MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lewica w Szczecinie o potrzebie wsparcia ludzi wykluczonych

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Panie startujące w wyborach samorządowych przypomniały, że Szczecin jest miastem ludzi starzejących się
Panie startujące w wyborach samorządowych przypomniały, że Szczecin jest miastem ludzi starzejących się Andrzej Szkocki
Kandydatki Lewicy do Rady Miasta poruszyły w czwartek kwestie związane z dostępnością i równością. Polityczki prezentowały swój program na pl. Grunwaldzkim w Szczecinie.

Zdaniem startującej do Rady Miasta Moniki Kulikowskiej z prawobrzeża, polityka miasta powinna być bardziej równościowa i bardziej wspierająca.

- W całej Polsce jest około 40 miejsc do przewijania dorosłych z niepełnosprawnościami - powiedziała kandydatka Lewicy na czwartkowym spotkaniu wyborczym. - Miastem, które mogłoby być dla nas wzorem, które troszczy się o swoich mieszkańców, jest Poznań. Tam takich miejsc jest dwanaście. A w Szczecinie? U nas nie ma takiego miejsca. Nigdzie.

A mogłoby być. Choćby w Urzędzie Miasta. "Komfortki" (tak się je potocznie nazywa), to pomieszczenia, w których jest umywalka, miska ustępowa i leżanka o wymiarach 120 cm na 200 cm.

- To nie są wymogi trudne do przygotowania - zapewnia. - Można takie miejsce przygotować, by każdy mógł korzystać z instytucji pożytku publicznego.

Panie startujące w wyborach samorządowych przypomniały, że Szczecin jest miastem ludzi starzejących się.

- Żyje wśród nas 111 tys. seniorów - twierdzi kolejna kandydatka. - Dane statystyczne pokazują jak bardzo kwestia pomocy tym ludziom wymaga zaangażowania władz miasta.

Polityczki wspomniały też o osobach wymagających opieki całodobowej a także o ich rodzinach, które należałoby wesprzeć.

- W Polsce ponad 8 mln osób sprawuje opiekę nad innymi osobami - dziećmi i osobami starszymi. Ci opiekunowie mają płeć. To przeważnie kobiety. Im też trzeba pomóc.

W ramach wsparcia ludzi starszych, z niepełnosprawnościami, ich opiekunów i kobiet wychowujących dzieci potrzebne jest, zdaniem Lewicy, dostosowanie przestrzeni publicznej do potrzeb najmniej mobilnych szczecinian. Naprawa chodników, budowa szaletów, zadbanie o place zabaw... To wszystko zadania, którymi planują się zająć w nowej kadencji Rady Miasta.

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński