Łukasz Krukowski liderem 50. Wyścigu Głosu

Janusz Kaźmierczak, 3 maja 2002 r.
W piątek Stargard przywitał uczestników 50. Ogólnopolskiego Wyścigu Głosu, którzy prologiem zainaugurowali rywalizację w jubileuszowej imprezie.

Pierwszym liderem wyścigu, najstarszych po Tour de Pologne zawodach kolarskich w kraju został zawodnik z Nowogardu- Łukasz Krukowski, jeżdżący w barwach UKS Panorama Warszawa - Nowogard, który najszybciej pokonał dystans 1000 metrów w jeździe indywidualnej na czas.
Jubileuszowy wyścig rozgrywany był pod hasłem "Spotkanie pokoleń". Oprócz rywalizacji w wyścigu głównym, w którym wystartowało 68 uczestników, w tym 5 dziewcząt z BO-GO Szczecin, odbywa się wyścig w kategorii masters, czyli oldboyów.

Przykładem wielkich imprez kolarskich 50.Wyścig Głosu przeprowadzony został według nowoczesnej formuły - pierwszego dnia rozegrano prolog w celu wyłonienia najlepszych w poszczególnych klasyfikacjach. Najpierw odbył się wyścig indywidualny na czas (o zółtą koszulkę), na dystansie 1000 m. Tutaj klasą dla siebie był zawodnik z Nowogardu - Łukasz Krukowski, który o ponad 1,5 sekundy wyprzedził Łukasza Bujko, a o ponad 4,5 sek. Krzysztofa Karpowicza (obaj z Luks JE Duet Goleniów). Wiele braw, nie tylko na starcie, zebrał najmłodszy uczestnik wyścigu, zaledwie 8-letni Oskar Bonda z UKS Panoramy Warszawa- Nowogard, który zajął 66. pozycję. Jak nam powiedział na drugim etapie, przed własną publicznością postara się nie przynieść wstydu braciom, którzy przed laty brylowali w Wyścigu Głosu. Wśród dziewcząt najszybciej 1000 m pokonała Karolina Janik, sklasyfikowana na 28 pozycji (strata do lidera ponad 12 sekund).
Bardzo ciekawie przebiegała walka w wyścigu australijskim (na każdym okrążeniu dwóch ostatnich zawodników zjeżdza z trasy), mająca wyłonić najaktywniejszego kolarza wyścigu (różowa koszulka). W tej specjalności pewnie wygrał Michał Urtnowski z Panoramy Warszawa- Nowogard, który w połowie dystansu oderwał się od peletonu i jako pierwszy minął linię mety.
Na zakończenie piątkowego ścigania w klasyfikacji Wyścig Głosu rozegrano drużynową jazdę na dystansie 1000 m. Faworytem była ekipa Panoramy, która musiała się jednak zadowolić dopiero IV lokatą. Wygrała drużyna Luks JF Duet Goleniów - 1.21,85, przed UKS Jedynka Kórnik - 1.22,19 i LKS Baszta Golczewo - 1.23,11. Mastersi startowali tylko w jednej konkurencji - jeździe indywidualnej na 1000 m. Wyniki zaliczane były do punktacji Pucharu Polski w kategorii masters. W poszczególnych kategoriach wiekowych zwyciężyli: 20-39 la - Rafał Serafin (Gryfino), 40-49 - Ryszard Wrona (Sobótka), 50-59 - Zbigniew Szczęsny (Wrocław) i powyżej 60 lat - Stanisław Paterka (Piotrków Trybunalski).
W sobotę, o godz. 11 na ul. 15 Lutego w Nowogardzie rozpocznie się II etap ze startu wspólnego na dystansie 40 km. Przed wyścigiem triumfatorzy z prologu udekorowani zostaną koszulkami - żółtą, różową i fioletową. Ostatni etap (kryterium) rozpocznie się w niedzielą o godz. 10 na Rynku Staromiejskim w Stargardzie.