyć wniosek bez stania w kolejce. I co ważne, nie trzeba już koniecznie zapisać się do Biura Paszportowego przez internet.

- Ale to nie znaczy, że już w ogóle nie zapisujemy chętnych przez internet, gdzie można sobie zarezerwować wizytę - mówi Piotr Pieleszek z biura prasowego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie.

- Nadal można w ten sposób się umówić, ale ze względu na to, że jest sporo osób, które rezerwują sobie takie wizyty przez internet, a nie przychodzą w wybranym przez siebie terminie, nasi urzędnicy mogą załatwiać sprawy paszportowe na bieżąco.

Przypomina też, że nie ma konieczności składania wniosku papierowego.

- Wystarczy przyjść do nas z dowodem osobistym, zdjęciem i uiścić opłatę paszportową - radzi Piotr Pieleszek.

- W okienku paszportowym podajemy te dokumenty, a pracownik niejako za nas wypełnia odpowiednie wnioski.

Czas oczekiwania na nowy paszport to około trzech, czterech tygodni.

- Teraz czas oczekiwania jest trochę krótszy, bo nie ma tylu wniosków - mówi Pieleszek.

- Ale my zazwyczaj informujemy, że czas oczekiwania na dokument to miesiąc. Jednak, gdy składający wniosek się na to zgodzi, o tym, że jego paszport jest już gotowy, otrzymuje powiadomienie SMS-em.

Jeśli chodzi o opłaty za wydanie dokumentu, to możemy zapłacić za niego w znajdującej się w urzędzie kasie kartą lub gotówką. Przykładowo - standardowa opłata wynosi 140 zł, ale na zniżki mogą liczyć np. studenci, uczniowie szkół podstawowych i średnich, a dzieci do 12 roku życia płacą tylko 30 zł. Z kolei emeryci i renciści za wyrobienie dokumentu mają 50 procentową zniżkę. A emeryci po ukończeniu 70 roku życia dostają dokument za darmo.

Biuro paszportowe w Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie przyjmuje wnioski od godziny 8 do 18 w każdy poniedziałek, a w pozostałe dni tygodnia od godziny 8 do 15.

Nowością jest teraz także, że w urzędzie mile widziane są czworonogi.

Jak przebiega taka wizyta informuje wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski:

- Nasz urząd jest przyjazny dla zwierząt. Jeśli ktoś ma do załatwienia ważną sprawę, a nie chce zostawiać pupila samego w domu, może zabrać go ze sobą. Należy pamiętać przy tym o smyczy i innych środkach bezpieczeństwa, by nie przeszkadzał pracownikom i innym klientom - podkreśla Adam Rudawski.

Warto też pamiętać, że teraz dokumentu paszportowego nie trzeba wyrabiać w miejscu zamieszkania. Można to zrobić w każdym innym urzędzie wojewódzkim lub w jego filiach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński