Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwiaty z okazji 78. rocznicy [zdjęcia]

Marek Rudnicki
W niedzielę przy głazie Rodła (upamiętniającym Związek Polaków w Niemczech i 60 rocznicę powrotu Szczecina do Polski) złożono kwiaty w 78. rocznicę 1. Kongresu Polaków.

Zapowiedziano szeroki udział Porozumienia Środowisk Patriotycznych i Młodzieży Wszechpolskiej. Pojawiła się jedynie garstka osób, w tym Barłomiej Ilcewicz z Porozumienia Środowisk Patriotycznych, radny PiS Rafał Niburski, kilkoro przedstawicieli rady osiedla Centrum, przewodnik Antoni Adamczewski (to on wymyślił ten głaz ze znakiem Rodła) i nikt więcej.

W tym samym czasie przedstawiciele różnych partii i radni woleli pokazać się w Parku Kasprowicza na Biegu Kobiet Alkala, gdzie obecna byłą szeroka reprezentacja wszystkich mediów.

Antoni Adamczewski, jeden z najstarszych szczecińskich przewodników komentując nikłe zainteresowanie tak ważną dla Polski historią i mierną pamięcią o tym, co ważne, przypomniał słowa Józefa Piłsudskiego:

- Tylko dzięki zaiste niepojętej, a tak wielkiej i niezbadanej litości boskiej, ludzie w tym kraju nie na czworakach chodzą, a na dwóch nogach, udając człowieka.

Mało kto pamięta, że słowa wyryte na głazie i budzące kontrowersje wśród części "nowoczesnych" historyków o powrocie Szczecina do Polski pochodzą od słów abp. Kazimierza Majdańskiego, który powiedział:

- Wrócił tu kościół, bo wróciła tu Polska.

Warto przypomnieć, że Związek Polaków w Niemczech powstał w 1922 roku, a na I Kongresie Związku Polaków w Niemczech, który się odbył w Teatrze Ludowym 6 marca 1933 roku uchwalono "Pięć prawd Polaka", które stanowiły ideową podstawę działalności związku i do dziś mają swoją niezaprzeczalną wartość (m.in. te o Matce Polsce, której nie wolno w żaden sposób obrażać).

Polaków w Niemczech mieszkało 1,5 mln. Z chwilą wybuchu II wojny światowej Niemcy aresztowali działaczy. Na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów dla obrony III Rzeszy z dnia 27 lutego 1940 r. związek został zdelegalizowany, a jego majątek skonfiskowany (do dziś Niemcy nie uznają Polaków jako mniejszość narodową). Część działaczy rozstrzelano, a około 1200 członków uwięziono w obozach koncentracyjnych. Straty materialne poniesione przez polską mniejszość narodową w Niemczech, spowodowane konfiskatą majątku wyceniane są na co najmniej 8,45 milionów reichsmarek.

Znak Rodła, wyryty na głazie przy pl. Rodła został przyjęty za symbol w 1933 roku. Zaprojektowała go, jako przeciwieństwo swastyki, polska artystka Janina Kłopocka.

Polecamy na gs24.pl:

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński