MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kwota 6,5 tys. zł zasiłku pogrzebowego jest już nieaktualna. Do Centrum Legislacyjnego Rządu trafiła nowa propozycja

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Szykuje się ogromna podwyżka zasiłku pogrzebowego. Skorzystać na niej mogą jednak nie tylko jej adresaci. Branża funeralna ostrzega przed ryzykiem kolejnych nadużyć, i apeluje o zmianę prawa pogrzebowego, co miałoby je ograniczyć
Szykuje się ogromna podwyżka zasiłku pogrzebowego. Skorzystać na niej mogą jednak nie tylko jej adresaci. Branża funeralna ostrzega przed ryzykiem kolejnych nadużyć, i apeluje o zmianę prawa pogrzebowego, co miałoby je ograniczyć jermos/Polska Press Grupa
Jeszcze do niedawna na dziennikarskiej giełdzie obietnic przedwyborczych aktualna była kwota 6,5 tys. zł jako podwyżka zasiłku pogrzebowego, z obecnie obowiązującego poziomu 4 tys. zł. To już jednak jest nieaktualne – dowiadujemy się za sprawą spotkania, jakie z dziennikarzami odbył Sebastian Gajewski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Co dalej z obiecaną podwyżką? Czy będzie ona wystarczająca?

Spis treści

Zasiłek pogrzebowy wzrośnie z 4 do 7 tys. zł — poinformował podczas briefingu prasowego Sebastian Gajewski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Projekt ustawy w tej sprawie został już skierowany do Centrum Legislacyjnego Rządu i ma on być traktowany jako inicjatywa rządowa. To jednak nie koniec rewelacji.

Zasiłek pogrzebowy wzrośnie do 7 tys. zł, a to dopiero początek. Może być jeszcze wyższy

Oprócz pozytywnej niespodzianki w postaci lepszej finalnie propozycji rządowej, od pierwotnie zapowiadanej w kampanii przedwyborczej Koalicji Obywatelskiej, i to o 500 zł, pojawiła się także nadzieja na dalsze wzrosty tego świadczenia. Gajewski zasugerował podczas spotkania, że w razie potrzeby również i ta powiększona kwota tj. 7 000 tys. zł, będzie dalej waloryzowana.

Pieniądze na wyższe świadczenie są już zabezpieczone w nowym budżecie

Z kolei jak zaznaczyła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz–Bąk, inicjatorzy zmian chcą, by zasiłek pogrzebowy był procedowany jako projekt rządowy. Jak można się domyślać, taka formuła daje większą szansę na pozytywny finał sprawy niż w przypadku jedynie projektu poselskiego. Tym bardziej, że jak zapewniła minister, środki na ten cel już zostały zabezpieczone w budżecie. Z nowego projektu cieszy się branża funeralna, choć liczy, że podwyżka będzie tylko początkiem zmian. O co chodzi dokładnie?

Branża funeralna chce odkopać nieukończony projekt zmian prawa pogrzebowego

Jak powiedział nam Robert Czyżak, prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej (PIBP) Izba bardzo pozytywnie ocenia informację dotyczącą podniesienia zasiłku pogrzebowego z 4 tys. zł do 7 tys. zł, niemniej chciałby on, aby była to tylko jedna z części składowych projektu nowego prawa pogrzebowego. Ten z kolei utknął jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu w KPRM–ie (Kancelarii Prezesa Rady Ministrów).

–Mamy nadzieję, że w miarę szybko zostaną wznowione prace nad prawem pogrzebowym i ta branża będzie w końcu branżą uregulowaną – podkreśla Robert Czyżak.

Uczciwi przedsiębiorcy mają kłopot. Ostrzegają przed ryzykiem, jeśli rząd poprzestanie tylko na podwyżce

Ekspert przypomina, że w branży pogrzebowej funkcjonuje wiele firm jednoosobowych, a część z nich działa na pograniczu szarej strefy. (O nadużyciach w branży funeralnej pisaliśmy w 2023 r.)

–Obawiamy się, że pieniądze będą wypompowywane z systemu. Wynika to z tego, że część osób niezatrudniających, a często też niewystawiających faktur za całość usługi, będzie czerpać znaczne korzyści z podniesienia zasiłku pogrzebowego – ostrzega Robert Czyżak, prezes PIBP.

Ekspert uważa, że procedowana podwyżka zasiłku pogrzebowego wymaga tym samym współdziałania z nowym prawem pogrzebowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kwota 6,5 tys. zł zasiłku pogrzebowego jest już nieaktualna. Do Centrum Legislacyjnego Rządu trafiła nowa propozycja - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński