Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Likwidacja bomb ekologicznych w Zachodniopomorskiem. To operacja za 15 milionów

Sławomir Włodarczyk
Nieczynne już mogilniki zlokalizowane są jeszcze m.in. w gminach: Dobra Nowogardzka, Wierzchowo, Osina, Gryfice, Trzebiatów, Węgorzyno, Dębno, Mieszkowice, Lipiany, Chojna, Płoty, Brojce, Dolice, Resko, Nowogard, Recz, Rymań, Stara Dąbrowa i Chociwel. To łącznie 25 potencjalnych bomb ekologicznych.
Nieczynne już mogilniki zlokalizowane są jeszcze m.in. w gminach: Dobra Nowogardzka, Wierzchowo, Osina, Gryfice, Trzebiatów, Węgorzyno, Dębno, Mieszkowice, Lipiany, Chojna, Płoty, Brojce, Dolice, Resko, Nowogard, Recz, Rymań, Stara Dąbrowa i Chociwel. To łącznie 25 potencjalnych bomb ekologicznych. Sławomir Włodarczyk
Czasu mamy niewiele. Do końca 2010 roku musimy zlikwidować wszystkie mogilniki. Takich niebezpiecznych miejsc, w których składowane są trujące odpady, mamy jeszcze 25 w całym województwie.
Likwidacja bomb ekologicznych w Zachodniopomorskiem. To operacja za 15 milionów

Urząd Marszałkowski zawarł właśnie umowę z firmą SEGI-AT z Warszawy. Jej specjaliści "rozbroją" ekologiczne bomby i usuną skażony grunt z bezpośredniego sąsiedztwa komór mogilników. - W umowie przewidziano też konieczność transportu skażonego gruntu i gruzu na składowisko odpadów niebezpiecznych, gdzie będzie unieszkodliwiony.

Wykopy mają być uzupełnione czystym gruntem i zniwelowane. Operacja potrwa do 31 grudnia br. Jej koszt to 15 mln zł. Kasę wyłożyły Fundusze Ochrony Środowiska: narodowy - 90 proc. oraz wojewódzki - 10 proc. - mówi Głosowi Maria Terasa Markiewicz z Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie.

W naszych mogilnikach, zlokalizowanych w betonowych silosach zakopanych w ziemi, spoczywają odpady, których nie dało się, bądź nie chciało, utylizować w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia.

Są to głównie chemikalia, pestycydy i środki ochrony roślin. Ponieważ wtedy nikt się nie przejmował oznaczaniem takich miejsc na mapach, teraz trzeba było naocznych świadków, by zlokalizować i oznaczyć te niebezpieczne dla środowiska miejsca.

A Pomorze Zachodnie należało i nadal należy do ścisłej czołówki krajowej pod względem ich liczby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński