Lider wygrywa na początek wiosny. Przegląd północy i południa w okręgówce

Grzegorz Skwara z Floty Świnoujście
Grzegorz Skwara z Floty Świnoujście Andrzej Szkocki
Flota Świnoujście pokonała na wyjeździe Spartę Gryfice, a co ważniejsze powiększyła przewagę nad konkurentami w walce o awans.

Wyspiarze błyskawicznie zabrali się do pracy i po 20 minutach prowadzili 2:0. Oba gole zdobył Damian Staniszewski. Doświadczonego napastnika wspomagał m.in. Grzegorz Skwara. Ich doświadczenie i ogranie w ligach centralnych kolejny raz pomogło Flocie zainkasować punkty.

Sparta przebudziła się dopiero po przerwie. Szukała kontaktowego gola, a w atakach pomagał jej wiatr w plecy. Goście skoncentrowali się na obronie. Kwadrans przed końcem padła bramka dla gospodarzy (z rzutu karnego za zagranie piłki ręką) i mecz rozgrzał się na dobre. Oba zespoły miały jeszcze po dwie okazje bramkowe, ale gole już nie padły.

- Cieszą trzy punkty wywiezione z naprawdę trudnego terenu. Wiedzieliśmy, że będzie to ciężkie spotkanie. Dziękuję zespołowi za zaangażowanie i włożony wysiłek – podsumował Tomasz Błotny, trener Floty.

- Zagraliśmy dwie różne połowy. Uważam, że remis byłby sprawiedliwszy – stwierdził Grzegorz Kubas, opiekun Sparty.

Sparta Gryfice – Flota Świnoujście 1:2 (0:2)
Bramki: Wlaźlak (77.) - Staniszewski (11, 19).
Sparta: Szmyt - Zakrzewski, Kubas, Motel, Rogowski, Szwech, Kostrzewa, Remplewicz, Świtniewski, Wlaźlak, Sęk.
Flota: Bochen (66 Hnat), Tkaczonek (66 Mickiewicz), Bątkowski, Kozłowski, Trafalski, Bursa, Welka, Helt (90 Żabiński), Skwara, Maślak (56 Zięty), Staniszewski.

Tylko jedną bramkę zobaczyła ponad setka kibiców w Radziszewie. Zdobył ją Krzysztof Moliński w połowie drugiej części spotkania. Orzeł Łożnica, który przed sobotnim meczem miał tylko punkt przewagi nad Odrzanką w tabeli, potrafił jednak skromną zaliczkę utrzymać do końca.

Odrzanka Radziszewo – Orzeł Łożnica 0:1 (0:1)
Bramka: Moliński (68.)
Odrzanka: Wołk – Dumański, Duraziński (73 Burjanowski), Gadomski (63 Kocoń), Grzybowski, Gwiazda, Kudła (80 Cholewa), Pawlak, Piskozub, Piwowarski, Specjalski (67 Kurowski).
Orzeł: Nowotny – Dańczak, Krawczyk, Łuczak (65 Ignasiak), Moliński, Nowak, Piątek (89 Kuś), Smorczewski (40. Żóralski), Trukawka, K. Ziętala, M. Ziętala (75. Hrynkiewicz).

Dużo więcej emocji i bramek padło w miejscowości Mosty. Tamtejszy Promień mecz z wiceliderem z Maszewa rozpoczął od straty bramki, ale potrafił błyskawicznie na niego odpowiedzieć, a w drugiej połowie zdołał wykorzystać dobre warunki atmosferyczne i zdobył dwie kolejne bramki. Za sprawą Kamila Okrasińskiego Masovia miała jeszcze szanse na remis, ale już w 90. minucie pogrążył ich Arkadiusz Gałgan.

Promień Mosty – Masovia Maszewo 4:2 (1:1)
Bramki: Jastrowicz (8), Siemieniak (51), Gałgan (62 i 90) – Michalczyk (6), Okrasiński (78)
Promień: Pakulski – Bernach, Błaszczyk, Eschinger (70 Pracowity), A. Gałgan (91 Wiliński), R. Gałgan, S. Gałgan, Jastrowicz (82 Kowalski), Kijowski, Liczywek, Siemieniak.
Masovia: Seniuk – Bednarek, Dębowczyk (83 Głowacki), Kwiatkowski, Michalczyk, Młynarczyk (70. Wino), Olszewski (10 Okrasiński), Psujek, Sobański, Szmyciński, Wesołowski (72 Woźniakowski).

Pomorzanin Nowogard – Sarmata Dobra 0:1 (0:1)
Bramka: Szwąder (22)
Pomorzanin: Pękala – Adamek (46 Osakiewicz), Grzejszczak (67 Bartlewski), Królik, Listkiewicz, Litwin, Mańka, Skórniewski, Wawrzyniak (65. Kowalski), G. Wnuczyński, N. Wnuczyński.
Sarmata: Marciniak – Burdyn, Dorosz, Drapikowski, Jaszczuk, Jemilianowicz, Lipiński, Olechnowicz (68 Iwanicz), Plewiński, Szkup (87 Wrzesień), Szwąder.
Pozostałe wyniki 16. kolejki: Tanovia Tanowo – Zootechnik Kołbacz 3:3, Ehrle Dobra Szczecińska – Iskierka Szczecin 2:1, Błękitni Trzygłów – Mewa Resko 0:5, Tanovia Tanowo – Zootechnik Kołbacz 3:3, Wicher Brojce – Pomorzanin Krąpiel 5:0.

Klasa okręgowa – grupa południe 33 bramki padły na ośmiu boiskach. Skuteczność bardzo dobra, jak na pierwszą wiosenną kolejkę.

Aż sześć bramek zobaczyli kibice w Trzcińsku-Zdroju, ale opuszczając stadion Orła zdecydowana większość z nich miała smutne miny. To o tyle dziwne, że jeszcze godzinę wcześniej byli w świetnych nastrojach.

Orzeł bardzo dobrze rozpoczął spotkanie z Unią Dolice. Nie przestraszył się z wicelidera rozgrywek po rundzie jesiennej, choć przecież przerwę zimową przetrwał na ostatniej pozycji w tabeli. Mecz miał więc zdecydowanego faworyta, ale fanów zaskoczył. Gospodarze objęli prowadzenie w 34. minucie, a gdy już w doliczonym czasie gry I połowy Leszek Skiba zdobył drugiego gola mocniej zapachniało niespodzianką dużego kalibru.

Unia w drugiej części zaprezentowała jednak zdecydowanie lepsze oblicze. Jej ataki nabrały rozmachu i już w 51. minucie Bartosz Kamiński zdobył pierwszego gola. Ten sam zawodnik zdobył jeszcze jedną bramkę – w 87. minucie. Było to ledwie minutę po tym, jak goście wyszli na prowadzenie. Załamani piłkarze Orła nie byli już w stanie zareagować.

Orzeł Trzcińsko-Zdrój – Unia Dolice 2:4 (2:0)
Bramki: Szot (34), Skiba (45) – Kamiński dwie (51 i 87), Madejski (73), Łabacz (86)
Orzeł: Lizurej – Chmielewski, Mikuć, Nowicki, Pawlus (5 Kołodziejski), Rosadziński, Sarnecki, Skiba, Szot, A. Wojciechowski, D. Wojciechowski.
Unia: Bednarski – Bielicki (88 Cimcioch), Graban, Jarząbek, Kamiński, Ler, Madejski, Polnar (46 Kwiatkowski), Rogala, Sestrenski, Żugaj (46 Łabacz).

Najmniejszych problemów ze zwycięstwem nie mieli piłkarze Sokoła Pyrzyce. Na swoim boisku strzelanie rozpoczęli zaraz po rozpoczęciu spotkania i po niespełna 10 minutach prowadzili 2:0. Czy mając przewagę i tak dobry początek można przegrać? Można, ale gospodarze nie wyhamowali, tylko nadal szukali okazji strzeleckich. Do przerwy prowadzili 4:0, a gdy zaraz po wznowieniu gry Ireneusz Dubik uzyskał piąte trafienie dla Sokoła, to nikt już nie mógł mieć złudzeń. Gol Grzegorza Krefta był jedynie słabym pocieszeniem dla ekipy Ogniwa Babinek, który przed weekendem zajmował pozycję lidera.

Sokół Pyrzyce – Ogniwo Babinek 5:1 (4:0)
Bramki: Kobierecki (4), Zaborowski (8), A. Domowicz dwie (33 i 40), Dubik (47) – Kreft (69).
Sokół: Stankiewicz – A. Domowicz (46 M. Domowicz), Dubik, Godyń, Kaczyński (46 Maćkowiak), Kluska (75 Siemiński), Kobierecki, Malinowski, Mogielski (82 Morka), Zaborowski, Zieliński.
Ogniwo: Bała – Gatkowski (46 Łukian), Gnap (46 Purtak), Gumiński (22 Kr. Kuzio), Janas, Kreft, Ka. Kuzio (46. Walczak), Malanowski, Misior, Sikorski, Woźniewski.

Inne wyniki: Koral Mostkowo – Mieszko Mieszkowice 4:1, Sęp Brzesko – AP Gavia Choszczno 1:3, Mechanik Warnice – Biali Sądów 1:3, Kłos Pełczyce – Zieloni Zielin 2:0, Klon Krzęcin – Polonia Giżyn 2:2, Orkan Suchań – SCRS Barlinek 2:0.